Japonci uvažujú o vyliatí rádioaktívnej vody z Fukušimy do oceánu

  • Lokálne úrady stále nevedia, čo spraviť s rádioaktívnou vodou
  • Vedci ju chcú postupne vyliať do oceánu, rybári sú zásadne proti
  • Po zemetrasení vypli 3 zo 6 reaktorov
waste rad coll
content.newsinc.com
  • Lokálne úrady stále nevedia, čo spraviť s rádioaktívnou vodou
  • Vedci ju chcú postupne vyliať do oceánu, rybári sú zásadne proti
  • Po zemetrasení vypli 3 zo 6 reaktorov

Keď sa povie slovo Fukušima, len málokto si pod týmto slovom nepredstaví jadrovú elektráreň v Japonsku. V tejto elektrárni sa v roku 2011 stala vážna nehoda. Neďalekú oblasť elektrárne zasiahlo zemetrasenie a následná vlna tsunami, po ktorej sa vypli 3 zo 6 reaktorov. Tieto  reaktory následne vybuchli a okolie bolo zamorené nebezpečnou rádioaktivitou.

6 rokov po tejto katastrofe sa odborníci a úrady dohadujú, čo robiť s miliónom metrov kubických rádioaktívnej vody. Táto rádioaktívna voda, ktorá je v súčasnosti uskladňovaná vo veľkých nádržiach, by mohla byť v blízkej budúcnosti prečerpaná do blízkeho Tichého oceánu.

Lokálni rybári sa obávajú dôsledku prítomnosti rádioaktivity v okolitých vodách a jej vplyvu na ryby. Boja sa že zákazníci tak nebudú mať záujem o ryby chytené práve v rádioaktívnej oblasti. Katastrofa, ktorá postihla túto oblasť, zaznamenala výrazne zníženie ziskov rybárov z okolia Fukušimy.

Avšak odborníci sa snažia o upokojenie celej situácie. Svoje vyjadrenia podporujú tvrdením, že viaceré testy rýb z tejto oblasti potvrdili, že konzumácia týchto rýb je bezpečná a nie je teda zdraviu škodlivá. Údajne bola voda ošetrená a neobsahuje žiadne rádioaktívne prvky ako napríklad trícium, ktoré v malom množstve neškodí organizmu.

Denne sa množstvo rádioaktívnej vody zvyšuje o 150 metrov kubických. Je to spôsobené ochladzovaním reaktorov a zabráneniu prehriatiu troch zvyšných reaktorov. Proces postupného uvoľňovania rádioaktívnej vody z jadrových elektrární je známy aj vo svete, no je to niekoľko ročný proces.

Otázne však je, kto zo zákazníkov by si dobrovoľne vybral na konzumáciu rybu pochádzajúcu z rádioaktívnych vôd aj za cenu nižšej cenovky.

zdroj: inhabitat.com  / independent.co.uk

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Najnovšie videá

Trendové videá