Jeden z „najhľadanejších“ Slovákov žiada o azyl v Bosne. Pred nečakanou návštevou zabuchol dvere

  • Bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby je na úteku pred spravodlivosťou
  • Petra Gašparoviča navštívili novinári, žiada o azyl
Novinári navštívili Petra Gašparoviča
Peter Gašparovič sa skrýva v Mostare Polícia SR, Unsplash/Anton Sharov
  • Bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby je na úteku pred spravodlivosťou
  • Petra Gašparoviča navštívili novinári, žiada o azyl

Jedného z najhľadanejších Slovákov vypátral Interpol približne v polovici januára 2024. Ukrýval sa v Bosne a Hercegovine, ako sme ťa stihli informovať. Petra Gašparoviča, bývalého šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS), sa rozhodli navštíviť slovenskí novinári z Investigatívneho centra Jána Kuciaka.

Vyšlo najavo, že muž, ktorý si pôvodne mal odsedieť 11 rokov za korupciu, aktuálne žiada o azyl.

Gašparovič sa skrýva v Mostare

Peter Gašparovič sa po právoplatnom odsúdení za korupciu dostal z väzenia na podmienku, pričom vo väzbe strávil necelých dvadsať mesiacov.

V januári však Najvyšší súd rozhodol, že bývalý šéf kontrarozviedky SIS si zaslúžil väčší trest. Muž na úteku mal prekročiť hranice 29. novembra 2023. Stať sa tak malo okolo deviatej hodiny ráno, kedy na hraničnom priechode Nova Sela – Bijača medzi Chorvátskom a Bosnou a Hercegovinou spozorovali čiernu Škoda Superb s bratislavskými poznávacími značkami.

Peter Gašparovič
zdroj: PATROS

V aute sedel bývalý vedúci kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Peter Gašparovič. V Bosne sa vyhýbal súdnemu konaniu pred Najvyšším súdom. Špeciálny prokurátor totiž nesúhlasil s tým, že Gašparovičovi trest za korupciu znížili z pôvodných 11 rokov na 22 mesiacov.

Falošné meno

Investigatívny novinári z centra Jána Kuciaka sa vydali na cestu po stopách bývalého siskára. Pred jednou z bytoviek v meste Mostar našli zaparkované spomínané auto značky Škoda Superb.  

Exšéf kontrarozviedky však ani po troch dňoch nevyšiel z bytu. Novinári na bytovke ani schránkach nenašli Gašparovičove meno, preto sa rozhodli vojsť dnu a brať dvere rad radom. 

V momente, keď už sa novinárom zdalo, že pátranie vyjde nazmar, natrafili na byt na treťom poschodí, kde stálo na tabuľke na dverách vyrazené meno Stančić. Otvoril im dlhovlasý a zarastený Peter Gašparovič.

Hneď po tom, ako exsiskár začul rodnú reč, zabuchol novinárom dvere pred nosom. Ďalej sa už tváril, že nie je doma. Muž s diskutabilnou minulosťou sa v Bosne a Hercegovine skrýva podobne ako bývalý príslušník Národnej kriminálnej agentúry Ján Kaľavský či expolicajt Marián Kučerka, avšak každý v inom meste. 

O dva týždne na miesto prišli podľa informácií centra bosnianski novinári, ale po Gašparovičovi či jeho aute už nebolo ani stopy. 

Prečo vlastne exsiskár ušiel? 

Najvyšší súd vyriekol v marci 2022 definitívny verdikt v kauze Petra Gašparoviča a exvyšetrovateľa NAKA Ladislava Vičana, písali sme. Podľa rozsudku mali za úplatky od nitrianskeho podnikateľa Dušana Bočkaya vybavovať u šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa odblokovanie majetku. 

Stať sa to malo takto. Bývalý šéf tajnej služby sa mal zamotať do vydierania podnikateľa, ktorého firma na výrobu plastových okien dosahovala v roku 2017 obrat 27 miliónov eur. Potom mu však úrady zablokovali všetky účty.

Krátko na to mal Bočkay vojsť do sauny hotela Zochova chata pri Modre a tam ho čakali dvaja chlapi, čo boli zo Slovenskej informačnej služby. Podľa dostupných informácií malo ísť práve o Petra Gašparoviča a Borisa Beňa.

Tí mu údajne povedali, že ak im dá nejaké peniaze, tak mu pomôžu s tými zablokovanými účtami. Bočkay im nejaké peniaze dal, no potom si to rozmyslel a išiel ich nahlásiť na políciu.  

Čo s Gašparovičom bude teraz?

V priebehu vyšetrovania sa situácia okolo Gašparoviča poriadne zamotala. Na začiatku ho obviňovali z vydierania, ale potom ho obvinili z prijímania úplatku a poslali ho na 11 rokov do basy v októbri 2021. O pár mesiacov neskôr mu Najvyšší súd znížil trest na 22 mesiacov za nepriamu korupciu. Počas toho času strávil vo väzení asi 20 mesiacov. 

Keď sa najvyšší súd o dovolaní špeciálneho prokurátora rozhodoval, Gašparovič prestal chodiť na súdne pojednávania, čo spomalilo celý proces. Nakoniec ho v jeho neprítomnosti vyhlásili za ušlého, ale potom jeho advokát súhlasil so súdnym konaním aj bez neho, čo spôsobilo, že zrušili zatykač. 

Neskôr najvyšší súd zrušil zmiernenie Gašparovičovho trestu na nepriamu korupciu a teraz sa jeho prípad vracia na súd. Je pravdepodobné, že tentoraz bude trest prísnejší a Gašparovič môže skončiť opäť vo väzení. 

Momentálne nie je na neho vydaný zatykač na Slovensku a v Bosne mu nehrozí vyhostenie ani vydanie na Slovensko, takže momentálne v Mostare čaká, ako sa veci vyvinú, a môže mu pomôcť aj nová legislatíva, ktorá má znižovať tresty pri rôznych trestných činoch, vrátane korupcie.

Ak by sa táto legislatíva aplikovala, Gašparovič by mohol dostať len podmienečný trest, keďže už si odsedel väčšinu trestu. 

Zdroje: ICJK, Redakcia

Najnovšie videá

Trendové videá