Je načase vrátiť sa do normálneho života, opatrenia ustupujú a ty môžeš objavovať svet (NEWSLETTER)
- Viktor Orbán získal víťazstvo už štvrtýkrát po sebe
- Dedoles má finančné problémy
- Parádne pobrežie, ale aj lacné letenky – takýto je Santander
- Viktor Orbán získal víťazstvo už štvrtýkrát po sebe
- Dedoles má finančné problémy
- Parádne pobrežie, ale aj lacné letenky – takýto je Santander
V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.
Vybrali sme tri hlavné témy:
- Orbána podporoval Soros. Z dedinského chlapca sa stal maďarský Mečiar, hrdina konzervatívcov
- Dedoles má vážne finančné problémy: Musel vraj prepustiť stovky ľudí
- Prejedol si sa Barcelony? Navštív Santander, z jeho pláží a jedla padneš na zadok
Nie je demokracia ako demokracia
Byť politickým predstaviteľom znamená vsadiť na silnú stratégiu. Samozrejme, nielen to, ale v prípade Maďarska je cesta, po ktorej už 12 rokov kráča predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, rozhodne zamyslenia hodná.
Aj napriek tomu, že ho vonkajšia spoločnosť vníma nielen ako strašiaka európskych a amerických elít, ale aj ako človeka, ktorý ničí demokraciu vo svojej krajine, za hranicami Maďarska v nočných hodinách oznámil víťazstvo vo voľbách.
Viktor Orbán tak so svojou stranou Fidesz získal víťazstvo už štvrtýkrát po sebe. A kým celá spoločnosť sleduje dianie na Ukrajine v dôsledku ruskej invázie, z našich maďarských susedov sa stala predsieň Ruska.
[siu-newsletter]
Nie je predsa novinkou, že dlhoročný predseda maďarskej vlády pri tvorbe svojej ideológie čerpá vo veľkej miere práve z Putinovho modelu. Samotný Orbán označuje smerovanie svojej krajiny ako neliberálnu demokraciu.
Niet sa teda prečo čudovať, že ho mnohí prezývajú aj Viktator. Táto prezývka vychádza zo slova diktátor v spojení s jeho menom – Viktor + diktátor.
O slove demokracia by sa však v prípade Maďarska dalo polemizovať. O tom, či v Maďarsku naozaj ide o vládu ľudu, pochybujú mnohé neziskové organizácie. Napríklad americká nezisková organizácia Freedom House v reporte z roku 2020 vyňala Maďarsko z demokratických krajín.
Dokonca uviedla, že ide o „prechodný alebo hybridný režim“. Situáciu v krajine mala ešte viac zhoršiť pandémia koronavírusu, vďaka ktorej Orbán viac posilnil svoju moc.
S hodnotením Freedom House súhlasí aj bývalý minister kultúry v rokoch 2005 – 2006 András Bozóki. „Maďarsko je konkurenčný autoritársky režim, ktorý patrí k hybridným režimom,“ uviedol pre Startitup Bozóki, ktorý pôsobí ako profesor sociológie na Stredoeurópskej univerzite (CEU) vo Viedni a vo svojej akademickej činnosti sa venuje sa strednej Európe.
Orbán však nebol vždy šampiónom konzervatívcov a populistov, niekedy bol ich pravý opak – zarastený rebel s dlhšími vlasmi, podporovaný Sorosom. Dnes bojuje proti nemu. O tom, ako sa k takémuto paradoxu dostal, sa dočítaš v našom článku. Prinášame ti príbeh človeka, ktorého polarizácia spoločnosti prekonáva hranice Maďarska.
Firmy nemusia odhadnúť mieru
Existuje na Slovensku dieťa alebo iný mladý človek, ktorý by si raz za čas neobul veselé ponožky? Spoločnosť Dedoles charakterizujú spievajúce škrečky, ktoré si získali srdcia mnohých.
Známy brand sa pod vplyvom svojho marketingu, dizajnu či zapamätateľných reklám dostal do povedomia spoločnosti a rýchlo vystrelil. Dnes sa však zdá, že život biznisu je ako na hojdačke – nie vždy lietaš vo výšinách.
To je, bohužiaľ, aj prípad spomínaj značky so štýlovými ponožkami. S prekvapujúcou správou ohľadom finančných problémov prišiel Denník SME.
Podľa denníka firma rieši značné finančné problémy, čo spôsobilo aj prepustenie údajne okolo 200 zamestnancov. Spoločnosť podľa medializovanej správy mala problém aj s vyplácaním faktúr.
