Jedinečná príležitosť pre Slovákov: Ako digitálny nomád sa teraz dostaneš do Kanady ľahšie
- Digitálni nomádi budú môcť zostať až šesť mesiacov
- Kanada tým rieši nedostatok pracovnej sily
- Digitálni nomádi budú môcť zostať až šesť mesiacov
- Kanada tým rieši nedostatok pracovnej sily
Už aj pred celosvetovou pandémiou bola práca z domu pomerne zaužívaným spôsobom nielen v nadnárodných korporáciách, ale aj v iných pracovných odvetviach.
Samozrejme, Covid-19 tento trend ešte výrazným spôsobom posilnil, keďže mnohé firmy si uvedomili, že zamestnanci sú doma rovnako výkonní ako v kancelárii, avšak s jedným podstatným rozdielom, ak sú doma, firma ušetrí nemalé peniaze.
Aj preto zatiaľ asi neexistovali lepšie podmienky pre takzvaných digitálnych nomádov ako teraz. Portál Timeout píše, že krajiny na celom svete, samozrejme, na vzniknutú situáciu reagujú a ponúkajú špeciálne víza pre tých cudzincov, ktorí môžu pracovať odkiaľkoľvek.
Na takých exotických miestach ako Bali či Kostarika alebo tradičnejších (napríklad Taliansko) sú teraz pripravené obrovské množstvá víz pre digitálnych nomádov. A medzi tieto krajiny sa pridala aj krajina, ktorá je pre cudzincov, Slovákov nevynímajúc, mimoriadne populárna.
V Kanade môžeš zostať pol roka
Ide o Kanadu, kde podľa oficiálnej webovej stránky tamojšej vlády žije približne 65-tisíc ľudí so slovenskými predkami. Ako bude teda nový kanadský systém pre digitálnych nomádov fungovať?
Euronews podotýka, že síce bližšie podrobnosti nedávno prijatej schémy sa stále pripravujú, ale už podľa aktuálnych kanadských imigračných pravidiel potrebuje digitálny nomád zamestnaný zahraničnou spoločnosťou iba štatút návštevníka, aby sa mohol presťahovať do Kanady až na šesť mesiacov. Neexistuje pritom žiadny platový limit, vďaka čomu je systém práce na diaľku krajiny javorového listu jedným z najflexibilnejších na svete.
„V nasledujúcich mesiacoch bude IRCC (Immigration, Refugees and Citizenship Canada) spolupracovať s verejnými aj súkromnými partnermi, aby určili, či by boli žiaduce ďalšie pravidlá na prilákanie digitálnych nomádov do Kanady,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení kanadskej vlády.
CNBC dodáva, že v rámci tohto nového programu, ktorý vstúpil do platnosti začiatkom júla, môžu digitálni nomádi požiadať o dočasné pracovné povolenie a zostať v Kanade ďalšie tri roky v prípade, že získajú prácu u kanadského zamestnávateľa.
„Je to neuveriteľná príležitosť pre ľudí, ktorí chcú otestovať Kanadu, a ak sa rozhodnú, že sa chcú zaviazať, akonáhle im vyprší vízum, budeme za to veľmi radi,“ povedal kanadský minister pre imigráciu Sean Fraser.
Dôvodom je nedostatok pracovnej sily
Možno si kladieš otázku, prečo sa taká rozvinutá krajina ako Kanada uchýlila k podobnému kroku. Fraser vysvetlil, že hlavnou motiváciou je nedostatok pracovnej sily, predovšetkým v oblasti kľúčových technických oblastí.
Randstadt Canada, ktorá je jednou z najväčších personálnych agentúr v krajine, uvádza, že Kanada stráca každý rok v prospech USA približne 0,7 % svojej populácie, pričom väčšinu z nich tvoria kvalifikovaní pracovníci, ktorí hľadajú lepšie platené príležitosti v oblasti technológií, financií a iných populárnych odvetví.
Priemerný technický pracovník v Kanade zarobí približne 67-tisíc eur ročne, zatiaľ čo priemerné platy technických pracovníkov v New Yorku alebo San Franciscu presahujú 118-tisíc eur.
Nič však nie je perfektné, a preto, ak máš záujem o tento program, nečakaj, že tvoja prihláška bude prijatá okamžite, upozorňuje Masha Sutherlinová, riaditeľka globálneho podnikového práva a mobility v Deel, online HR platforme.
„Len preto, že krajina ohlási víza alebo program pre digitálnych nomádov, neznamená to, že prišli na to, ako tieto žiadosti spracovať včas. Digitálne nomádske víza sú úplne nové a mnohé krajiny podcenili zdroje, ktoré by potrebovali na spracovanie veľkého množstva žiadostí, ktoré dostanú,“ vysvetlila.
Zdroje: Travel Off Path, CNBC, Euronews, Timeout, Government of Canada, Randstadt Canada