Jaroslav Haščák je slobodný, prokurátor zrušil jeho obvinenie
- Jaroslav Haščák bol podozrivý z korupcie, prania špinavých peňazí a následne chcel ilavskej väznici darovať 50 až 100-tisíc eur
- Riaditeľ väznice peniaze odmietol a podnikateľovu ponuku nahlásil Národnej kriminálnej agentúre (NAKA)
- Prokurátor zrušil jeho obvinenie
- Jaroslav Haščák bol podozrivý z korupcie, prania špinavých peňazí a následne chcel ilavskej väznici darovať 50 až 100-tisíc eur
- Riaditeľ väznice peniaze odmietol a podnikateľovu ponuku nahlásil Národnej kriminálnej agentúre (NAKA)
- Prokurátor zrušil jeho obvinenie
Podľa aktuálnych informácií portálu TV Noviny generálny prokurátor stiahol obvinenie na osobu Jaroslava Haščáka známeho vďaka finančnej skupine Penta.
Pre finančníka si 1. decembra 2020 prišla NAKA do kancelárií Penty a odviedla ho v putách. Dôvodom bolo podozrenie z korupcie a prania špinavých peňazí. Po rozhodnutí Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) bol vo väzbe, kde strávil Vianoce aj Silvestra.
Ako ďalej uvádza Denník N, do budovy Digital Parku v Bratislave vošli desiatky policajtov so samopalmi. Zásah sa odohral na šiestom a siedmom poschodí, kde sídlili partneri Penty, vrátane šéfa Jaroslava Haščáka. „Nemám k tomu zatiaľ žiadne informácie. Som v Prahe, nemám k tomu zatiaľ žiadne info,“ povedal vtedy denníku hovorca Penty Martin Danko.
Obvinenie znelo, že bývalý šéf Slovenskej informačnej služby Ľubomír Arpáš uzavrel zmluvu na fiktívne poradenské služby za 200-tisíc eur. V skutočnosti však podľa polície išlo o odmenu za predaj nahrávky Gorila. Zásah proti Haščákovi prišiel 9 rokov po tom, čo sa na verejnosti objavil spis Gorila.
Spoluvlastník finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák chcel údajne ilavskej väznici darovať 50-100-tisíc eur. Riaditeľ väznice peniaze odmietol a podnikateľovu ponuku nahlásil Národnej kriminálnej agentúre (NAKA). Informáciu priniesol Denník N.
Súd rozhodol o jeho väzbe 4. decembra, teda tri dni po zadržania. Obvinenia vzťahujúce sa na jeho osobu boli potvrdené. Rozhodla o tom sudkyňa Špecializovaného trestného súdu pre prípravné konanie Pamela Záleská.
Stanovisko Generálnej prokuratúry SR
„Generálny prokurátor Slovenskej republiky sa po preskúmaní veci stotožnil s názorom Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, vysloveným v uznesení zo 7. 1. 2021, sp. zn. 4 Tost 53/2020, že „orgánom činným v trestnom konaní sa v predmetnej veci nepodarilo zabezpečiť dôkazy v takom množstve a kvalite, ktoré by v tomto štádiu trestného konania umožňovali vyvodiť podozrenie v určitej rozumnej miere pravdepodobnosti, že obvinení sa skutkov tak, ako sú im kladené za vinu, dopustili.“
Prokuratúra dodáva, že prokurátor dospel k záveru, že také dôkazy neboli zabezpečené ani po vydaní a právoplatnosti napadnutých uznesení, „keďže výpovede svedkov neobsahujú žiadne relevantné skutočnosti, ktoré by dôvodnosť vzneseného obvinenia potvrdzovali,“ informuje Generálna prokuratúra SR v stanovisku.
Jeho obhajcovia rozhodnutie vítajú
Obhajcovia Jaroslava Haščáka poukazujú na to, že údajné podozrenie o „kúpe“ tzv. nahrávok Gorila (spravodajská informácia Ivety Š. z roku 2007), nebolo za 6 rokov trestného stíhania dôkazne overené a ostalo po celé konanie len v rovine nepodložených tvrdení.
„Rozhodnutie GP SR nám zatiaľ nebolo doručené, takže sa nevieme vyjadriť k jeho obsahu, a teda ani k otázkam médií, ktoré predpokladajú oboznámenie sa s jeho odôvodnením. Ako vyplýva z tlačovej správy GP SR, generálny prokurátor sa stotožnil s viacerými našimi argumentmi vrátane tej argumentácie, že v trestnom stíhaní neboli zistené žiadne také skutočnosti, ktoré by odôvodňovali vznesenie obvinení a že také skutočnosti neboli zistené ani po vznesení obvinenia,“ píšu v stanovisku.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: TV Noviny, Startitup