Firma v roku 2021 dosiahla tržby v hodnote 92 miliónov eur a aj zisk. Podľa spoločnosti ale boli ich investície a nákupy dimenzované na vyšší rast a dopyt. V roku 2022 sa však tento scenár nebude opakovať.
Je to zapríčinené nielen pandémiou, ale na túto situáciu má vplyv aj vojna na Ukrajine. Neplatenie faktúr teda súvisí aj s poklesom predajov, ktoré firma podľa denníka zaznamenala aj v dôsledku spomenutých skutočností.
Zaujímalo nás, či je bežné, alebo ojedinelé, že firmy so silným brandom a marketingovou kampaňou, ako napríklad Dedoles, môžu nečakane naraziť na finančné problémy. K téme sa vyjadril marketér Róbert Slovák, ktorý ju však komentoval vo všeobecnosti.
„Nie je to ojedinelé. Niekedy to tak býva, že sa firmy, nehovorím, že to je prípad Dedolesu, v nejakom poslednom amoku zvyknú naštartovať a skúsia staviť všetko na silnú kampaň, ktorá ich môže vytrhnúť z potenciálnej biedy,“ povedal pre Startitup šéf reklamnej agentúry Róbert Slovák a jeho priatelia.
Ako Róbert Slovák dodal, je dôležité si zachovať zdravú mieru výdavkov a príjmov. To, či sa značke Dedoles podarí túto mieru opäť dosiahnuť, budeme pozorne sledovať a o ďalších informáciách ťa informujeme v tomto článku.
Najväčšou prednosťou Santanderu sú pláže
Cestovateľská sezóna sa pomaly, ale isto rozbieha. Uvoľnenie opatrení otvorilo možnosti na spoznávanie nových krajín mnohým, ktorí na toto obdobie netrpezlivo čakali a svoje cesty si zatiaľ plánovali v pohodlí domova.
Naša redaktorka Jana dlho neváhala a jeden výlet podnikla. Tentokrát sa však spontánne rozhodla pre celkom neznáme mesto na severe Španielska. Nadchlo ju nielen parádne pobrežie, ale aj lacné letenky.
Ak si presýtený Barcelonou, Milánom či ďalšími mestami plnými turistov, vhodnou voľbou by pre teba mohlo byť napríklad španielske mesto Santander. Je síce o niečo menej slnečný ako iné destinácie, nudiť sa tu však rozhodne nebudeš.
„Hoci Santander nie je taký turistický ako Barcelona či Valencia, v apríli sa sezóna už pomaly rozbieha aj tu. To sa začína prejavovať na cenách leteniek, ktoré za 15 eur jednosmerne nájdeš hádam len na október,“ začala svoje rozprávanie naša redaktorka.
Jana je milovníčka mora, a tak do úvahy neprichádzalo nič iné, ako bývanie blízko pobrežia. S ubytovaním sa však poponáhľaj – vzhľadom na to, že mesto ešte nie je turistický rozvinuté, ponuka je obmedzená.
Ak si milovníkom nočného života, budeš sa musieť uskromniť. Na pláži síce nájdeš pompéznu budovu kasína a zopár barov, rušnejší život je v centre mesta, kde sa na námestiach striedajú bary s reštauráciami.
Iskričkou nádeje na horúcu letnú noc pre tých, čo chcú zažiť párty na pláži, je Terrace Lounge BNS. Ako Jana opísala, v lete tam hrá hudba až do úsvitu, mimo sezónu ti musia stačiť ich super burgre.
Rušnejšie je centrum mesta, kde sa na niektorých námestiach a uliciach striedajú len bary s reštauráciami. Je to najmä Plaza de Cañadío, kde víno a pivo zvykne tiecť potokmi. Ako veľmi to žije, závisí od hodiny, dňa v týždni aj sezóny.
Najväčšou prednosťou Santanderu sú však pláže. Aj napriek tomu, že sa v lete zaplnia nadšencami s farebnými slnečníkmi, pri troche šťastia si pláže najrôznejšieho druhu vychutnáš aj v súkromí. Viac o tejto destinácii ti naša redaktorka prezradí v tomto článku.
Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:
- Bratislava má problém. Z realitného trhu zmizla väčšina novostavieb
- Zoznám sa s najbohatším Rusom Vladimirom Potaninom. S Putinom hrával hokej
- SKVELÁ SPRÁVA: Od stredy sa ruší povinnosť nosenia rúšok v exteriéri, zmeny sa dotknú aj hraníc
- Pravda o smrti najbohatšieho Čecha Kellnera, objavili sa nové prekvapivé informácie
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti