„Európa dokáže vyhrať každú konfrontáciu s Ruskom,“ vyhlásil Tusk. Lídri EÚ rokujú o 800 miliardách a bezpečnosti
- Európski lídri rokujú o Ukrajine a obrane
- Chcú riešiť tranzit plynu cez Ukrajinu

- Európski lídri rokujú o Ukrajine a obrane
- Chcú riešiť tranzit plynu cez Ukrajinu
Štyri dni po londýnskom samite sa európski lídri opäť stretávajú – tentoraz v Bruseli a v kompletnej zostave, aby prediskutovali, čo bude ďalej s Ukrajinou. Na londýnskom samite totiž chýbalo Pobaltie, Maďari a Slováci.
Budú sa bližšie baviť o 800-miliardovom pláne na prezbrojenie, ktorý predstavila šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová, ale napríklad aj o možnom európskom jadrovom dáždniku.
Zelenskyj sa poďakoval
Lídri sa stretli okolo obeda. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa pred mimoriadnym zasadnutím Európskej rady v Bruseli poďakoval európskym krajinám za podporu Ukrajiny po jeho spore s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý v pondelok pozastavil vojenskú podporu pre Ukrajinu. TASR o tom informuje podľa portálu Euronews.
„Chcem sa poďakovať všetkým európskym lídrom za tieto signály silnej podpory,“ povedal Zelenskyj sprevádzaný predsedom Európskej rady Antóniom Costom a šéfkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou. „Od samého začiatku vojny, počas celého tohto obdobia, a aj minulý týždeň ste boli s nami,“ uviedol prezident Ukrajiny.
„Sme veľmi vďační, že nie sme sami. Nie sú to len slová, cítime to. Je veľmi dôležité, že ste dali silný signál ukrajinskému ľudu, ukrajinským bojovníkom, civilistom, všetkým našim rodinám,“ dodal.
Tuskove odvážne slová
Poľský premiér Donald Tusk pred mimoriadnym rokovaním Európskej rady povedal, že Európa ako celok je podľa neho schopná vyhrať v každej konfrontácii s Ruskom, informuje varšavský spravodajca TASR.
„Európa ako celok je skutočne v stave vyhrať každú konfrontáciu s Ruskom, finančnú hospodársku, vojenskú. Sme proste silnejší, len sme v to museli začať veriť a to sa dnes deje,“ povedal Tusk. Podľa neho už Európa stratila dosť času, ale dnes sa to mení.
Rusko rozbehlo preteky v zbrojení, ktorých sa Európa musí zúčastniť a je pripravená zbrojiť rýchlejšie a múdrejšie, dodal. „Som presvedčený, že Rusko ich prehrá, tak ako podobné preteky prehral Sovietský zväz,“ povedal premiér a vyzbrojenie označil za jediný spôsob, ako uniknúť konfliktu väčších rozmerov.
Európski lídri chcú riešiť tranzit plynu cez Ukrajinu
Prezidenti a premiéri krajín Európskej únie sa dnes chystajú vyzvať na vyriešenie problému s tranzitom ruského plynu cez Ukrajinu, na čo tlačí predseda slovenskej vlády Robert Fico. Vyplýva to z poslednej verzie návrhu záverov mimoriadneho bruselského samitu, ktorú má k dispozícii ČTK.
Lídri členských krajín sa podľa návrhu majú zhodnúť na výzve k „posilneniu snáh o nájdenie funkčných riešení“ vrátane „obnovenia“ prepravy plynu. Fico pred pár dňami avizoval, že keď nebudú naplnené požiadavky Slovenska, samit bude blokovať. Dnes však svoju rétoriku zjemnil, ako sme ťa už informovali.
Ak súčasťou štvrtkových záverov samitu Európskej únie (EÚ) bude formulácia, ktorá vyzve na hľadanie riešenia na opätovné obnovenie tranzitu plynu cez Ukrajinu na Slovensko, závery samitu nebude podľa Fica Slovensko blokovať
Pobaltie má silnú motiváciu
Luxemburský premiér Luc Frieden pred začatím samitu novinárom povedal, že je potrebná väčšia európska obrana a dnešná Rada by mala prijať rozhodnutia, aj keď niektoré krajiny nesúhlasia s tým, čo sa navrhuje, informuje The Guardian.
„Potrebujeme viac európskej obrany, a ak jedna alebo dve krajiny nechcú zdieľať tento názor, myslím si, že ostatné by mali ísť dopredu, ako len môžu. A to je to, za čo sa zasadzujem,“ povedal.
Podľa švédskeho premiéra Ulfa Kristerssona by vetovanie záverov štvrtkového mimoriadneho zasadnutia Európskej rady vyvolalo zlý dojem. Hrozbu veta zo strany maďarského premiéra Viktora Orbána a premiéra SR Roberta Fica odmietol aj litovský prezident Gitanas Nauséda. TASR o tom informuje na základe portálu Euronews.
Kristersson uviedol, že Orbán chce zrejme využiť svoje právo veta, aby zabránil schváleniu záverov o poskytnutí bezpečnostných záruk Ukrajine a väčšej vojenskej podpory. „Ale pravidlá sú také, aké sú,“ uzavrel švédsky líder veľmi stručný príhovor k médiám.
Lotyšská premiérka Evika Siliňová označila oznámenie von der Leyenovej mobilizovať až 800 miliárd eur pre európsku obranu za „prvý krok“. Dôležité je tiež podľa nej zvýšiť výdavky členských štátov na obranu nad 2 percentá HDP. Upozornila, že ak sa Rusko opätovne vyzbrojí, o niekoľko rokov môže zaútočiť na ďalšie európske štáty.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Archív Startitup, The Guardian, TASR, ČTK