Jánošík a Štúr 5 000 km od Slovenska. Slovák otvoril kaviareň v Ománe, stal sa z nej okamžitý hit

  • Do Ománu prišiel kus slovenskej kultúry, miestni sú z toho nadšení
  • Známa slovenská kaviareň si v Ománe otvorila pobočku
  • Miestnych chcú naučiť na skutočne kvalitnú kávu
kavo
Okrem kávy si miestni v slovenskej kaviarni vychutnajú aj kus histórie Kávoholik
  • Do Ománu prišiel kus slovenskej kultúry, miestni sú z toho nadšení
  • Známa slovenská kaviareň si v Ománe otvorila pobočku
  • Miestnych chcú naučiť na skutočne kvalitnú kávu

Kávová kultúra sa rozrastá aj na Slovensku – svedčí o tom aj fakt, že máme množstvo kvalitných pražiarní a kaviarní. Jedna taká, ktorú pozná azda každý kávový nadšenec, je aj Kávoholik v Bratislave. 

Ide o kaviareň spojenú s pražiarňou, ktorá vznikla v roku 2020 a odvtedy praží a predáva vysoko kvalitnú kávu aj príslušenstvo – a tak ako aj iné lokálne pražiarne, prispieva v šírení povedomia o téme kávovej gramotnosti. 

Najnovšie však kaviareň prekvapila a podaril sa jej skutočne významný krok – pohla sa do sveta, konkrétne do Ománu.

„Pred desiatimi rokmi som bol s rodinou na dovolenke v Ománe. Tak sa nám tam zapáčilo, že sme si kúpili apartmán a rozhodol som sa, že tam chcem otvoriť aj kaviareň,“ hovorí Ján Hoľko st. z kaviarne a pražiarne Kávoholik

V Ománe chýbala kvalitná káva, prišla zo Slovenska

Ľudia v Ománe pijú najmä čaj a sladkú mliečnu kávu. „Keď to mám povedať tak na rovinu – nechutí veľmi dobre, je to akoby len horúcou vodou umyli šálky,“ vysvetľuje Hoľko st.

Keď otvoril kaviareň v Ománe, miestni tam okamžite začali chodiť a kávu si pochvaľovali. Podľa ich slov v nej cítia skutočnú kávu, zatiaľ čo v ich tradičnej je cítiť len mlieko a sladkosť.

„Káva musí byť cítiť, hoci ju aj pijete s cukrom a mliekom. Musí byť určitým spôsobom horká, musí byť primerane acídna, musí byť sladká ako ovocie, pretože káva je ovocie. A musí mať telo, čo znamená, že musí byť plná,“ opisuje odborník. 

Aj keď Ománčania majú radi sladkú a mliečnu kávu, v ománskom Kávoholikovi nepohrdnú ani špecialitou, akou je filter. Ten je veľmi podobný čaju, takže ho majú radi. 

Ich špecialitou je omni praženie

Dobrí pražiari majú v ponuke najčastejšue dva druhy praženia: na espresso (tmavšie) a na filter (svetlejšie). Existuje však aj tzv. omni praženie. 

Ide o akúsi zlatú strednú cestu, vďaka ktorej by kávu upražili univerzálne a barista by z nej dokázal dostať maximum pri akomkoľvek spôsobe prípravy. Práve omni praženie je dominantou pražiarne Kávoholik. Pozri si viac o omni pražení →

Od spôsobu praženia závisí chuť kávy

Svetlo pražené kávy majú kyselkavú chuť, na povrchu zrniek nie sú oleje a najlepšie sa hodia na prípravu filtrovanej kávy. V takýchto kávach prevláda acidita. Tá môže byť ovocná, citrusová a v niektorých prípadoch aj nežiaduca – octová.  

Ovocné tóny môžu pripomínať čerešne alebo hrozienka, zatiaľ čo citrusové tóny sú blízke chuti pomaranča alebo citróna. Acidita v tom správnom množstve by však mala byť považovaná za pozitívnu, pretože dodáva šálke kávy živosť a sviežosť.

Stredne pražené kávy majú plnšie telo, menej kyslosti aj kofeínu ako svetlo pražené kávy a obvykle majú ten najvyváženejší chuťový profil.

Stredne tmavo pražené kávy – z povrchu zrniek sa pri vyššej teplote praženia uvoľňujú oleje a niektoré organické kyseliny tak začnú horieť. Väčšina ovocných tónov sa preto stratí a vytvoria sa sladké a horké chute. Dojem sladkosti by mal vytvárať prijemný kontrast k horkosti a acidite.

