Jediným riešením pre Slovensko je povinné očkovanie pre určitú skupinu ľudí. Známy lekár vyzýva vládu k skutočným činom

  • Najviac hospitalizovaných a mŕtvych predstavujú seniori
  • Slovenský lekár preto navrhuje, aby pre nich bolo očkovanie povinné
5FA502001891594B771481
TASR/dpa-Bildfunk
  • Najviac hospitalizovaných a mŕtvych predstavujú seniori
  • Slovenský lekár preto navrhuje, aby pre nich bolo očkovanie povinné

Nie je tajomstvom, že starší ľudia spadajú v súvislosti s koronavírusom do najohrozenejšej skupiny. Priebeh ochorenia Covid-19 je pri nich bežne naozaj náročný. Ťažký zdravotný stav vedie často k hospitalizáciám a žiaľ aj k úmrtiam, a to aj napriek poskytnutej zdravotnej starostlivosti.

Kolabujú nám nemocnice

Situácia v nemocniciach dnes však už nezaručuje ani to. Slovenské nemocnice sú pred kolapsom, vyhlásil vo štvrtok, 18.11. premiér Eduard Heger.

Pľúcne ventilácie, ktoré máme aktuálne k dispozícii, sú obsadené na 100 %. Lekári sa tak už viac dní museli rozhodovať, koho sa pokúsia zachrániť a na koho už potrebný ventilátor nevystane.  

Dáta bez pátosu informujú, že 2/3 hospitalizovaných pacientov s koronavírusom predstavujú práve seniori, ktorí už oslávili šesťdesiatku. Okrem toho sú v deviatich z desiatich prípadov práve oni tými, ktorých koronavírus zdolá.  

„Tak držme seniorom palce, aby tento lockdown prežili a dožili sa v zdraví prípadne ďalších lockdownov,“ píšu analytici z Dát bez pátosu v príspevku.

Tak, ako pre deti, aj pre seniorov

„Jediná cesta je povinné očkovanie seniorov,“ píše na sociálnej sieti lekár Peter Visolajský. Vo svojom príspevku píše, že je to potrebný krok, ak skutočne chceme zachrániť tisíce životov a vyhnúť sa tak neustálym lockdownom.

Slovensko stoja milióny eur, krachujúcich podnikateľov a zahltené nemocnice, vláda musí konečne nabrať odvahu na skutočné riešenie.“

Visolajský tento krok prirovnáva k povinnému očkovaniu detí, ktoré na Slovensku bežne funguje. Povinné je už roky, pretože by inak možné choroby vedeli ohroziť dieťa priamo na živote: „Rovnako by sme mali postupovať aj pri COVIDe a očkovať povinne tú skupinu obyvateľov, ktorí sú najviac ohrození na živote – seniorov.“

Je zjavné, čo je kľúčom k úspechu

Je známym a preukázateľným faktom, že krajiny, ako napríklad Dánsko (76 % úplne zaočkovanej populácie) či Portugalsko (86,6 % úplne zaočkovanej populácie), ktoré majú zaočkované dostatočné množstvo ľudí, majú výrazne menej mŕtvych.

Nevyhadzujú tak milióny na málo efektívne protikoronové opatrenia, a tie peniaze potom môžu použiť na školstvo, poľnohospodárstvo, zdravotníctvo, podporu rodín či starých ľudí.“

Naopak, tie krajiny, ktoré majú zaočkovaných málo ľudí, čelia naozaj ťažkým časom. Extrémnym prípadom je napríklad Bulharsko (24,2 % úplne zaočkovanej populácie) či Rumunsko (30,7 % úplne zaočkovanej populácie), ktoré slúžia ako odstrašujúce prípady.

Sú však krajiny, v ktorých je situácia podobná ako u nás. Ide napríklad o našich susedov, Rakúsko. V súčasnosti majú úplne zaočkovaných 64,8 % populácie, no kolabujú im nemocnice a denne pribúdajú rekordné počty infikovaných.

vyhlásili, že pristupujú k celoštátnemu lockdownu. Od februára budúceho roka tam bude očkovanie povinné. Tvrdia, že čakali dosť dlho.

Na Slovensku je v súčasnosti úplne zaočkovaných 42,7 % populácie: „Koľko ľudí ešte musí na Slovensku ZBYTOČNE UMRIEŤ? Ako dlho ešte budeme v strachu sedieť doma a koľko miliónov eur musí ešte Slovensko ZBYTOČNE vyhodiť, aby sme to pochopili?“ píše v závere lekár Peter Visolajský.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: SIU, Dáta bez pátosu, SIU, SIU

Najnovšie videá

Trendové videá