Japonsko začalo s vypúšťaním rádioaktívnej vody do oceánov. Vedci sú v rozpore (VIDEO)
- Japonsko vypúšťa do mora rádioaktívnu vodu
- Ide o odpad z roku 2011, ktorý vznikol po silnom zemetrasení a cunami
- Niektorí sa toho obávajú, iní to vítajú
- Japonsko vypúšťa do mora rádioaktívnu vodu
- Ide o odpad z roku 2011, ktorý vznikol po silnom zemetrasení a cunami
- Niektorí sa toho obávajú, iní to vítajú
Japonsko musí aj po vyše 12 rokoch riešiť následky nesmierne silného zemetrasenia z 11. marca 2011. Epicentrum otrasov vtedy hlásili 130 kilometrov od pobrežia v meste Sendai. Celé to trvalo asi 3 minúty, no ich sila bola neúprosná. Zemetrasenie dosiahlo magnitúdu 9,0.
To všetko viedlo k vzniku obrovskej vlny cunami o výške 15 metrov. Po náraze vody na pevninu došlo k vyradeniu napájania a chladenia troch reaktorov jadrovej elektrárne Fukušima 1.
Počas prvých troch dní havárie sa z veľkej časti roztopili všetky tri jadrá. Elektráreň v ďalších dňoch zaznamenala vysoké rádioaktívne úniky. Nakoniec museli v japonskej elektrárni odpísať všetky štyri reaktory, písali sme.
Japonsko ešte ani tento rok nemalo vyriešenú otázku, čo robiť s nukleárnym odpadom. No ešte v januári sa tamojšia vláda rozhodla, že do mora vypustí viac ako milión ton takto zničenej vody.
Tento krok síce vyvolal obavy u viacerých komunít či susedných krajín, no ako informuje agentúra TASR, vo štvrtok o 13.00 hod miestneho času (06.00 h SELČ) sa začalo s postupným vypúšťaním. Do mora sa dostane 1,34 milióna ton upravenej rádioaktívnej odpadovej vody z japonskej elektrárne Fukušima do Tichého oceánu.
Všetko potvrdila spoločnosť Tokyo Electric Power Company (TEPCO).
MAAE: Všetko je bezpečné
Koncentrácia trícia v upravenej rádioaktívnej odpadovej vode z jadrovej elektrárne Fukušima, ktorú Japonsko začalo vo štvrtok (24. 8.) vypúšťať do Tichého oceánu, je hlboko pod prevádzkovým limitom, oznámila Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE).
Voda, ktorá je v areáli elektrárne uskladnená v asi tisíc nádržiach, je stále mierne rádioaktívna a pred vypustením do oceánu sa riedi, aby rádioaktivita dosiahla bezpečné hodnoty, a znížil sa tak jej možný vplyv na životné prostredie. Vypúšťanie má trvať desiatky rokov.
Voda prešla niekoľkými fázami ošetrenia, ktoré odstránili väčšinu rádionuklidov okrem trícia.
„Odborníci Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu odobrali tento týždeň vzorky z prvej várky riedenej vody pripravenej na vypúšťanie,“ uviedla vo vyhlásení agentúra OSN so sídlom vo Viedni, dohliadajúca na tento proces.
„Nezávislá analýza MAAE vykonaná na mieste potvrdila, že koncentrácia trícia v riedenej vode, ktorá je vypúšťaná, je ďaleko pod prevádzkovým limitom 1 500 becquerelov na liter,“ dodala agentúra.
Táto koncentrácia je približne sedemkrát nižšia, než je limit stanovený Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) pre pitnú vodu (10 000 becquerelov na liter).
Japonsko opakovane tvrdilo, že odpadová voda bude neškodná, a toto stanovisko podporuje aj MAAE.
Začiatok vypúšťania vody v objeme približne 540 olympijských bazénov počas niekoľkých desaťročí je veľkým krokom v odstavovaní tohto stále nebezpečného miesta, kde sa pred 12 rokmi stala jedna z najhorších jadrových katastrof na svete.
Japan started releasing purified radioactive water from „Fukushima“
🇨🇳🇯🇵China has completely suspended all seafood imports from Japan following Tokyo’s decision to begin releasing „dirty water“ from the Fukushima-1 nuclear power plant into the ocean. pic.twitter.com/OVRZoGTgJK
— Sprinter (@Sprinter99800) August 24, 2023
Štandardná prax
Hoci takéto vypúšťanie vody je v jadrovom priemysle štandardnou praxou, miestni japonskí rybári aj nahnevaná Čína tento krok odsúdili.
MAAE v snahe rozptýliť obavy vyslala do elektrárne Fukušima tím, ktorý zaistí, že „proces bude vykonávaný bezpečne a transparentne“.
Japonsko plánuje vypustiť do roku 2050 okolo 1,34 milióna ton odpadovej vody, teraz uskladnenej na mieste elektrárne.
Zástupcovia spoločnosti TEPCO, ktorá elektráreň prevádzkuje, a japonská vláda tvrdia, že likvidácia kontaminovanej vody je nevyhnutná, napríklad preto, aby sa zabránilo nebezpečenstvu nekontrolovaného úniku pri ďalšom zemetrasení či cunami.
Zdroje: TASR, Archív SIU, X/Sprinter