Jedlo, ktoré rastie priamo v predajni. Startup prináša revolúciu v pestovaní najčerstvejšieho šalátu

  • V Nemecku už nájdeš šalát, či bylinky, ktoré rastú priamo v predajni
  • Aj na Slovensku už rozmýšľajú nad alternatívou k farmárskemu priemyslu
Unsplash/Kroger PR
  • V Nemecku už nájdeš šalát, či bylinky, ktoré rastú priamo v predajni
  • Aj na Slovensku už rozmýšľajú nad alternatívou k farmárskemu priemyslu

Nemecký startup, o ktorom píše aj portál Fastcompany.com, prináša revolučnú inováciu v oblasti farmárstva. Miesto, kde pestujú svoj produkt, sa totiž nachádza priamo v obchode. Startup Infarm sa snaží o to, aby šalát, ktorý si v obchode kúpiš, neprecestoval viac, ako samotný zákazník.

https://www.instagram.com/p/Btvp71Wisii/?utm_source=ig_web_copy_link

Spoločnosť založená v roku 2013 Osnatom Michealim a bratmi Erezom a Guyom Galonska kombinuje vysoko efektívne vertikálne farmy s IOT technológiami a machine learning, aby ponúkli alternatívny system, ktorý je transparentný, odolný a dostupný.

Lokálna farma priamo v predajni

„Počas minulého storočia sa jedlo produkovalo ďaleko od miesta, kde sa nakoniec  jedlo. Tak sa vytvoril systém zásobovania, ktorý z dlhodobého hľadiska nie je udržateľný,“ hovorí pre FastCompany spoluzakladateľ InFarm Michaeli.

InFarm tak prichádza s riešením, ktoré pre predajne vytvorí boxy podobné chladničkám, v ktorých budú zasadené rastliny od talianskej bazalky, až po rukolu vo svojej najčerstvejšej forme. V týchto boxoch sa kontroluje osvetlenie a iné faktory, ktoré ovplyvňujú rast a následne sa informácie nahrávajú do cloudu firmy, aby následne farmári vedeli ovplyvniť podmienky. Každá InFarma je ekosystém sám o sebe – ponúka tak čerstvú a prírodnú chuť produktov za dokonalých podmienok.

https://www.instagram.com/p/Bnk-qFbhrvN/?utm_source=ig_web_copy_link

„Jednotlivé farmy sú prepojené a ovládané hlavnou farmárskou platformou, ktorá sa učí, prispôsobuje a časom sa zlepšuje tak, aby každý rastlina rástla lepšie, než predtým,“ hovorí Michaeli.

Ako ďalej dodáva, z cloudu v ich riaditeľstve v Berlíne sú schopní zbierať na minútu presné informácie o tom, ako sa rastlinám darí (vrátane špecifických metrík ako teplota, pH a koncetrácia výživných hodnôt) a ako reagujú na rozdielne podmienky rastu.

zdroj: InFarm

Spojenie čerstvosti a eko prístupu

Farmársky priemysel je obrovský problém – zásoby pitnej vody sú znečistené, pôda stratila úrodnosť a pesticídy nás otravujú. InFarm preto rieši aj túto situáciu. Ich farmy spotrebujú o 95 percent menej vody, nepoužívajú absolútne žiadne pesticídy, zaberú len 0,5 percent pôvodného miesta na pestovanie a šetria emisie z dopravy o 90 percent. Na dvoch metroch štvorcových totiž dokážu vypestovať až 8000 rastlín ročne.

Nakupovanie zeleniny sa tak môže navždy zmeniť. Posolstvo záchrany našej planéty týmto spôsobom chce InFarm rozšíriť do celého sveta. Na začiatku roka dostala firma dotáciu 100 miliónov dolárov a a expandovali aj do Ameriky. Svoje farmy majú momentálne zastúpené primárne v Nemecku, ale chcú expandovať do celej Európy.

Záujem o alternatívne pestovanie aj na Slovensku

zdroj: Github/Parallel Garden

Paralelná Polis je organizácia a priestor, ktorý prináša do Bratislavy najnovšie technológie, kryptomeny a našu ďalšiu budúcnosť. V spolupráci s Pražskou Paralelnou Polis pracujú na projekte Parallel Garden, ktorý za pomoci tepla a energie z ťažby kryptomien vytvára hydroponickú záhradu pre pestovanie exotických rastlín, či práve šalátu.

zdroj: Parallel Garden

Už je len otázkou času, kedy sa na Slovensku bude riešiť alternatíva k obrovskému farmárskemu priemyslu, ktorý tak zbytočne zaťažuje našu planétu.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroj: Fastcompany.com

Najnovšie videá

Trendové videá