Je magnézium prírodný zázrak alebo len hoax? Týchto 10 účinkov má voči stresu a zlej kondícii
- Stres vplýva na fyzické zdravie 77 % ľudí vrátane študentov
- Nedostatočná hladina magnézia v tele, ktorá vzniká aj v dôsledku stresu, prispieva k zhoršeniu celkového zdravotného stavu organizmu
- Účinným nástrojom pre doplnenie hladiny magnézia je napríklad pitie minerálok, ktoré obsahujú dostatok horčíka
- Stres vplýva na fyzické zdravie 77 % ľudí vrátane študentov
- Nedostatočná hladina magnézia v tele, ktorá vzniká aj v dôsledku stresu, prispieva k zhoršeniu celkového zdravotného stavu organizmu
- Účinným nástrojom pre doplnenie hladiny magnézia je napríklad pitie minerálok, ktoré obsahujú dostatok horčíka
Mnoho ľudí dnes trpí nedostatkom magnézia, jedného z najdôležitejších minerálov v ľudskom tele. Príčinou je jeho malé percento v potravinách, ale aj moderný životný štýl spojený s množstvom stresu. Magnézium (po správnosti horčík) je potrebné do tela pravidelne dopĺňať. Najlepším spôsobom je jeho kombinácia s každodenným pitným režimom.
Stres v súčasnosti vplýva na zdravie každého človeka
V práci môže byť trochu stresu niekedy aj pozitívom, keďže dokáže efektívne motivovať k produktivite. Ak je ho však veľa a stresové situácie sa opakujú príliš často, má to negatívny účinok nielen na pracovný výkon, ale aj na zdravie.
Až 77 % ľudí priznalo, že stres ovplyvňuje ich fyzické zdravie a 73 % ľudí cíti aj zhoršený psychický stav. Navyše, 33 % opýtaných popísalo level stresu, ktorý na nich pôsobí ako extrémny.
Následky rýchleho a veľmi náročného životného štýlu sa prejavujú u študentov a dospelých po celom svete. Podľa globálnej organizácie zaoberajúcou sa stresom je práve tento problém najviac znepokojivý u stredoškolákov a stres ovplyvňuje aj ďalšiu sociálnu skupinu – až 80 % zamestnancov.
Prieskum agentúry 2muse z tohto roka potvrdil, že problém so stresom majú aj Slováci – 53 % ľudí potvrdilo, že stres pociťujú aspoň raz týždenne.
Problémom súvisiacim so stresom je aj to, že sa z tela vytrácajú minerály, ktoré je následne potrebné doplniť. Jedným z nich je aj magnézium (horčík), ktorý si ľudské telo nedokáže samo vytvoriť. Pri stresových situáciách sa v tele spotrebúva až o 20-krát viac magnézia, ako v normálnom pokojovom režime.
Podľa výskumov trpí nedostatkom magnézia v západnej Európe a USA až 50 % ľudí. Je to veľký problém spojený nielen s reguláciou stresu, ale aj s množstvom ďalších procesov v tele, pre ktoré je horčík nevyhnutný.
Správne množstvo magnézia v tele účinne bojuje nielen proti dopadom stresu
Magnézium je jeden z najdôležitejších minerálov podmieňujúcich správne fungovanie ľudského organizmu. Obsahuje ho každá bunka v tele.
Podieľa sa na správnej činnosti svalov, nervov, stave kostí aj na kardiovaskulárnom systéme a ovplyvňuje stovky procesov v organizme. Okrem toho pomáha aj celkovej psychike.
Vplyv magnézia na telo:
- znižuje krvný tlak
- pozitívne vplýva na spánok
- znižuje pocit úzkosti a depresie
- má protizápalové účinky
- pomáha pri bolestiach hlavy
- znižuje vyčerpanosť a pocit únavy
- prispieva k správnemu fungovaniu nervového systému
- prispieva k energetickej rovnováhe tela
- podporuje správne fungovanie svalov
- pomáha pri regenerácii buniek
Magnézium sa stráca z bežných potravín, preto ho treba dopĺňať inak
Denne by človek mal prijať okolo 300 až 400 miligramov magnézia. Reálne však prijíma organizmus oveľa menej, a to je veľký problém.
Nevhodný jedálniček, ale aj celkové zníženie obsahu magnézia v potravinách, je svetovým problémom. V minulosti stačilo jesť pestrú stravu, dnes to však už nestačí, lebo v dôsledku postrekov pri pestovaní a procesom úpravy jedla, ako napríklad vyprážanie či konzervácia, sa z potravín strácajú dôležité výživné látky vrátane magnézia. Napríklad v súčasnom jablku je až o 50 % menej magnézia ako v 60. rokoch.
Ďalším problémom je samotné vstrebávanie sa magnézia do tela. Schopnosť ľudského tela prijať magnézium ovplyvňuje napríklad aj dostatočný príjem vápnika (kalcia). Málokto vie, že pre efektívne vstrebávanie magnézia je nutný zvýšený príjem kalcia – ideálny pomer Mg a Ca je 1:3. Schopnosť ľudského tela prijať magnézium ovplyvňuje napríklad aj spomínaný stres.
Jednoduchým riešením je dopĺňať magnézium spolu s denným pitným režimom. Pitie minerálnej vody je veľmi prirodzený spôsob, ako prijať potrebné minerály späť do tela – rozpustené vo vode sú ľahko vstrebateľné pre bunky tela – dokonca ľahšie ako pri výživových doplnkoch. Slovenská minerálna voda Gemerka navyše obsahuje aj vápnik, ktorý okrem iných pozitívnych účinkov pomáha aj so vstrebaním sa magnézia v organizme.
Na rozdiel od bežného jedla, z ktorého je telo schopné využiť najviac 40 % magnézia, sa oproti tomu z vypitej minerálky využije až 80 % magnézia.
Vedecká štúdia, ktorá Gemerku skúmala, označila minerálnu vodu za vhodnú a veľmi prospešnú pre dopĺňanie minerálov v tele a zvyšuje obsah magnézia v bunkách.