„Je to hrôza,“ reaguje advokát Gereg: Kauzy takáčovci a Dobytkár sa budú pojednávať nanovo
- Desiatky pojednávaní v kauzách takáčovci a Dobytkár skončia takpovediac v koši
- Pojednávania začnú odznova
- Za všetko môže rozhodnutie súdnej rady
- Desiatky pojednávaní v kauzách takáčovci a Dobytkár skončia takpovediac v koši
- Pojednávania začnú odznova
- Za všetko môže rozhodnutie súdnej rady
Obávaných takáčovcov zatýkali počas obrovskej akcie s krycím názvom Apač ešte v roku 2019. Koncom roka 2021 sa kauza mafiánskeho gangu dostala na Špecializovaný trestný súd.
Viac ako tri desiatky pojednávaní, ktoré odvtedy takáčovci na súde absolvovali, teraz padnú úplne navnivoč a celý proces sa vráti na úplný začiatok. Ten istý osud čaká aj korupčnú megakauzu Dobytkár.
Za všetko môže Súdna rada SR a sudca Špecializovaného trestného súdu Marián Mačura. Čo sa to na Špecializovanom trestnom súde stalo?
Súdne prieťahy
Len pred pár týždňami vyhlásili v kauze piešťanských piťovcov definitívny verdikt. Najvyšší súd SR si však neodpustil kritiku slovenskej justície. Išlo o dĺžku pojednávania v spomínanej mafiánskej kauze. Predseda senátu pripomenul, že obžalobu podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ešte v roku 2015.
Prípad sa teda podarilo definitívne ukončiť rozsudkom po dlhých ôsmich rokoch. A práve preto sudca Najvyššieho súdu rozdal bossovi skupiny Ľubošovi Ferusovi aj bývalému policajtovi, ktorý so skupinou spolupracoval, podmienečné tresty, namiesto ôsmich rokov väzenia, ktoré pre Ferusa žiadal prokurátor. Poslať odsúdených mafiánov za mreže po toľkých rokoch nemá podľa senátu význam a stráca nápravný efekt.
Podobný osud teraz hrozí aj kauzám takáčovci a Dobytkár.
Akcia Apač
Akciu s názvom Apač rozbehli policajti Národnej kriminálnej agentúry v pondelok 28. októbra 2019 skoro ráno. Muži zákona pri nej zadržali 19 mužov považovaných za členov obávanej zločineckej skupiny takáčovcov.
Vyšetrovateľ NAKA ich obvinil zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, hrubý nátlak, vydieranie, nedovolené ozbrojovanie a obchodovanie so zbraňami, všeobecné ohrozovanie, poškodzovanie cudzej veci, ublíženie na zdraví a iné.
Medzi zadržanými bol vtedy aj muž označovaný za bossa skupiny Ľubomír Kudlička. Ten je dnes už právoplatne odsúdený za objednávku vraždy.
Prípad sa na súde pojednáva od konca roka 2021, doteraz bolo v kauze celkovo 36 pojednávaní. Muži považovaní za členov skupiny si však verdikt súdu doteraz nevypočuli. No a dnes všetko nasvedčuje tomu, že tak skoro ani nevypočujú.
Stáž sudcu na Najvyššom súde
Dnes je s pravdepodobnosťou blížiacou sa istote zrejmé, že celých 36 pojednávaní a roky práce v kauze takáčovcov, ale aj v iných veľkých kauzách, skončia takpovediac v koši, podobne ako peniaze daňových poplatníkov, ktoré už tieto pojednávania stáli.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Prečo sudca Marián Mačura odchádza zo senátu ŠTS
- Kto sudcovi Mačurovi odchod schválil
- Kto sa postavil proti rozhodnutiu, aby sudca Mačura súd opustil
- Reakcie advokátov Ondreja Mularčíka, Jána Gerega a Dušana Ivana
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom