Je to oficiálne: Máme novú najvyššiu budovu Slovenska. Mieri si po titul prvého mrakodrapu u nás
- Eurovea Tower sa stala s výškou 125 metrov najvyššou budovou na Slovensku
- Za mrakodrap sa považuje až budova s výškou nad 150 metrov
- Eurovea Tower sa stala s výškou 125 metrov najvyššou budovou na Slovensku
- Za mrakodrap sa považuje až budova s výškou nad 150 metrov
Budova, ktorá mieri k titulu prvého slovenského mrakodrapu, sa už dnes pýši tým, že je najvyššia zo všetkých budov na Slovensku. Budúci mrakodrap Eurovea Tower prekonal po dokončení 38. nadzemného podlažia výšku 125 metrov.
Budova bude ešte ďalej rásť, už dnes však výrazne rezonuje v panoráme Bratislavy.
Za mrakodrap sa podľa medzinárodne uznávaných kritérií považuje budova s výškou aspoň 150 metrov. Eurovea Tower bude mať po dokončení až 168 metrov a dokopy 47 nadzemných podlaží. Najvyšší bod by mala stavba dovŕšiť ešte tento rok.
Bezkonkurenčný výhľad
„Eurovea Tower je už jasne viditeľná v panoráme Bratislavy. V jej okolí sú sústredené veže s približne rovnakou výškou okolo 100 až 115 metrov a tvoria tak monotónnu ‚stenu 115’. Už v najbližších mesiacoch uvidíme, že 168-metrový mrakodrap pomôže túto stenu rozbiť a kompozične rozohrať pohľady na moderné centrum mesta,“ myslí si Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE.
Zaujímavý nebude pohľad len na mrakodrap, ale aj z neho. Od začiatku nielen preto oprávnene vzbudzuje pozornosť širokej verejnosti a o byty v ňom bol obrovský záujem. Dnes sú už takmer všetky predané a to aj napriek tomu, že ide o jedny z najdrahších, ak nie najdrahšie byty na Slovensku. Eurovea Tower ponúka dokopy 400 rezidencií.
Ceny nehnuteľností sú dnes nadštandardne vysoko. Mnohí Slováci držia peniaze na bežných účtoch, prípadne svoje úspory premenia na investičný byt. Do nehnuteľností je však možné investovať aj inak – prostredníctvom realitných fondov. Alternatívne investície, medzi ktoré patria aj tie realitné, totiž dokážu pri súčasnom vývoji držať hodnotu a aj zarábať.
„Alternatívne investície sú súčasťou dvoch platforiem, ktoré aktuálne spúšťame,“ vysvetľuje Peter Jakubička, CEO Across Private Investments. Across bol známy svojim zameraním na prémiových klientov s vyšším vstupným kapitálom, no investičný svet sa teraz rozhodol sprístupniť každému.
Už aktívnou platformou je Across Crowd, inovatívny projekt, kde je možné investovať do konkrétnych projektov s atraktívnymi výnosmi, výmenou za podiel vo firme.
Na Slovensku ide o jednu z prvých lastovičiek takzvaného crowdfundingu, kde jedna platforma spojí viacero investorov a umožní podporiť konkrétny projekt. Zároveň ide o prvú slovenskú platformu, ktorá umožní tento druh investície online. Bežným Slovákom tak prinesie možnosť alternatívnych private equity (PE) investícií, ktoré boli doteraz výsadou veľkých hráčov vo svete PE a venture capital investícií.
V lete sa spustí aj Across Digital – digitálna platforma pre investorov od 100 eur mesačne. Je vhodná nielen pre začínajúcich investorov. Poradí, ako a kde rozdeliť úspory a v niekoľkých krokoch pre nich nastaví všetko potrebné.
„Za najcennejšie a najhodnotnejšie bývanie v byte v Bratislave považujem to, ktoré sa spája s vodou, nábrežím Dunaja. Ak je zároveň spojené aj s centrom mesta s jeho širokou ponukou služieb, vybavenosti, kultúry i gastra v pešej dostupnosti, je to ďalšia pridaná hodnota,“ vysvetľuje Pavel Pelikán.
Príbeh mrakodrapu
Význam prvého slovenského mrakodrapu je nespochybniteľný. Priebeh celej výstavby mapuje dokumentárny film, ktorý nakrúca režisér Jaro Vojtek. Ide o známe meno, Vojtek je tohtoročný držiteľ ocenenia Slnko v sieti v tejto kategórii. Príbeh nesie samotná stavba aj každý, kto pridal ruku k dielu.
„Hlavná postava je mrakodrap a to, ako sa rodí, a pri ľuďoch, ktorí ho stavajú, sa zameriavam najmä na ich náplň práce. Zaujíma ma, ako jednotlivé profesie pribúdajú aj ubúdajú počas výstavby, no film bude viac o technických špecifikách stavby samotnej,“ povedal o pripravovanom filme Jaro Vojtek
„Spoznal som, akí sú dôležití statici a ich presné výpočty, ale aj detailná ručná práca tesára. Jednotlivé zložky a postupy sa na seba viažu, a to ma fascinuje,“ zaznelo v rozhovore pre magazín Spojená Bratislava.
Výstavba pokračovania komplexu Eurovea sa začala koncom roka 2019. Začiatkom roka 2020 postupovala vŕtaním pilót, na jar pribudol prvý žeriav a dôležitý míľnik prišiel na rad v septembri, keď sa tri dni nepretržite betónovala základová doska mrakodrapu.
Následne začala veža rásť do výšky – po dokončení podnože s 15-metrovými nosnými stĺpmi v tvare V pribúdajú štandardné bytové podlažia tempom v priemere každých 11 dní. Aktuálne budované poschodie zobrazuje digitálny displej na šplhacom debnení.
Zdroj: TS-Eurovea Tower, J&T REAL ESTATE, a.s.