Jarná únava nie je mýtus. Ak si však všimneš na sebe jednu vec, radšej bež k lekárovi

  • Jarná únava je skutočná a môže ňou trpieť každý
  • Prinášame ti tipy, ako proti nej bojovať
jarná únava, zdravá strava
Pixabay/Engin Akyurt, Skica911
  • Jarná únava je skutočná a môže ňou trpieť každý
  • Prinášame ti tipy, ako proti nej bojovať

Ak sa cítiš mizerne, bez energie a akoby si potreboval najmenej 40 hodín spánku v kuse, nie si sám a nie je to len v tvojej hlave. Jarná únava môže postihnúť kohokoľvek a nie je jednoduché ju len tak prekonať. Úrad verejného zdravotníctva SR preto prináša pár praktických tipov, ako ju prežiť. Na najlepšie rady sme sa opýtali aj umelej inteligencie.

Ak zbadáš toto, utekaj k lekárovi

S nástupom jari sa začína u citlivých ľudí prejavovať takzvaná jarná únava, ktorá sa vo zvýšenej miere objavuje u meteosenzitívnych ľudí, osôb s nízkym tlakom alebo u seniorov. Príznaky obvykle ustupujú, keď sa telo adaptuje na vonkajšie zmeny, čo trvá zvyčajne asi jeden až tri týždne. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

Ak však príznaky pretrvávajú dlhšie, môže v skutočnosti ísť o prejav ochorenia a vtedy je vhodné sa poradiť s lekárom,“ upozornila. Mladý a zdravý organizmus sa podľa nej zmenám prispôsobuje ľahšie než organizmus ľudí v strednom a vyššom veku.

Vysvetlila, že jarná únava vzniká ako reakcia organizmu na teplotné a tlakové výkyvy a zmeny v trvaní slnečného svitu. „Ako aj na zmeny v životospráve – spravidla po zimných pasívnejších mesiacoch dochádza k úprave stravy a k zvýšeniu fyzickej aktivity,“ doplnila Račková.

Prejavuje sa pocitom únavy, ospalosťou, ktorá môže byť prítomná aj tesne po prebudení, ťažkosťami so spánkom, bolesťami hlavy, malátnosťou či nesústredenosťou, ako aj podráždenosťou.

Sprievodným javom jarnej únavy je nielen nedostatok energie, ale aj zvýšená náchylnosť na infekcie,“ doplnila hovorkyňa. Pomôcť prekonať ju môže napríklad každodenný dostatočný a primeraný pobyt na čerstvom vzduchu. Podľa Račkovej je vhodné aj ranné cvičenie, prechádzka či striedanie studenej a teplej vody v sprche. „Primeraným otužovaním si zároveň stimulujete obehový systém a zaháňate únavu,“ poukázala.

Zvýšený prísun zeleniny a ovocia zase zvyšuje obranyschopnosť organizmu, posilňuje imunitu a chráni pred vznikom jarnej únavy. „Jedálniček odporúčame obohatiť napríklad o zeleninové šaláty, zeleninové polievky, zeleninové prívarky, ľahšie jedlá, ktoré nezaťažujú organizmus,“ poradila Račková. Vhodná je podľa nej aj čerstvo vylisovaná šťava či pestrá zmes ovocia bohatého na vitamín C.

Strava by mala zároveň obsahovať celozrnné obilninové výrobky, prospešné rastlinné oleje, orechy a zelené vňate, ako sú napríklad pažítka, žerucha či čerstvý medvedí cesnak. Ľudia by nemali počas tohto obdobia zabúdať aj na dostatočný prísun tekutín.

Čo radí AI

Chatbota ChatGPT sme sa opýtali, ako najlepšie bojovať proti jarnej únave. Odpovedal veľmi podobne ako ÚVZ a odporúčania zhrnul do piatich bodov.

  1. Pravidelný spánok: Snaž sa ísť spať a zobúdzať sa každý deň v rovnakom čase a zabezpeč si dostatok hodín spánku.
  2. Zdravá strava: Zahrň do svojho jedálnička potraviny, ktoré sú bohaté na vitamíny a minerály, ako sú napríklad ovocie, zelenina a celozrnné produkty.
  3. Fyzická aktivita: Pravidelné cvičenie môže pomôcť zvýšiť hladinu energie a zlepšiť náladu. Začni krátkymi prechádzkami počas dňa.
  4. Vyhni sa alkoholu a kofeínu: Kofeín a alkohol môžu ovplyvniť tvoj spánok a energiu, preto sa snaž ich konzumáciu obmedziť.
  5. Svetelná terapia: Svetelná terapia môže pomôcť zlepšiť náladu a energiu tým, že vystavuje tvoje telo svetlu, ktoré simuluje denné svetlo.
  6. Zbav sa stresu: Stres môže prispieť k únave a náladovým výkyvom. Zahrň do svojho dňa niektoré relaxačné techniky, ako je meditácia alebo joga.
  7. Sociálne kontakty: Nadviaž kontakt s priateľmi alebo rodinou, s ktorými sa cítiš dobre, a stráv s nimi čas.

Chatbot však tiež upozorňuje, že ak príznaky podobné jarnej únave neprechádzajú, môže ísť o ochorenie, či už fyzické alebo duševné, napríklad depresiu. V takýchto prípadoch nečakaj a vyhľadaj odbornú pomoc.

Slováci sú menej chorí

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) v 11. kalendárnom týždni stúpla o päť percent. Nárast o 15,7 percenta zaznamenala aj chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia (CHPO). Naopak, prípady ochorenia COVID-19 klesli. TASR o tom informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Epidemiológovia počas týždňa zaznamenali 47 507 prípadov ARO. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Bratislavskom kraji, najnižšiu v Trenčianskom kraji. Ochorenia sa vyskytli najčastejšie vo vekovej skupine detí do piatich rokov. „Priebeh ochorení bol komplikovaný u 1 356 osôb,“ priblížil úrad.

Ako chrípku a CHPO nahlásili 5 367 ochorení, čo predstavuje 11,3 percenta z celkového počtu hlásených ARO. Najvyššia chorobnosť bola v Nitrianskom kraji, najnižšia v Bratislavskom kraji. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť na CHPO bola vo vekovej skupine do piatich rokov.

ÚVZ tiež informoval, že v 35 výchovno-vzdelávacích zariadeniach bolo hlásené prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu. Išlo o 21 materských škôl a 14 základných škôl.

Hlásený bol aj jeden prípad ťažkého akútneho respiračného ochorenia (SARI) z Trnavského kraja. Od začiatku chrípkovej sezóny bolo hlásených celkovo 121 takýchto prípadov, sedem sa skončilo úmrtím.

V 11. týždni bolo nahlásených aj 508 pozitívnych vzoriek na ochorenie COVID-19 vyšetrených metódou RT-PCR. Je to o 29,1 percenta menej než v týždni predtým. Antigénovými testami zachytili 657 pozitívnych vzoriek, aj tam ide o pokles o 35 percent.

Z celkového počtu hlásených prípadov ochorenia bola v marci najvyššia chorobnosť vo vekovej skupine 65-ročných a starších osôb. Hospitalizovaných je 470 pacientov. Najviac prípadov od začiatku roka 2023 bolo zaznamenaných v Bratislavskom kraji, najmenej v Žilinskom kraji.

Zdroje: TASR, AI

Najnovšie videá

Trendové videá