Je riziko, že umelá inteligencia zlikviduje ľudstvo, priznáva jej „krstný otec“. Opýtali sme sa na to priamo AI

  • Rýchly vývoj umelej inteligencie vyvoláva obavy
  • Scenár, že sa nakoniec obráti proti ľudom, môže byť reálny, priznáva jej „krstný otec“
  • Spýtali sme sa na to priamo ChatGPT
Umelá inteligencia
Freepik/liuzishan
  • Rýchly vývoj umelej inteligencie vyvoláva obavy
  • Scenár, že sa nakoniec obráti proti ľudom, môže byť reálny, priznáva jej „krstný otec“
  • Spýtali sme sa na to priamo ChatGPT

Vývoj umelej inteligencie (AI) v posledných mesiacoch napredoval míľovými krokmi. Kým pre niekoho je tento vývoj pozitívnou správou, pre iných nočnou morou.

Čoraz viac sa začína hovoriť o tom, aké nebezpečenstvo môže predstavovať umelá inteligencia. Vyše 1 000 odborníkov a známych osobností dokonca podpísalo otvorený list, v ktorom žiadajú pozastavenie ďalšieho vývoja umelej inteligencie. Dôvodom sú obavy z možných rizík.

Nie je to nepredstaviteľné, priznáva Hinton

O rizikách hovorí aj Geoffrey Hinton, ktorý získal prezývku „krstný otec umelej inteligencie“. Počítačový expert bol jeden z prvých, ktorý skúšal napodobniť ľudský mozog vytvorením neurónovej siete, pomocou ktorej by sa počítače samy učili zručnosti a neboli k tomu automaticky naprogramované. Za tento postoj bol dlho považovaný za čudáka.

„Veľkým problémom bolo, či by ste mohli očakávať veľkú neurónovú sieť, ktorá sa učí len zmenou sily spojení? Mohli by ste očakávať, že sa budete len pozerať na dáta a bez vrodených predchádzajúcich znalostí sa naučíte, ako robiť veci?“ povedal Hinton pre CBS News.

Pokrok v umelej technológii ale ukázal, že Hilton mal pravdu a jeho prístup bol správny. Pre CBS News priznal, že na mieste sú aj obavy.

„Až donedávna som si myslel, že to bude 20 až 50 rokov, kým budeme mať umelú inteligenciu na všeobecné účely. A teraz si myslím, že to môže byť 20 rokov alebo menej,“ povedal o umelej inteligencii, ktorá môže dosiahnuť úroveň ľudskej inteligencie, alebo ju dokonca prekonať.

Takýto stroj by sa naučil samostatne myslieť a riešiť aj problémy. „To je problém, však? Musíme sa poriadne zamyslieť nad tým, ako to ovládneme,“ varuje.

Na otázku, či by sa mohla umelá inteligencia pokúsiť zlikvidovať ľudstvo, odpovedal, že to nie je vylúčené: „Nie je to nepredstaviteľné, to je všetko, čo poviem.“ Expert tvrdí, že by sme sa mali nad týmto problémom začať zamýšľať už teraz.

Odpoveď ChatGPT vyvolala ešte viac otázok

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: CBS News, ABC News

Najnovšie videá

Trendové videá