Jediný ťah Chorvátov vie razom rozmetať ceny PHM aj na Slovensku. Slovnaft je aktuálne v šachu
- Slovnaft získava alternatívnu ropu cez ropovod Adria
- Chorváti však požadujú extrémne vysoké poplatky
- Môže sa to odraziť na cenách našich palív
- Slovnaft získava alternatívnu ropu cez ropovod Adria
- Chorváti však požadujú extrémne vysoké poplatky
- Môže sa to odraziť na cenách našich palív
V rámci sankcií uvalených na Rusko za jeho vojenskú agresiu na Ukrajine môže Slovnaft stále spracovávať ruskú ropu. Ide o typ označovaný ako REBCO dovážaný cez ropovod Družba. Slofnaft však palivá z tejto ropy môže vyvážať iba do Česka a na Ukrajinu.
Portál Top Speed informuje, že rafinérie Slovnaft preto musia hľadať spôsoby, ako pokryť dopyt odberateľov po palivách v iných krajinách. Začali preto spracovávať alternatívne ropy, ktoré predstavujú približne 30 percent podielu spracovanej ropy na Slovensku. Tieto zmesi k nám prúdia cez ropovod Adria začínajúci v Chorvátsku.
Ako vysvetľuje Trend, vzniká tu výrazný problém. Chorvátsko totiž drží Európu vrátane Slovenska v neistote. Kapacita ropovodu Adria nie je dostatočná, čo môže skomplikovať zásobovanie slovenského trhu.
Skupina MOL, pod ktorú patrí aj Slovnaft, má momentálne s prevádzkovateľmi chorvátskeho ropovodu len krátkodobú zmluvu. Ako pre Trend vysvetlil riaditeľa komunikácie Slovnaftu Anton Molnár, „to môže všetko významne skomplikovať“.
Adria je totiž jedným z najdrahších ropovodov na svete. Napriek tomu však vzniká závislosť Európy na jeho službách, čo si Chorváti plne uvedomujú a dáva im to možnosť držať nás v šachu.
Zvýšenie poplatkov
Denník N v tejto súvislosti informuje, že firma Janaf, ktorá prevádzkuje Adriu, zdvihla poplatky za prepravu ropy o desiatky miliónov eur ročne. Týka sa to aj Slovnaftu a tento krok sa negatívne odrazí na cenách palív.
Celý problém začala riešiť slovenská vláda, pričom minister hospodárstva Karel Hirman už komunikoval s chorvátskou stranou. Slovnaft tvrdí, že spoločnosť Janaf požaduje niekoľkonásobne vyššie poplatky, než je v EÚ bežné.
Denník N v tejto súvislosti informuje, že chorvátska štátna firma si účtuje až takmer šesťnásobne viac ako napríklad slovenský alebo český národný prepravca ropy.
Ak Slovnaft skutočne bude musieť platiť takéto ceny, tak len kvôli navýšeniu v oblasti prepravy nespracovanej ropy bude musieť zdražovať svoje palivá aj o niekoľko centov na liter. Ďalším významným problémom je, že v súčasnosti okrem Adrie neexistuje žiadna iná reálna trasa na prepravu ropy, podotýka denník.
Podľa informácií portálu Trend, okrem zvýšených poplatkov spoločnosti Janaf ropovod Adria ani nedokáže plne nahradiť ropovod Družba. Môže za to jeho príliš úzke hrdlo.
Lacná nafta
Ako sme ťa informovali v tomto článku, ešte minulý mesiac bol liter benzínu o približne 12 centov lacnejší než liter nafty. Karta sa však obrátila a momentálne sa priemerná cena nafty pohybuje na sume 1,57 eura, zatiaľ čo benzín natankuješ približne za 1,61 eura.
Správy a štatistiky momentálne naznačujú, že cena nafty by mala v najbližších dňoch ešte zdražieť. Do konca februára by sme sa však mali dočkať opätovného poklesu, pri čom by mala nafta dosiahnuť ceny podobné tým dnešným.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: topspeed.sk, Trend, Denník N, archív SIU