Je to „geometrický zázrak“. Tajomný tunel v Egypte môže ukrývať objav storočia
- 100 rokov od odhalenia Tutanchamonovej hrobky môže Egypt vydať nové tajomstvo
- Prečo odhalenie Kleopatrinej hrobky môže prepísať učebnice
- 100 rokov od odhalenia Tutanchamonovej hrobky môže Egypt vydať nové tajomstvo
- Prečo odhalenie Kleopatrinej hrobky môže prepísať učebnice
Prestížny portál vo vedeckých kruhoch IFL Science uvádza, že archeológovia nemohli mať lepšie načasovanie prevratného objavu. Pred sto rokmi totiž britský archeológ Howard Carter po pätnástich rokoch hľadania v Údolí kráľov našiel hrobku faraóna Tutanchamona. A teraz bol objavený tunel pod chrámom Taposiris Magna, západne od starovekého mesta Alexandria, ktorý by podľa archeológov mohol viesť k hrobke bájnej kráľovnej Kleopatry.
Tento obrovský tunel, prezývaný „geometrický zázrak“, sa nachádza 13 metrov pod zemou a za jeho objavom stojí podľa Ndtv Kathleen Martinezová z University of Santo Domingo a jej kolegovia z Dominikánskej republiky.
Ak by tento prevratný objav naozaj potvrdil, má podľa odborníkov potenciál prepísať to, čo vieme o najznámejšej egyptskej panovníčke, ktorá si podľa portálu History.com siahla na život ako 39-ročná po smrti svojho milenca Marka Antónia, ktorý jej zomrel v náručí.
Spolu s ním je podľa gréckeho spisovateľa Plutarchosa, ktorý publikoval najpodrobnejší opis posledných dní života Kleopatry, pochovaná v mauzóleu, ktoré je pomenované po nej.
Z väčšiny hrobiek slávnych vládcov sa už nedozvieme nič
Ak by mauzóleum Kleopatry nezmizlo pod vlnami Stredozemného mora, ako tomu bolo s väčšinou helenistického mesta Alexandria a jedného dňa by sa našlo, išlo by o takmer bezprecedentný archeologický objav.
Hrobky mnohých slávnych historických panovníkov stále stoja, napríklad rímske mauzóleum Augusta, úhlavného nepriateľa Marka Antónia a Kleopatry, no ich obsah bol pred storočiami často vyplienený, respektíve sa stratil.
https://twitter.com/Quicktake/status/1592020760117542912
Jednou z výrazných výnimiek je hrob Filipa II. Macedónskeho, otca Alexandra Veľkého, odkrytý vo Vergine, malom mestečku na severe Grécka, koncom 70. rokov minulého storočia.
Hrobka bola nájdená neporušená, čo umožnilo desaťročia vedeckého skúmania jej obsahu, čím sme posunuli naše poznatky o členoch macedónskej kráľovskej rodiny a ich dvore. To isté by platilo, ak by bola objavená Kleopatrina hrobka a zistilo sa, že je neporušená.
V čom by spočíval prínos Kleopatrinej hrobky?
Množstvo nových informácií, ktoré by z obsahu najslávnejšej egyptskej panovníčky mohli archeológovia či starovekí historici získať, by bolo obrovské. Naše súčasné poznatky o Kleopatre a jej vláde väčšinou pochádzajú zo starovekých gréckych a rímskych literárnych zdrojov, ktoré boli napísané po jej smrti a v zásade ide o nepriateľské texty voči egyptskej kráľovnej.
Nemáme veľa dôkazov, ktoré by odhaľovali egyptský pohľad na Kleopatru, ale to, čo máme, ako napríklad čestné reliéfy na chrámoch, ktoré postavila, a motívy zasvätené jej poddaným, nám na ňu dáva veľmi odlišný pohľad.
https://twitter.com/travisakers/status/1594524451353559040
The Economic Times uvádza, že materiály nájdené v mauzóleu by mohli historikov zamestnávať na dlhé desaťročia, pretože neprinesú nové informácie o dynastii Ptolemajovcov, z ktorého Kleopatra pochádzala, ale taktiež o fúzii macedónskej a gréckej kultúry.
Najväčším prínosom by však malo byť objasnenie niektorých otázok týkajúcich sa samotnej Kleopatry, napríklad jej výzoru, spôsobu jej úmrtia, o ktorom existujú rôzne teórie, ako aj rase, čo je dodnes nezodpovedanou otázkou, podotýka portál Knowledge Snacks.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: IFL Science, History, Ndtv, The Economic Times, Knowledge Snacks