„Je to maslo na hlave policajného prezidenta.“ Kollár nešetril Hamrana. Dôvodom je táto horúca téma
- Migranti sa opäť stali predvolebnou témou
- Politici počas kampane opäť vytiahli migrantskú kartu
- Startitup sa pýtal poslancov, ako vnímajú problematiku
- Migranti sa opäť stali predvolebnou témou
- Politici počas kampane opäť vytiahli migrantskú kartu
- Startitup sa pýtal poslancov, ako vnímajú problematiku
Hotové déjà vu. Podobne ako v roku 2016, tak aj aktuálne sa vo vyjadreniach niektorých politikov objavuje téma migrantov ohrozujúcich slovenský životný štýl.
A podobne ako počas predvolebného obdobia pred siedmimi rokmi, aj v súčasnosti, pár týždňov pred parlamentnými voľbami, je problematika okolo migrantov poriadne horúcou témou. A tá intenzívne rezonuje aj naprieč polaryzovanou verejnosťou.
Niektorí z politikov situáciu v obciach komentujú s chladnou hlavou, iní zase bijú na poplach a téma sa preliala aj do mimoriadnych schôdzí, ktoré sa poslanci snažili od minulého týždňa neúspešne otvoriť. Startitup počas minulotýždňovej snahy otvoriť spomínané mimoriadky vyspovedal niektorých zo zákonodarcov a opýtal sa ich, ako vnímajú ostrosledovanú tému.
Kollár kritizuje Hamrana aj ministra vnútra
„Je mi ľúto, že to došlo až do takéhoto štádia tesne pred voľbami, pretože sa táto téma bude zneužívať,“ myslí si šéf parlamentu Boris Kollár o problematike. Zároveň dodal, že Kollárovi spolustraníci navštívili aj obce v okolí Veľkého Krtíša, kde je zatiaľ najväčší nápor prichádzajúcich ľudí zo zahraničia.
„Toto absolútne nezvládla polícia a je to maslo na hlave ministra vnútra a policajného prezidenta. Tí chlapi, policajti, tam ťahajú osemnástky. Nie je o nich postarané, nemajú jedlo, nemajú pitie. Absolútne sa na nich vykašľali. Policajný prezident príde na každú jednu tlačovku, ale aby došiel do lesa, pozrel, čo sa tam deje, to mu ani nenapadne,“ skritizoval Štefana Hamrana Kollár.
Zneužitie témy
Podľa exministra školstva zo Sasky Branislava Gröhlinga ide v súvislosti s tematikou migrácie o strašenie verejnosti niektorými politikmi.
„Ide o prioritné strašenie od strany Smer, ktorá nemá žiadne iné riešenia, žiadnu inú ponuku pre Slovensko. Nemá preň program a nevie, akým spôsobom má zvýšiť ekonomiku v krajine. Tak si vymysleli takúto tému a na nej budú stavať. Touto témou budú strašiť a opäť budeme počúvať, ako nejakí migranti budú znásilňovať naše dievčatá, alebo iné podobné veci. Je to absolútne, absolútne úbohé,“ udrel si do smerákov bývalý šéf rezortu.
Podľa jeho názoru robí strana Roberta to isté ako v minulosti. Práve aj v roku 2016 pred voľbami sa stala migrácia veľkou témou vtedajšej predvolebnej kampane.
Aj ďalší bývalý člen vládneho kabinetu Eduarda Hegera má na tematiku migrantov v predvolebnom boji svoj názor. Podľa bývalého šéfa rezortu obrany Jaroslava Naďa Robert Fico odpútaval pozornosť od nekalostí, ktoré páchali jeho vlády, rečami o štátnom prevrate.
Túto rétoriku podľa Naďa už nahradil novou témou. „Teraz prichádza s recyklovanou témou migrantov. Urobil to v roku 2016, v roku 2020 to urobil tiež a teraz to robí znova. Trikrát opakovaný vtip už nie je vtipom,“ rypol si do šéfa smerákov Naď.
Situácia v okolí Veľkého Krtíša
Nelegálnych migrantov umiestnili vo Veľkom Krtíši do jednej z hál súkromnej spoločnosti. Je v nej registračné miesto evidencie a dočasného umiestnenia cudzincov, ktorí neoprávnene prekročili štátnu hranicu Slovenska.
Poslanci sa snažili otvoriť minulý týždeň viacero mimoriadnych schôdzí. Jedna z nich sa mala týkať aj situácie v okolí Veľkého Krtíša, no nakoniec sa ju otvoriť nepodarilo.
Poslancom sa nepodarilo otvoriť mimoriadnu schôdzu ani v pondelok. Tá sa týkala vládneho návrhu novely zákona o pobyte cudzincov. Neprezentoval sa dostatok poslancov. Novela mala priniesť zmenu, podľa ktorej by už polícia nevydávala potvrdenie o zotrvaní na území Slovenska každému cudzincovi. Z povinnosti sa mala stať iba možnosť.
Dostávať potvrdenie by nemali najmä tí, ktorí cez Slovenskú republiku iba migrujú do iného štátu. Vláda návrhom reagovala na zvyšujúcu sa nelegálnu migráciu. Parlamentu navrhovala materiál prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní. O návrhu mali poslanci rokovať už v piatok (8. 9.), ani vtedy nebol parlament uznášaniaschopný. Plénum sa malo venovať cudzincom aj v pondelok, no mimoriadna schôdza sa neotvorila.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroj: TASR