„Je to masaker.“ Putin stanovil termín, kedy má armáda splniť jeho tajný plán. Ofenzíva priniesla obrovské straty

  • Rusi spustili ofenzívu v Kurskej oblasti
  • Boli zaznamenané obrovské straty na ich strane
  • Putin stanovil dátum, dokedy sa má vrátiť pod ruskú kontrolu
Putin kursk ofenzíva
TASR/AP, Vyacheslav Prokofyev. X/WarMonitor
  • Rusi spustili ofenzívu v Kurskej oblasti
  • Boli zaznamenané obrovské straty na ich strane
  • Putin stanovil dátum, dokedy sa má vrátiť pod ruskú kontrolu

Výhra Donalda Trumpa v novembrových prezidentských voľbách zamiešala karty nielen v Spojených štátoch, ale aj v zahraničí. Zvolený prezident už počas kampane avizoval, že ukončí vojnu za 24 hodín.

Také jednoduché to zrejme nebude mať, no obe strany konfliktu sa už na možné vyjednávanie intenzívne pripravujú. Kyjev aj Moskva sa snažia čo najviac zlepšiť svoju pozíciu na bojisku, aby tak do možných vyjednávaní prichádzali z tej najsilnejšej.

Práve preto mal ruský prezident Vladimir Putin nariadiť svojim vojakom, aby získali kontrolu nad Kurskou oblasťou do inaugurácie Trumpa, uvádza britský The Telegraph. Americký miliardár sa stane prezidentom 20. januára 2025.

Podľa ukrajinských, ale aj amerických predstaviteľov sa v Kurskej oblasti nachádza približne 50 000 osôb bojujúcich na strane Ruska. Z tohto počtu má byť 8 000 až 12 000 vojakov pochádzajúcich z KĽDR a zvyšok majú byť prevažne Rusi.

Najvyšší veliteľ ukrajinských síl Olexandr Syrskyj v predchádzajúcich dňoch potvrdil, že Rusko spustilo v oblasti veľkú ofenzívu. 

„Na základe rozkazu svojho vojenského vedenia sa pokúšajú vytlačiť naše jednotky a postupovať hlboko na územie, ktoré kontrolujeme,“ napísal Syrskyj na sociálnej sieti Telegram.

Ukrajinci podnikli prekvapivý vpád do Kurskej oblasti ešte v auguste. Doteraz v nej kontrolujú značnú rozlohu. Podľa rôznych odhadov ovládajú 700 až 1 000 kilometrov štvorcových, medzi nimi aj mesto Sudža.

Odohrávajú sa krvavé boje, Rusi strácajú množstvo vybavenia

Experti z washingtonského think tanku Inštitút pre štúdium vojny (ISW) však tvrdia, že počet vojakov, ktorí majú Kurskú oblasť opäť dobyť, je menší, než sa očakával. Podľa analytikov bolo takéto množstvo reportované už v septembri či októbri. Podľa nich to naznačuje, že Rusko nestiahlo z frontu žiadne ďalšie jednotky.

Zaznamenané už boli aj prvé väčšie boje, ktoré zatiaľ neukazujú, že by Rusko významne zmenilo a zlepšilo svoju taktiku. Opäť použili tú známu ako masové vlny, keď sa snažili ukrajinských obrancov zahltiť, čo najväčším počtom útočiacich vojakov, nehľadiac na straty.

Dokazuje to aj pondelková bitka, ktorú opísal ukrajinský operátor dronov s prezývkou Kriegsforscher na sociálnej sieti: „V oblasti Kursk prebiehajú veľmi krvavé bitky.“ 

Na ukrajinské pozície zaútočili ruskí výsadkári z 51. výsadkového pluku a námorná pechota zo 155. námornej pešej brigády. Útočiť mali v troch skupinách, pričom išlo o mechanizovaný útok, čo znamená, že k dispozícii mali celkovo 18 vozidiel pechoty a 5 tankov.

V chaotických bojoch nakoniec prišli o 15 vozidiel pechoty, akými sú obrnené transportéry či bojové vozidlá, a o 3 tanky. Ušetrená nemala byť ani ich posádka, pričom operátor dronu tvrdí, že sa im podarilo všetkých zo zničených vozidiel buď zabiť, alebo aspoň zraniť. Straty na technike zachytávajú aj mnohé videá šíriace sa po sociálnych sieťach. 

Podľa analýzy novinára Bildu Juliana Röpkeho Rusi za tri dni bojov stratili 28 kusov techniky a vyše 200 mužov, ktorí boli zranení či zabití. Problematické sú pre Rusov hlavne straty techniky, keďže ju nestíhajú vyrábať v takých počtoch, ako ju strácajú. 

Ruské šance na rýchle dobytie Kurskej oblasti sú nízke

Experti nevidia ruské šance na dobytie v Kurskej oblasti za takú krátku dobu ako veľké. Ukrajinci stihli vybudovať obranné pozície a útok je vždy náročnejší ako obrana.

„Rusi netušia, ako znovu dobyť okupované oblasti v Kurskej oblasti. Ukrajinské jednotky sú dobre pripravené na obranu. Toto je jediný úsek, kde Rusi stagnujú. Vo zvyšku idú dopredu. Kremeľ sa teraz sústreďuje na Donbas,“ uviedol pre Fakt.pl bývalý veliteľ pozemných síl Poľska generál Waldemar Skrzypczak.

Výraznou pomocou nie sú ani vojaci z KĽDR, ktorí nie sú schopní s Rusmi efektívne komunikovať, keďže po rusky nevedia. To obmedzuje ich schopnosti rýchlej ruskej koordinácie a stavia ich do role potráv pre delá.

Ukrajinci sa snažia presvedčiť Trumpa

Aj Ukrajina má svoje problémy, ktoré sa prejavujú hlavne v nedostatku vojakov. Padlých a zranených Ukrajincov v Kurskej oblasti nemá kto nahradiť, pretože neexistujú dostupné posily. Práve táto slabina Kyjevu možno v budúcnosti rozhodne o ďalšom osude Kurskej oblasti.

Podľa jedného z návrhov, ktorým by Trump mohol ukončiť vojnu u našich východných susedov, je zmrazenie konfliktu podľa súčasných frontových línií. To by znamenalo zmrazenie konfliktu aj v Kurskej oblasti.

Ukrajina sa však bude snažiť Trumpa presvedčiť, aby jej zachoval podporu. A práve pre prípad zvolenia Trumpa mal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vložiť do svojho plánu na víťazstvo dva body, ktoré zaujali republikánov.

Jedným z nich je, že po skončení vojny prevezmú záväzky USA a v Európe nahradia amerických vojakov svojimi vojakmi. Druhým bodom je zdieľanie nerastných surovín ako urán či lítium s USA a Európskou úniou. Spoliehajú sa preto, že Trump ako obchodník dokáže zvážiť prínos tejto ponuky.

Zdroje: The Telegraph, TASR, ISW, X, Fakt.pl

Najnovšie videá

Trendové videá