Japonsko dáva neprispôsobivým turistom stopku. Výhľad na ikonickú horu Fudži zablokujú
- Bariéra bude mať výšku 2,5 metra a dĺžku 20 metrov
- Postavená bude už budúci týždeň
- Bariéra bude mať výšku 2,5 metra a dĺžku 20 metrov
- Postavená bude už budúci týždeň
Malebné mesto Fudžikawagučiko, ležiace pri úpätí Yoshida Trail pri hore Fudži, sa chystá postaviť obrovskú sieťovú bariéru. Cieľom je zabrániť turistom vstupovať na obľúbené miesto kvôli selfie s výhľadom na slávnu horu.
Mesto je v posledných rokoch zaplavené zahraničnými turistami, ktorí sa snažia zachytiť dokonalú fotografiu Fudži. To vedie k preplneniu oblasti odpadom, vandalizmu a rušeniu miestnych obyvateľov. Informuje o tom The Guardian aj CNN.
Bariéra bude postavená začiatkom budúceho týždňa
„Je mi to naozaj ľúto, ale museli sme pristúpiť k tomuto kroku,“ povedal jeden z mestských predstaviteľov pre CNN, ktorý si neželal uviesť svoje meno. „Napriek tabuliam s upozorneniami a prítomnosti ochranky turisti naďalej znečisťujú okolie a nerešpektujú pravidlá.“
Bariéra, ktorá bude mať výšku 2,5 metra a dĺžku 20 metrov, by mala byť postavená začiatkom budúceho týždňa. Mnohí miestni obyvatelia túto iniciatívu vítajú, pretože si sľubujú, že prinesie pokoj a poriadok do oblasti a ochráni životné prostredie. Niektorí turisti však vyjadrili sklamanie, že už nebudú mať možnosť urobiť si selfie s Fudži na tomto mieste.
Problém s nadmerným turizmom trápi Fudžjikawagučiko už dlhší čas. Mesto, ktoré sa nachádza v prefektúre Jamanaši, severne od Fudži a asi 100 kilometrov západne od Tokia, je v posledných rokoch zaplavené turistami, ktorí sa snažia zachytiť dokonalú fotografiu najslávnejšej japonskej hory.
Do Japonska cestujú rekordné počty zahraničných turistov. Ako informuje The Guardian, počet mesačných návštevníkov v marci prvýkrát prekročil 3 milióny.
Ako pripomína CNN, situácia sa ešte zhoršila po pandémii COVID-19, keď sa Japonsko v roku 2022 opäť otvorilo turistom. Marec 2024 sa stal historicky najturistickejším mesiacom v krajine, keď do Japonska vstúpilo viac ako tri milióny zahraničných turistov.
Davy turistov, ktorí sužujú Fudžikawagučiko, sú len malou ukážkou celonárodného problému. Japonsko sa stretáva s nadmerným turizmom, ktorý zaťažuje infraštruktúru a životné prostredie, a zároveň vedie k nárastu cien a nepokojov medzi miestnymi obyvateľmi.
Mesto Fudžikawagučiko nie je jediným, ktoré sa snaží regulovať turistický ruch. Vláda zaviedla aj iné opatrenia, ako napríklad obmedzenie počtu turistov v populárnych destináciách a zvýšenie cien za vstupné do národných parkov.
Niektorí prezývajú Fudži aj horou odpadu
Masatake Izumi, predstaviteľ vlády prefektúry Yamanashi, minulý rok v rozhovore pre CNN Travel vyslovil znepokojujúce tvrdenie.
„Nadmerný turizmus a jeho následky, ako sú odpadky, rastúce emisie CO2 a bezohľadné správanie turistov, sú najväčším problémom, ktorému hora Fudži čelí.“
Fudži, majestátna 3 776 metrov vysoká hora, sa stala symbolom Japonska a snom fotografov z celého sveta. No v posledných rokoch sa táto ikona topí pod náporom turistov.
Mnohí miestni obyvatelia zúfalo hľadajú riešenia. Niektorí dokonca prezývajú horu „hora odpadu“, čím zdôrazňujú rozsah znečistenia, ktoré zanechávajú davy turistov.
Vytvorenie bariéry nie je ojedinelým príkladom, ako samospráva bojuje proti nadmernému počtu turistov. Svoje o tom vie aj rakúske mesto Hallstatt. Má 800 obyvateľov, no v hlavnej sezóne má až 10-tisíc turistov denne. V máji 2023 postavil drevený plot ako odstrašujúci prostriedok proti selfie.
Zdroje: CNN, The Guardian , CNN Travel, CNN