Je fakt zle, šanca stretnúť infikovaného je dosť vysoká, upozorňuje matematik Kollár. Nemáme sa na čo tešiť
- Matematik Richard Kollár vo svojom príspevku uvádza, že aktuálna situácia je zlá
- Hoci sú čísla každý deň vysoké, stále nie sme na vrchole tretej vlny
- Odborník však tvrdí, že čoskoro sa ho dočkáme
- Matematik Richard Kollár vo svojom príspevku uvádza, že aktuálna situácia je zlá
- Hoci sú čísla každý deň vysoké, stále nie sme na vrchole tretej vlny
- Odborník však tvrdí, že čoskoro sa ho dočkáme
S nakazenými pribúdajú každý deň aj nové obete koronavírusu. Čísla sú každým dňom vyššie a situácia na Slovensku nie je vôbec priaznivá. To potvrdzuje aj matematik Richard Kollár, ktorý však vo svojom príspevku píše aj to, že najnovšie dáta by mohli byť aj omnoho horšie.
„Napríklad nárast v nemocniciach nie je taký veľký, ako bol po víkendoch a sviatkoch v posledných týždňoch,“ konštatuje odborník s tým, že nie je jasné, či za to môže práve ústup pandémie.
K dnešnému dňu je v slovenských nemocniciach hospitalizovaných 2 862 pacientov, z ktorých 258 potrebuje umelú pľúcnu ventiláciu a 241 leží na JIS. Pred dvoma týždňami bolo v nemocniciach 1 430 pacientov.
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10115592380401503&id=2247644
„Najbližšie týždne bude rast pokračovať, aj keď už pomalšie (aj vďaka obmedzeniam kapacity). Čo však potom?“ vysvetľuje Kollár. Hoci sú čísla už teraz nesmierne vysoké, podľa matematika stále nie sme vo vrchole tejto vlny.
Kollár ďalej vysvetľuje, že pozitivita PCR testov sa síce stabilizovala, no počet testov postupne rastie a je možné, že ide len o akési spomalenie, ako aj v prípade antigénových testov.
Práve tieto správy považuje Richard Kollár za celkom dobré, pretože môžu naznačovať to, že vrchol pandémie je skutočne na dosah.
„Lenže my by sme teraz potrebovali počuť lepšie, lebo incidencie dnes hovoria o hospitalizáciách o dva týždne. A ďalší rast vtedy už bude skutočne extrémne kritický,“ podotýka.
Odchod zdravotníkov nás oslabil
„Najzaujímavejšou správou včera bola informácia MZ o tom, že kapacita lôžok pre COVID je len 3 000. Podobne ventilácie boli včera využité na 97 %,“ konštatuje odborník.
Dodáva však, že dobrým meradlom v tomto je pomer počtu pacientov na ventilácii ku všetkým COVID-ovým pacientom. Nedávno bol tento pomer na úrovni 14 %, na konci predošlej vlny na úrovni 13 %. Takto pred rokom bola najnižšia úroveň 8 %, v súčasnosti sme na úrovni 10 % až 11 %.
„Z toho možno usúdiť, že by sme už dnes potrebovali na umelú pľúcnu ventiláciu pripojiť asi o 20 – 30 % pacientov viac, teda úplne zhruba – štvrtinu lôžok na UPV pre pacientov už zrejme nemáme a čaká sa v poradovníkoch,“ vysvetľuje Kollár.
V porovnaní s predošlou vlnou sme na omnoho nižších číslach, podotýka odborník s tým, že minulý rok nebolo v nemocniciach toľko iných pacientov. To, že sa počas minulého roka našlo v nemocniciach také množstvo lôžok, môžeme považovať za úspech.
Tento rok nás však oslabil odchod zdravotníkov, ktorí odišli počas leta. „Ako keď sa vykartujú naraz dvaja hráči a tím sa bráni len v deviatich. To je potom ťažké bojovať,“ píše Kollár.
Do nemocnice ísť nechceš
Kollár poukazuje aj na skutočnosť, že je veľmi pravdepodobné, že nemocničné prijímacie protokoly sa menili. Tvrdí však, že to nemusí byť zlé, pretože výber je o niečo efektívnejší a lekári majú lepší odhad, čo ktorému pacientovi vedia v nemocnici poskytnúť.
Ako sme už písali v úvode, nemocnice sú preplnené, čo Kollár označuje za riziko. „V krízovom stave sa zrejme bude v menšej miere možné vyhnúť pacientom s COVIDom na neCOVIDových oddeleniach,“ vysvetľuje Kollár s tým, že to môže viesť k k zvýšeniu rastu nozokomiálnych infekcií v nemocniciach.
V dôsledku toho bude nápor na COVID-ové lôžka zvýšený. „Snáď sa tomu podarí zabrániť čo najviac, držím našim nemocniciam a pacientom v nich palce najviac, ako viem,“ vyjadruje podporu matematik.
V závere príspevku Kollár konštatuje, že situácia je naozaj zlá. „Nielen v nemocniciach, aj šanca stretnúť infikovaného je teraz už dosť vysoká, správajte sa rozumne, do nemocnice teraz ísť nechcete,“ vyzýva matematik Slovákov k zodpovednosti.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: Facebook