Je tretí najväčší zabijak na Slovensku. Ľudia s určitou krvnou skupinou majú vyššie riziko mŕtvice

  • Náhla cievna mozgová príhoda bola v roku 2021 treťou najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku
  • Ročne celosvetovo postihne približne 17 miliónov ľudí
krv
Ilustračný obrázok Unsplash/Nguy N Hi, Amirudh
  • Náhla cievna mozgová príhoda bola v roku 2021 treťou najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku
  • Ročne celosvetovo postihne približne 17 miliónov ľudí

Štúdia z roku 2022 ukázala, že ľudia s krvnou skupinou typu A majú väčšiu pravdepodobnosť mŕtvice pred dosiahnutím 60 rokov v porovnaní s ľuďmi s ďalšími krvnými skupinami. 

Informuje o tom portál Science Alert s tým, že výskumníci zhromaždili údaje zo 48 genetických štúdií, ktorých súčasťou bolo zhruba 17 000 ľudí s mŕtvicou a takmer 600 000 bez mŕtvice. Išlo o účastníkov vo veku 18 až 59 rokov. Prehľadávanie v celom genóme odhalilo dve miesta silne spojené so skorším rizikom mŕtvice. Jeden sa zhodoval s miestom, kde gény sedia pre krvnú skupinu.

V druhej analýze špecifických typov génov krvných skupín odborníci zistili, že ľudia, ktorých genóm kódoval variáciu skupiny A, mali o 16 percent vyššiu šancu dosiahnutia mŕtvice pred dovŕšením 60 rokov. V prípade ľudí s krvnou skupinou 0 bolo toto riziko nižšie o 12 percent. Vedci však upozorňujú na to, že dodatočné riziko mŕtvice u ľudí s krvnou skupinou A je nízke, čiže v tejto skupine nie je potrebná ostražitosť alebo dodatočný skríning. 

„Stále nevieme, prečo majú ľudia s krvnou skupinou A väčšie riziko,“ skonštatoval hlavný autor štúdie a vaskulárny neurológ Steven Kittner z University of Maryland vo vyhlásení z roku 2022. Tvrdí, že toto zistenie má pravdepodobne niečo spoločné s faktormi zrážania krvi. 

Tieto zistenia sa môžu javiť ako alarmujúce. Napríklad v USA postihne ročne mozgová príhoda takmer 800 000 osôb. Vo väčšine prípadov ide o osoby staršie ako 65 rokov, pričom riziko sa zdvojnásobuje každých 10 rokov po dosiahnutí 55 rokov. Do štúdie však neboli zahrnutí iba ľudia z USA, ale aj z Európy, Japonska, Pakistanu a Austrálie. Iba 35 percent účastníkov tvorili ľudia mimo Európy.

Ďalšie kľúčové zistenie štúdie vyplynulo z porovnania ľudí, ktorí mali mozgovú príhodu pred 60. rokom života, s tými, ktorí mali mozgovú príhodu po 60. roku života. Výskumníci na tento účel použili údaje od 9 300 ľudí vo veku nad 60 rokov, ktorí mali mozgovú príhodu. Použili tiež údaje 25 000 ľudí nad 60 rokov, ktorí mozgovú príhodu nemali. 

Zabíja aj na Slovensku 

Zistili, že zvýšené riziko mŕtvice v krvnej skupine typu A sa stalo nevýznamným v skupine s mŕtvicou s neskorým nástupom. To naznačuje, že mŕtvice, ku ktorým dôjde v ranom veku, môžu mať odlišný mechanizmus v porovnaní s tými, ktoré sa objavia neskôr.

V prípade mŕtvice u mladších ľudí je menej pravdepodobné, že bude spôsobená hromadením tukových usadenín v tepnách a pravdepodobnejšie bude spôsobená faktormi, ktoré súvisia s tvorbou zrazenín, uvádzajú autori.

31. decembra 2021 informoval portál Webnoviny o tom, že náhla cievna mozgová príhoda bola treťou najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku, pričom ročne celosvetovo postihne približne 17 miliónov ľudí. Len 20 percent z toho je spôsobených fibriláciou. Za zvyšnými 80 percentami stoja iné faktory, ako je napríklad cukrovka, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, obezita, stres, nadmerná konzumácia alkoholu, nízka fyzická aktivita, no aj nezdravá strava. 

Polovica z pacientov, ktorí mŕtvicu prežijú, ostáva s väčším či menším postihom invalidných. 

„Príznaky mŕtvice závisia od oblasti mozgu, ktorá sa nedokrvením poškodí. Cievna mozgová príhoda môže zahŕňať množstvo príznakov, ako napríklad náhle oslabenie ruky alebo nohy, zvyčajne len na jednej strane tela, pokles ústneho kútika, teda vykrivenie úst, slepotu alebo dvojité videnie, problém s prehĺtaním, neschopnosť hovoriť alebo rozumieť slovám, poruchy rovnováhy a závraty, brnenie alebo necitlivosť,” vymenovala najčastejšie príznaky primárka Neurologického oddelenia Nemocnice Levice Zuzana Dean.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Webnoviny, Sciene Alert, University of Maryland

Najnovšie videá

Trendové videá