Jeden z najväčších slovenských hradov sa môže kedykoľvek zrútiť. Na jeho návštevu máš už len pár dní

  • Najväčšej hradnej zrúcanine na Liptove hrozí kolaps
  • Na spadnutie je aj jeho rozsiahla rekonštrukcia
Pohľad na zrúcaninu hradu Likava.
Ilustračné foto TASR/Miroslava Mlynárová, TASR/Michal Svítok
  • Najväčšej hradnej zrúcanine na Liptove hrozí kolaps
  • Na spadnutie je aj jeho rozsiahla rekonštrukcia

Tento mesiac majú ľudia poslednú šancu vidieť hrad Likava v súčasnom stave. Portál Správy RTVS, uvádza, že zrúcaninu najväčšieho hradu na Liptove čaká veľká rekonštrukcia za štyri milióny eur.

Hradné múry sa rozpadajú a môže dôjsť k úplnému zrúteniu.

Sprístupnia aj priestory

Hrad sa nachádza nad Ružomberkom, kde kedysi strážil cestu z Liptova na Oravu. V súčasnosti tu funguje expozícia Liptovského múzea.

Väčšina hradu je momentálne zatvorená kvôli padajúcim kameňom. Pred siedmimi rokmi ho tiež museli uzavrieť, vtedy riešili stabilizáciu brala. Teraz sa však sústredia na opravu hradných múrov.

„To znamená, že Hrad Likava tak, ako ho poznáme, vlastne zostane v tej istej hmote, ale bude zakonzervovaná ruina s tým, že jednotlivé tie nádvoria aj tie priestory paláca budú opäť prístupné verejnosti, tak ako boli kedysi prístupné v minulosti,“ informoval riaditeľ Liptovského múzea Martin Hromada.

Uzavretý na dva roky

Na najbližšie dva roky návštevníci do hradu nevstúpia, pretože sa chystá rozsiahla rekonštrukcia. Celkové náklady dosiahnu štyri milióny eur, pričom väčšinu z tejto sumy, konkrétne tri a pol milióna, poskytne Európska únia. Zvyšných 500-tisíc eur pridal Žilinský samosprávny kraj, ktorý zároveň zastrešuje prevádzku Liptovského múzea.

„My okrem toho, že to zrekonštruujeme, tak to doplníme – ten hrad, aj o takú expozičnú časť. Tam, kde to bude možné pre návštevníka 21. storočia, doplníme to expozíciami alebo mobiliárom,“ doplnil ďalej Hromada.

Po oprave dostane hrad konečne elektrinu. Plánujú tak využiť moderné technológie, ktoré spravia expozíciu atraktívnejšou.

Návštevnosť hradov stúpa

Hoci sa mnohé hrady momentálne rekonštruujú, záujem ľudí o ne stále rastie. Napríklad Spišský hrad, ktorý aj tento rok prilákal množstvo návštevníkov.

Spišský hrad prilákal od začiatku roka viac turistov. Podľa riaditeľky Slovenského národného múzea – Spišského múzea v Levoči, Dáše Uharčekovej Pavúkovej, leto prinieslo zvýšenú návštevnosť. V priebehu júla a augusta hrad navštívilo vyše 70-tisíc ľudí, pričom júl bol o niečo silnejší ako august.

„Spišský hrad tento rok svoje brány otvoril prvýkrát 29. marca. Odvtedy až do konca augusta sme zaznamenali takmer 105.500 turistov. V porovnaní s minulým rokom to bolo približne o 5 000 viac,“ konkretizovala riaditeľka. Zvýšený záujem pripisuje najmä počtu podujatí, ktoré od začiatku sezóny pripravili. Múzeum zaregistrovalo viac návštevníkov z Poľska a nemecky hovoriacich krajín.

„Čo sa týka národnostného zloženia, tak 60 percent tvorili zahraniční návštevníci – Poliaci, Česi a Maďari – a potom z celého sveta, zvyšných 40 percent boli Slováci. Prvýkrát sa nám to obrátilo, že bolo viac zahraničných turistov,“ skonštatovala Uharčeková Pavúková. Riaditeľku práve tento fakt prekvapil najviac a taktiež návrat seniorských skupín z nemecky hovoriacich krajín.

hrad
zdroj: TASR/Veronika Mihaliková

Spomenula, že ľudí najviac zaujali podujatia ako Tajomné noci na Spišskom hrade. Festival súHRADnice pritom prilákal najviac návštevníkov. Turisti tiež prejavili veľký záujem o nočné prehliadky, Príbeh hradu s videomapingom a virtuálnu realitu.

Spišský hrad bude otvorený aj v najbližších týždňoch, v októbri tam pripravujú pre školy a verejnosť dvojdňovú Hradnú šarkaniádu. Zároveň chcú dobré poveternostné podmienky využiť na úpravy a stavebné práce tak, aby mohli na ďalšiu sezónu opäť sprístupniť ďalšie priestory. Riaditeľka predpokladá, že hrad bude otvorený minimálne do polovice novembra, všetko však závisí od počasia.

Zdroj: Správy RTVS

Najnovšie videá

Trendové videá