Jeden z TOP slovenských e-shopov má dlhy voči štátu. Vedenie spoločnosti sa obrátilo na súdy
- Čelí finančným problémom a dlhuje štátu
- Žiada súd o reštrukturalizáciu
- E-shop zatiaľ funguje

- Čelí finančným problémom a dlhuje štátu
- Žiada súd o reštrukturalizáciu
- E-shop zatiaľ funguje
Slovenský internetový trh sa v poslednom období mení, pričom domáci predajcovia čelia silnej konkurencii lacných výrobkov zo zahraničia.
Do problémov sa dostal aj známy slovenský internetový obchod s elektronikou Andrea Shop. Zabrániť konkurzu sa snažia reštrukturalizáciou, o ktorú požiadali na súde, informoval portál Index.sme.sk.
Prepad e-shopov voči pandemickému obdobiu
Počas pandémie online predaj prekvital, avšak dnes sa viaceré známe e-shopy ocitajú v nepriaznivej situácii. Minulý rok skončil predajca Hej.sk a nedávno oznámil svoj odchod z trhu aj OKAY elektro, ktorý zatvoril desiatky kamenných predajní. K týmto menám sa najnovšie pridáva aj Andrea Shop, ktorý sa pokúša stabilizovať svoju finančnú situáciu.
Podľa informácií portálu index.sme.sk dosiahol Andrea Shop v roku 2021 svoj obchodný vrchol, keď jeho tržby dosiahli takmer 50 miliónov eur. Nasledujúce roky priniesli pokles príjmov a v roku 2023 firma zaznamenala stratu viac ako 700-tisíc eur.
Závažné finančné problémy potvrdzuje aj rastúci dlh voči štátu. Andrea Shop dlhuje Finančnej správe približne 170-tisíc eur a v Sociálnej poisťovni eviduje nedoplatky presahujúce 50-tisíc eur.
Stratégia prežitia a reštrukturalizácia
Spoločnosť preto požiadala Okresný súd v Nitre o povolenie reštrukturalizácie, čo jej má umožniť dohodu s veriteľmi a zabrániť konkurzu. Napriek prebiehajúcej finančnej kríze zostáva webová stránka e-shopu funkčná a predaj naďalej prebieha. V snahe stabilizovať hospodárenie sa firma snaží predať svoj logistický sklad v Dunajskej Strede.
Andrea Shop pôsobí na slovenskom trhu od roku 1993 a patrí k priekopníkom v distribúcií spotrebnej elektroniky. Aktuálna situácia však ukazuje, že aj dlhoročne zavedené značky sa v meniacom sa trhovom prostredí musia vyrovnávať s novými výzvami.
Dopady globálnej konkurencie
Slovenský trh s internetovými obchodmi čelí masívnemu tlaku zahraničných predajcov, ktorí prinášajú lacnejšie alternatívy a agresívnejšie marketingové stratégie. Čínske, turecké a poľské e-shopy výrazne menia konkurenčné prostredie a nútia lokálnych predajcov prehodnocovať svoje obchodné modely.
Prípad Andrea Shop je len jedným z príkladov transformácie, ktorou slovenský internetový trh prechádza. Pre mnohé tradičné spoločnosti znamená prežitie nutnosť rýchlej adaptácie, digitálnej transformácie a hľadania nových obchodných príležitostí v dynamicky sa meniacom prostredí elektronického obchodovania.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: dnes24.sk, index.sme.sk