Je to oficiálne, Slovensko zavedie okamžité platby. Peniaze na účet sa ti pripíšu do pár sekúnd
- NBS schválila národný plán zavedenia okamžitých platieb na Slovensku, tzv. instantných platieb, teda ich spracovanie v reálnom čase
- Okamžité platby prinesú viaceré benefity pre ľudí aj firmy
- Mali by byť spustené od 1. februára 2022
- NBS schválila národný plán zavedenia okamžitých platieb na Slovensku, tzv. instantných platieb, teda ich spracovanie v reálnom čase
- Okamžité platby prinesú viaceré benefity pre ľudí aj firmy
- Mali by byť spustené od 1. februára 2022
Okrem toho Banková rada NBS schválila aj opatrenie zamerané na spomalenie rastu zadlžovania domácností, ktoré majú chrániť finančnú stabilitu. Po novom sa zníži maximálny podiel splátky na príjme klienta z 80 % na 60 %, informuje TASR.
Napriek tomu, že žijeme v rýchlej dobe plnej moderných technológií, realizácia elektronickej platby môže ešte stále trvať aj celý pracovný deň. A ak elektronickú platbu zrealizuješ cez víkend alebo počas sviatkov, je možné, že na účet príjemcu sa pripíšu až nasledujúci pracovný deň.
V prípade okamžitých platieb sú peniaze k dispozícii na účte príjemcu do niekoľkých sekúnd, a to 24 hodín denne, 365 dní do roka. V niektorých krajinách táto možnosť už existuje.
V Európe nie sú okamžité platby novinkou. V susednom Česku takúto službu už majú, avšak tam je situácia odlišná v tom, že krajina nie je súčasťou eurozóny a má svoju vlastnú domácu menu.
Skúsenosti z krajín, ktoré už okamžité platby používajú ako napríklad aj Dánsko či Švédsko, ukazujú rýchly nárast ich popularity. To, kedy sa na Slovensku dočkáme instantných platieb, závisí aj od slovenských bánk a ich spoločnom postupe. Ak budú mať niektoré banky túto funkciu aj skôr, vykonávať platby v rámci Slovenska bude podľa hovorcu VÚB banky Dominika Mišu veľmi limitované.
Na dosiahnutie úspechu je potrebné podľa neho zapojenie aspoň troch veľkých bánk alebo polovice dosažiteľných transakcií. Na instantné platby sa pripravujú aj v najväčšej slovenskej banke – v Slovenskej sporiteľni. Zmeny chce banka zaviesť tak, aby bola nová služba čo najužitočnejšia pre klientov, informuje SITA.
Zavedenie tohto typu platieb vníma ČSOB ako ďalšie logické vývojové štádium platobného styku. „Spotrebitelia požadujú čoraz väčší komfort, zrýchľovanie služieb a ich dostupnosti,“ uvádza hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: TASR, SITA, europa.eu