Japonsko nasadí novú hypersonickú „superzbraň“. Dokáže ujsť obranným systémom (FOTO)
- Japonsko zrýchľuje vývoj hypersonickej zbrane HVGP
- Krajina reaguje na narastajúce hrozby z Ázie
- Japonsko zrýchľuje vývoj hypersonickej zbrane HVGP
- Krajina reaguje na narastajúce hrozby z Ázie
Japonsko zaznamenalo významný posun vo vývoji svojej hypersonickej zbrane, Hyper-Velocity Gliding Projectile (HVGP), ktorá by mala byť nasadená v rámci Pozemných sebaobranných síl (JGSDF) do roku 2026, teda tri roky pred pôvodným plánom. Potvrdzujú to podľa portálu Defence-blog čerstvo zverejnené fotky z presunu zbrane.
Hypersonická zbraň sa vyznačuje schopnosťou dosiahnuť extrémne rýchlosti, čo jej umožňuje uniknúť existujúcim obranným systémom a zároveň zasiahnuť vzdialené ciele s vysokou presnosťou. Táto technológia je pre Japonsko dôležitým strategickým krokom v kontexte rastúcich regionálnych napätí a hrozieb zo strany Číny a Severnej Kórey.
Nové fotografie systému HVGP sa nedávno objavili na sociálnych sieťach, keď ich zdieľal japonský fanúšik vojenskej techniky. Fotografie ukazujú odpaľovacie vozidlo, ktoré bolo zaznamenané na japonskom odpočívadle. Ďalšie snímky potvrdzujú pokročilú fázu vývoja systému, ktorý by mohol v blízkej budúcnosti poskytnúť Japonsku nový stupeň strategického odstrašenia.
全国の重装輪回収車マニアの皆様お待たせしました。Xでちょこちょこ目撃が上がっている高速滑空弾と思われる試験車両が深夜陸送されていました。
ライト周りが変更になったためか顔つきが少し変わった印象を受けました。 pic.twitter.com/HbilLz2FBA— 柚子 (@RJR114C) October 24, 2024
Tento systém umožňuje nielen vysokú rýchlosť a presnosť, ale aj schopnosť glidingového letu, čo znamená, že dokáže manévrovať počas letu, čím sa výrazne znižuje pravdepodobnosť jeho zachytenia súčasnými raketovými obrannými systémami. Vývoj systému HVGP zahŕňal testy na americkom území, konkrétne v Kalifornii, kde Japonsko úspešne otestovalo hypersonický kĺzavý prostriedok v marci a apríli 2024.
Širšia zmena v obrannej stratégii Japonska
Tieto testy boli významným medzníkom, keďže išlo o prvé hypersonické skúšky japonskej zbrane, odštartované už v roku 2015. Úspech týchto testov podčiarkuje technickú zdatnosť japonského obranného priemyslu a posúva krajinu medzi vedúcich svetových hráčov v oblasti hypersonických technológií.
Nasadenie HVGP je súčasťou väčšieho plánu na rozšírenie vojenských kapacít Japonska, ktoré reaguje na narastajúcu bezpečnostnú neistotu v regióne. V decembri 2022 prijalo podľa CNN Japonsko novú Národnú bezpečnostnú stratégiu (NSS), ktorú podporil teraz už bývalý premiér Fumio Kišida.
Táto stratégia zahŕňa zvýšenie výdavkov na obranu na 2 % HDP do roku 2027, čo predstavuje zdvojnásobenie súčasného rozpočtu na obranu a najväčší posun v japonskej obrannej politike od druhej svetovej vojny. Jedným z hlavných prvkov tejto stratégie je získanie schopnosti protiútoku, teda schopnosti reagovať na útok zo strany nepriateľa priamym útokom na jeho územie v prípade ohrozenia.
Rizikový vývoj v regióne
Rozhodnutie zmeniť obrannú politiku sa považuje za výrazné prelomenie japonskej pacifistickej doktríny, ktorá obmedzovala použitie japonských ozbrojených síl výhradne na obranné účely. Posun v prístupe k obrane krajiny je priamou odpoveďou na agresívne kroky Číny a Severnej Kórey v regióne.
Kým Čína posilňuje svoju vojenskú prítomnosť v blízkosti Japonska a pravidelne narúša japonský vzdušný priestor, severokórejský režim vykonáva početné raketové testy, ktoré často ohrozujú japonské územie.
Okrem toho sa Japonsko rozhodlo ešte viac posilniť svoje spojenectvo s USA, s ktorým zdieľa vzájomnú obrannú dohodu. Spojené štáty, ktoré majú v Japonsku viacero vojenských základní vrátane základne Yokosuka, ocenili novú japonskú bezpečnostnú stratégiu ako posilnenie regionálnej stability.
Americký minister obrany Lloyd Austin vyjadril podporu rozhodnutiu Japonska získavať nové vojenské kapacity, ktoré majú potenciál odradiť agresívne kroky zo strany regiónových rivalov. Systém HVGP a nová vojenská doktrína signalizujú, že Japonsko je pripravené účinne čeliť akýmkoľvek hrozbám v regióne.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: defence-blog, defence-blog, CNN