Tmavo pražené kávy nemajú už takmer žiadne kyseliny a stratili všetky pôvodné ovocné tóny. Takéto kávy sú olejnaté a majú horké, dymové a sladké chute. Sladkosť kávy sa prejavuje chuťovými náznakmi, ktoré pripomínajú tóny ako karamel alebo kakao. 

Vyjadri svoj názor v ankete:

Aká káva je tvoja najobľúbenejšia?

Do Ománu prišiel Jánošík so Štúrom

Podľa Jána Hoľka st. do Ománu nepriniesli len kvalitnú kávu, ale najmä časť slovenskej kultúry. „Prišli sme tam s kávami Jánošík a Štúr, čo sú naše legendy, a sú vyobrazení aj v našej kaviarni,“ vysvetľuje Hoľko st.

Okrem slovenských hrdinov Hoľko st. do Ománu priniesol najmä kvalitnú kávu a miestnych občanov chce o nej aj vzdelávať. Výberová káva má totiž svoje charakteristiky – nie je to len o názve, ale aj o pražení či jej pripravovaní.

„Do Ománu sme priniesli 25 druhov kávy – keď sme boli v inej kaviarni, tak tam mali maximálne jeden alebo dva druhy. Okrem toho sme doniesli aj päť druhov zmesí blendu,“ hovorí Hoľko st.

Miestni si tak vedia vybrať, ktorá zmes im viac chutí, a Kávoholik ich v tejto oblasti aj vzdeláva. Aktuálne sa Hoľko st. zameriava na marketing – docieliť chce to, aby si kávu z Kávoholika kupovali aj iné kaviarne v Ománe. Pozri si druhy kávy Kávoholika →

Pre Ománčanov sme exotika

Tak ako je Omán exotická krajina pre Slovákov, tak je aj Slovensko exotika pre Omán. Platí to aj pri Kávoholikovi – na kaviareň reagovali veľmi pozitívne a s dávkou zvedavosti.

„Tak ako sú oni exotickí pre nás, tak je to aj opačne. Navštívili nás aj ľudia z rôznych ministerstiev a zaujímali sa o to, kto to bol Štúr či Jánošík. Naozaj sme tam vniesli kus slovenskej kultúry,“ rozpráva Hoľko st.

Okrem miestnych však kaviareň Kávoholik navštevujú aj Slováci a Česi, ktorí žijú v Ománe. Hoľko st. tvrdí, že mu dokonca posielajú aj fotky z návštevy kaviarne.

Baristi a čašníčky sú z Filipín

Hoci je prevádzka v Ománe, nepracujú v nej miestni. Podľa Hoľka st. sú najlepší zamestnanci v gastroprevádzkach Filipínčania. V Kávoholikovi preto pracujú práve tí: ide o dve čašníčky a dvoch baristov. Účtovník je Ind.

„Indovia sú veľmi vzdelaní v tejto oblasti a dokonca aj na ministerstvách v Ománe boli kedysi na všetkých stupňoch,“ vysvetľuje Hoľko st. 

A čo ho na podnikaní v Omané najviac prekvapilo? „Bol som prekvapený z toho, že tam nie je potrebných toľko povolení, koľko potrebujeme na Slovensku,“ dodáva Hoľko st.

Chceli predávať kvalitnú kávu

Spoločnosť Kávoholik vznikla v roku 2020 a odvtedy praží a predáva vysoko kvalitnú kávu aj príslušenstvo. Podľa jej majiteľa Jána Hoľka st. sa už nemohli pozerať na to, ako sa predáva prepražená talianska káva. 

„Ak máme podávať potravinu, chceme ju podávať kvalitnú,“ hovorí Hoľko st. Milovníci kávy si v ich kaviarni môžu vychutnať prémiové výberovky vo forme filtrovanej kávy, cold brew či tradičného espressa.

Priamo v prevádzke je možné byť svedkom aktívne prebiehajúcich baristických kurzov a dole v pražiarni sa dá pozrieť proces praženia kávy.

Praženie má na starosti Oliver Pešta, spolumajiteľ pražiarne, ktorý sa stará o to, aby pre každú z dovezených zelených káv, našiel ideálny profil na praženie. 

bbb-5539
zdroj: Startitup – Oliver Pešta je spolumajiteľ kaviarne a pražiarne Kávoholik.

Najnovšie videá

Trendové videá