Japonsko sa potrebuje zbaviť kontaminovanej vody z Fukušimy. Vyleje ju do mora
- Japonsko musí zlikvidovať odpad po jadrovej havárii vo Fukušime
- Vypustí preto do mora kontaminovanú vodu
- Experti tvrdia, že je to bezpečné, susedné štáty sa boja
- Japonsko musí zlikvidovať odpad po jadrovej havárii vo Fukušime
- Vypustí preto do mora kontaminovanú vodu
- Experti tvrdia, že je to bezpečné, susedné štáty sa boja
V piatok 11. marca 2011 Japonskom otriaslo ohromne veľké zemetrasenie. Epicentrum vzniklo 130 kilometrov od pobrežia v meste Sendai. Zemetrasenie trvalo asi 3 minúty a dosiahlo magnitúdu 9,0. Následne v oceáne vzniklo 15-metrové cunami, ktoré po náraze na pevninu vyradilo napájanie a chladenie troch reaktorov jadrovej elektrárne Fukušima 1.
Počas prvých troch dní havárie sa z veľkej časti roztopili všetky tri jadrá. Elektráreň v ďalších dňoch zaznamenala vysoké rádioaktívne úniky. Nakoniec museli v japonskej elektrárni odpísať všetky štyri reaktory, opisuje tragédiu World Nuclear Associaton.
Japonská vláda dodnes rieši, ako likvidovať nukleárny odpad, ktorý po sebe havária zanechala. Ako informujú BBC a The Guardian, rozhodla sa ku kroku, ktorý vytvára obavy u viacerých komunít či susedných krajín. Japonsko tento rok vypustí do mora viac ako milión ton vody zničenej jadrovým odpadom.
Podľa odborníkov to má byť bezpečné
Tamojšie autority tvrdia, že väčšina rádioaktívnych častíc po ošetrení aktuálne spĺňa národné normy. Na všetko si posvietila aj
Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE). Jej predstavitelia taktiež uviedli, že ide o bezpečný plán likvidácie odpadu.
Spoločnosť Tokyo Electric Power (Tepco), ktorá stojí za prevádzkou plánu, uvádza, že jej technológia úpravy vody dokáže odstrániť všetky rádioaktívne materiály okrem trícia. To je však podľa predstaviteľov spoločnosti v malých množstvách neškodné.
Napriek tomu nemožno zabúdať na fakt, že katastrofa vo Fukušime v roku 2011 bola najhoršou jadrovou haváriou od výbuchu Černobyľa. Práve z toho dôvodu majú z celej akcie obavy susedné štáty Japonska.
Podľa hlavného tajomníka japonskej vlády Hirokazua Matsuna však Tokio bude v pláne pokračovať. „Očakávame, že k vypusteniu dôjde niekedy počas tejto jari alebo leta,“ uviedol Matsuno s tým, že vláda však najprv počká na „komplexnú správu“ od MAAE.
Každý deň závod vyprodukuje 100 metrov kubických kontaminovanej vody, ktorá je zmesou podzemnej, morskej a vody používanej na chladenie reaktorov. Táto zmes sa následne prefiltruje a uskladní v nádržiach. Zaplnených je už vyše 1,3 milióna kubických metrov a dochádza tak priestor na uskladňovanie ďalšieho odpadu.
Japan estimates Fukushima water release to start in ‚spring or summer‘ https://t.co/BilOVwMKTK pic.twitter.com/RkUwMvoQxw
— Reuters (@Reuters) January 13, 2023
Obavy u susedov
Obavy z vypúšťania odpadovej vody do oceána vyjadrili predstavitelia Južnej Kórey i Číny. Pridala sa k nim aj organizácia „Fórum tichomorských ostrovov“, ktorá sa netají svojimi „veľkými obavami“ z japonských plánov
Generálny tajomník fóra Henry Puna uviedol, že Japonsko „by malo odložiť akékoľvek takéto vypúšťanie, kým si nebudeme istí následkami tohto návrhu na životné prostredie a ľudské zdravie, najmä ak si uvedomíme, že väčšina našich tichomorských národov sú pobrežné národy a že oceán je naďalej neoddeliteľnou súčasťou ich živobytia“.
Juhokórejská vláda, tvrdí, že vypustenie vody by predstavovalo „vážnu hrozbu“ pre morský život. Predstavitelia krajiny napríklad ešte stále nezrušili zákaz dovozu morských plodov z oblasti Fukušimy.
Proti vypusteniu sú i rybárske zväzy, ktoré varujú, že by to vyvolalo poplach medzi spotrebiteľmi. Vykoľajilo by sa tak viac ako desaťročné úsilie ubezpečiť verejnosť, že morské plody z oblasti Fukušimy sú už vhodné na konzumáciu.
Fond pre rybárov
Podľa plánu schváleného japonským kabinetom v piatok budú mať rybári prístup k novému fondu vo výške 50 miliárd jenov (385 miliónov USD).
„Radi by sme dôkladne vysvetlili tieto opatrenia rybárskym komunitám a iným relevantným stranám a zároveň si vypočuli ich obavy,“ uviedol Matsuno.
Rozhodnutie vypustiť odpad do oceána prichádza vyše dva roky po tom, čo celý projekt schválila japonská vláda.
Zdroje: World Nuclear Associaton, BBC, The Telegraph, Twitter/Reuters