„Jazdenky“ na Slovensku sú hrôza: Áut so stočenými kilometrami je čoraz viac

  • Stáčanie kilometrov je na Slovensku naďalej problémom
  • Inšpekcia odhalila nárast počtu „stočeniek“
počítadlo kilometrov v aute
Archív Canva
  • Stáčanie kilometrov je na Slovensku naďalej problémom
  • Inšpekcia odhalila nárast počtu „stočeniek“

Problémy so stočenými kilometrami v autách z druhej ruky nie sú na Slovensku žiadnou novinkou. V septembri sme ti priniesli prehľad vozidiel, ktoré tento osud postihne najčastejšie. Ide pritom o rôznorodý zoznam, ktorému sa nevyhli ani tie najobľúbenejšie značky a kraľuje mu Audi. Stáčanie kilometrov ostáva aj naďalej problémom.

Na túto problematiku si totiž z času na čas posvieti aj Slovenská obchodná inšpekcia SOI a urobila tak tiež koncom roka 2023. Na slovenskom trhu sa totiž, prirodzene, nesmú ponúkať, uvádzať a ani sprístupňovať autá, ktoré si prešli takouto „úpravou“.

Zo zákona č. 106/2018 Z. z. otvorene vyplýva, že ide o všetky druhy vozidiel po manipulácii so zobrazovanou hodnotou odometra. V prípade, že predajca pred uvedením vozidla na trh informuje o zmene stavu odometra, zákaz sa naň nevzťahuje. K vozidlu ale musí v tomto prípade pripojiť aj výpis z registra prevádzkových záznamov.

Kontrola SOI a jej výsledky

Inšpekcia preverovala predajcov aj internetové stránky zamerané na tento účel. Stáčanie kilometrov preverila u právnických aj fyzických osôb. 

SOI v mesiacoch júl až október 2023 zistila, že v autobazároch a na internetových stránkach predajcov sa aj naďalej objavujú desiatky stočených automobilov. Dovedna kontrolovali 50 bazárov a nedostatky zistili v ôsmich, respektíve v prípade 16 percent.

„Spolu bolo prekontrolovaných 245 motorových vozidiel, čo je o 76 vozidiel viac ako počas predchádzajúcej kontrolnej akcie z roku 2020. Porušenie zákazu v zmysle § 53 ods. 3 zákona č. 106/2018 Z. z. bolo zistené v 9 prípadoch,“ píše inšpekcia v správe.

Najviac vozidiel so stočenými kilometrami SOI evidovala v Nitrianskom kraji (8 %). Nasledovali vozidlá z Bratislavského kraja (7 %), Prešovského (4 %), Košického (2 %) a Trnavského, pri ktorom SOI percentá neuvádza.

V Trenčianskom, Žilinskom a Banskobystrickom kraji kontrolóri nezistili žiadne porušenie neoprávnenej manipulácie s odometrom pri ponuke a predaji motorových vozidiel.

Priemerný počet stočených kilometrov v zistených vozidlách predstavoval 47 000 km. Pri vozidle s najvyšším počtom šlo o 110 123 km a najnižší počet predstavoval 18 517 km.

Medzi motorové vozidlá, pri ktorých SOI odhalila manipuláciu s odometrom, patrili tie od výrobcov Citroën, Mazda, Mercedes, Peugeot, Renault, Škoda a Volkswagen.

Predaj bez VIN čísla

Na Slovensku sa taktiež nesmie ponúkať, uvádzať ani sprístupňovať vozidlá alebo bez uvedenia identifikačného čísla vozidla VIN. SOI v tomto zmysle preverila 63 internetových stránok a dovedna 961 motorových vozidiel.

Z celkového počtu sa zistilo porušenie zákazu na 8 stránkach a konkrétne v prípade 97 vozidiel.

Počet „stočeniek“ kolíše

SOI v závere konštatuje, že počet zistených vozidiel po manipulácii s odometrom na Slovensku od poslednej kontroly narástol. Stáčanie kilometrov je stále aktuálna problematika, pričom mnohí kupujúci ani nevedia, že ide aj o súčasnú hrozbu.

Percentuálne došlo k poklesu počtu stočených vozidiel oproti kontrole z roku 2018 no k nárastu oproti kontrole z roku 2020. To isté platí aj pri pošte vozidiel na predaj bez uvedenia VIN.

V roku 2018 inšpekcia odhalila, že 25 % kontrolovaných vozidiel malo stočené km a 42 % sa predávalo bez uvedenia VIN. V roku 2020 tieto čísla predstavovali 9 % pri stočených km a 11 % pri vozidlách bez VIN.

Počas poslednej kontroly v roku 2023 SOI zistila, že k manipulácii s odometrom došlo pri 16 % kontrolovaných vozidiel a 13 % sa predávalo bez uvedenia VIN.

„Spotrebiteľ si môže pred kúpou jazdeného motorového vozidla overiť stav odometra v registri prevádzkových záznamov vozidiel (ďalej len ,RPZV‘). RPZV je vnútroštátny register cestných motorových vozidiel, ktoré sú prihlásené v evidencii vozidiel v Slovenskej republike, do ktorého sa zaznamenáva zobrazovaná hodnota počítadla celkovej prejdenej vzdialenosti cestného motorového vozidla v rôznych životných situáciách počas prevádzky vozidla až do jeho vyradenia z evidencie a iné informácie o týchto životných situáciách, aby sa eliminovala neoprávnená manipulácia s odometrom,“ pripomína SOI.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroj: SOI

Najnovšie videá

Trendové videá