Je 13-krát ťažší než Jupiter. Webbov teleskop zachytil tajomný objekt, rotuje závratnou rýchlosťou
- NASA rieši novú záhadu vo vesmíre
- Čo je tento obrovský objekt putujúci medzi hviezdami?

- NASA rieši novú záhadu vo vesmíre
- Čo je tento obrovský objekt putujúci medzi hviezdami?
Revolučný vesmírny teleskop Jamesa Webba od NASA zachytil tajomný objekt voľne sa pohybujúci medzihviezdnym priestorom. NASA o tom informovala prostredníctvom tlačovej správy.
Podľa NASA má tento „objekt planetárnej hmotnosti“, označený ako SIMP 0136, približne 13-násobok hmotnosti Jupitera a nachádza sa len 20 svetelných rokov od Zeme. Rotuje závratnou rýchlosťou, pričom úplnú otáčku dokončí každé 2,4 hodiny.
Vďaka detailným infračerveným pozorovaniam teleskopu JWST medzinárodný tím výskumníkov odhalil známky „komplexných atmosférických útvarov“, vrátane možných vrstiev oblakov a teplotných zmien v atmosfére objektu. Tieto detaily uvádzajú v štúdii publikovanej v časopise The Astrophysical Journal Letters.
Medzi planétou a hviezdou
Ide o fascinujúci pohľad na mimoriadne vzácny objekt. Výskumníci vo svojej práci naznačujú, že objekty ako SIMP 0136 by mohli mať veľa spoločného s plynovými obrami v slnečnej sústave, ako sú Jupiter a Saturn, ktoré „tiež majú viacero vrstiev oblakov a horúce miesta vo vysokých nadmorských výškach“ (s tým rozdielom, že sa pohybuje vesmírom bez hviezdy).
Astronómovia tiež nevylučujú možnosť, že ide o hnedého trpaslíka. Tu ide zas o objekt, ktorý sa nachádza niekde medzi planétou a hviezdou.
Výskumníci porovnali stovky detailných svetelných kriviek s atmosférickými modelmi, aby získali lepšiu predstavu o tom, ako by mohla vyzerať atmosféra SIMP 0136. Našli dôkazy o nerovnomerných oblakoch a jasných „horúcich miestach“, pravdepodobne súvisiacich s polárnou žiarou, vysoko nad oblakmi.
„Predstavte si, že sledujete Zem z diaľky,“ povedal vedec z Bostonskej univerzity a spoluautor Philip Muirhead vo vyhlásení. „Ak by ste sa pozreli na každú farbu samostatne, videli by ste rôzne vzory, ktoré vám niečo povedia o jej povrchu a atmosfére, aj keby ste nerozoznali jednotlivé črty.“
„Modrá by sa zvýšila, keď by sa do pohľadu dostali oceány,“ dodal. „Zmeny v hnedej a zelenej by vám niečo povedali o pôde a vegetácii.“ Iné svetelné krivky pozorované JWST zas naznačujú existenciu vreciek oxidu uhoľnatého a oxidu uhličitého.
NASA má posledné dni veľké úspechy
Okrem nových objavov má posledné dni NASA na rováši aj ďalšie pristátie na mesiaci. Lunárny modul Blue Ghost súkromnej americkej spoločnosti Firefly Aerospac úspešne pristál na Mesiaci v nedeľu. Krátko po pristátí poslal na Zem aj prvé snímky z Mesiaca: zachytávajú mesačný povrch s časťou samotného modulu, informovala agentúra AFP, píše TASR.
Očakáva sa, že modul bude na Mesiaci pracovať dva týždne, čo je ekvivalent jedného lunárneho dňa. Potom sa vypne, pretože jeho solárne panely už nebudú schopné fungovať.
Vo výbave modulu je nástroj na vŕtanie do lunárnej pôdy a na analýzu jej teplôt i kamera. Ich použitie by vedcom malo umožniť študovať mesačný prach alebo dokonca charakterizovať štruktúry a tepelné vlastnosti vnútra Mesiaca, ako vysvetlil pred jeho štartom nemenovaný predstaviteľ NASA.
Ďalší modul pristane vo štvrtok
Generálny riaditeľ spoločnosti Firefly Aerospace Jason Kim podľa televízie CNN povedal, že pristávací modul bol po pristátí „stabilný a vzpriamený“. NASA a jeho partnerské agentúry očakávajú, že misie lunárnych pristávacích modulov vydláždia cestu pre návrat astronautov na povrch Mesiaca ešte koncom tohto desaťročia.
AFP dodala, že modul Blue Ghost sa stal druhým súkromným pristávacím modulom, ktorému sa podarilo pristáť na Mesiaci. Prvou úspešnou spoločnosťou zo súkromného sektora bola vo februári 2023 v Texase sídliaca spoločnosť Intuitive Machines.
Spoločnosť Firefly sa pokúsi úspešné pristátie na Mesiaci zopakovať aj vo štvrtok s modulom Athena, ktorý by však mal pristáť na južnom póle Mesiaca, kde sa nachádza voda vo forme ľadu. Aj tento modul dopraví rôzne predmety vrátane stroja určeného na vytvorenie mobilnej siete na Mesiaci, ďalšieho vrtáka a malého robota schopného skákať a tak skúmať aj ťažko prístupné oblasti.
Čítajte viac z kategórie: Veda a vesmír
Zdroje: NASA, The Astrophysical Journal Letters., TASR