Jeden z najväčších krachov Slovenska: Ide o firmu podnikateľa z kauzy Ficovej vlády

  • Spoločnosť Bene Pharma je v konkurze
  • Ide pritom o jeden z najväčších v slovenskej histórii
  • Sprevádza ho kontroverzný príbeh
Firma Vulm, budova spoločnosti Bene Pharma
Budova na Tuhovskej ulici, v ktorej sídli firma Vulm Reprofoto: Mapy Google
  • Spoločnosť Bene Pharma je v konkurze
  • Ide pritom o jeden z najväčších v slovenskej histórii
  • Sprevádza ho kontroverzný príbeh

Výrobca liekov z východného Slovenska Bene Pharma je v konkurze. Ide pritom o desiatky miliónov eur. Podľa Finstatu v roku 2022 zvýšila svoju stratu o 79 percent na 104 259 eur, pričom v zisku nebola ani počas minimálne štyroch rokov predtým.

Na celú situáciu upozorňuje denník SME, ktorý vysvetľuje, že problémy veľkej prešovskej firmy začali v období, keď bol jej hlavným predstaviteľom Rastislav Bilas. Ide o niekdajšieho projektového manažéra spoločnosti Interblue Group. Tá sa zaplietla do emisnej kauzy počas prvej vlády Roberta Fica.

Osud Bene Pharmy

Ten by sa dal opísať jednoducho. Ako píše SME, firma už definitívne skončila. Zaujímavosti však portál našiel po nahliadnutí do jej konkurzných spisov. Čudné podnikateľské kroky pripravujúce spoločnosť o milióny.

Firma Interblue Group v roku 2008 odkúpila od štátu povolenky na 15 miliónov ton nevyčerpaných emisií oxidu uhličitého. Získala ich zo cenu 5,05 eura za tonu, pripomína SME. Česko či Maďarsko vtedy emisie predávali za dvojnásobné sumy.

Spoločnosť ich následne predala do Japonska a zarobila tak 47 miliónov eur, pričom médiá zistili, že sídlila v garáži v USA, a ako píše SME, začalo sa teda trestné stíhanie. To bolo pozastavené v roku 2013. Obnovilo sa ale pred tromi rokmi pre nové dôkazy nájdené u Jozefa Brhela. O oligarchovi sa začalo hovoriť viac súvislosti s akciou Mýtnik, kde je obvinený z prijímania úplatku a porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku, písali sme.

Bilas a Vulm Sk

Denník SME sa však vracia k Rastislavovi Bilasovi, ktorý sa v roku 2012 spájal so firmou Vulm Sk. Pôsobil v štruktúrach tejto farmaceutickej spoločnosti. Pár mesiacov po jeho príchode expandovala, evidentne sa jej darilo a za dva roky jej tržby narástli o približne 5 miliónov eur.

Firma ale nesplácala približne 5-miliónový úver od českej nebankovky Metropolitní spořitelní družstvo, na čo upozornili Hospodárske noviny. V roku 2017 z nej odišiel Bilas a jej jediným spoločníkom sa stala Bene Group. Tá sa premenovala na Bene Pharma a prostredníctvom reštrukturalizácie chcela zmazať svoje dlhy.

Reštrukturalizácia

SME píše, že vďaka podnikateľovi Massimovi Mantovanimu vznikla v rámci reštrukturalizácie spoločnosti pohľadávka na 8,2 milióna eur. Ten si ju prihlásil v Monaku, kde mal kaviareň Ambiance Café a Bilas od neho údajne kúpil sadu 33 kompletných receptúr na farmaceutické prípravy. Šlo vraj aj o návody na ibuprofen, clotrimazol, paracetamol alebo aj heparín.

Česká inkasná agentúra Bazcom, ktorá v roku 2014 prebrala pohľadávky po Metropolitnom spořitelnmo družstve, sreštrukturalizáciou nesúhlasila. Bilasovu transakciu spochybňovala a sťažovala sa na Ústavnom súde. Tvrdila, že tieto receptúry Vulm Sk vlastnila už predtým.

Majiteľ firmy s tým nesúhlasil a Bilas tvrdil, že ich skutočne nakúpil. Po argumentoch oboch strán sa Bene Pharma nakoniec skutočne reštrukturalizovala a Bilas firmu rozdelil na dve časti. Dlhy zostali v Bene Pharme, výroba patrila spoločnosti Vulm.

SME podotýka, že nevie, čím vlastne Bene Pharma v reštrukturalizácii v roku 2017 presvedčila svojich veriteľov. Podľa Finstatu však bola odvtedy iba stratová. V roku 2022 vstúpila do konkurzu. Prihlásilo sa doň iba sedem veriteľov, no s pohľadávkami vo výške až 25 miliónov eur. Patria tak medzi najväčšie na Slovensku.

Zaujímavé je, že najväčším veriteľom je kancelária Agner & partners, ktorá svoje pohľadávky vo výške 12,2 milióna eur získala od Massima Mantovaniho. V Bene Pharme sa pritom našiel majetok za 15 miliónov eur, z toho najväčšiu hodnotu mali liekové receptúry za 8,5 milióna. Jej budova v Bratislave na Tuhovskej ulici má hodnotu 4,6 milióna.

V nej stále sídli aj firma Vulm. Od nej odberajú produkty aj napríklad Kaufland či drogérie dm. Jej jediným majiteľom v júni 2021 bol Rastislav Bilas. O rok neskôr zomrel veku 48 rokov, no ešte predtým firmu prevzala akciová spoločnosť BTS Investments.

SME podotýka, že predsedníčkou predstavenstva tejto akciovky je Martina Bilas Zajacová, ktorá sa spájala aj s ďalšími firmami, kde figuroval Rastislav Bilas.

Zdroje: Finstat, SME, Hospodárske noviny

Najnovšie videá

Trendové videá