Jedna ničivá búrka ani neskončila a už sa na Slovensko rúti druhá, ešte väčšia

  • Sever krajiny zastihla obrovská kalamita
  • Jednu ničivú búrku vystrieda druhá, ktorá sa blíži od západu
búrka 26. august varovanie
Reprofoto: Severe Weather Slovakia o.z., SIU
  • Sever krajiny zastihla obrovská kalamita
  • Jednu ničivú búrku vystrieda druhá, ktorá sa blíži od západu

Slovensko po obzvlášť horúcom piatku čaká ešte náročný zvyšok víkendu. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na dnes vydal výstrahy pred viacerými nebezpečenstvami. Nezlepší sa to ani v nedeľu.

V prípade vysokých teplôt ide o výstrahy prvého a druhého stupňa, no udreli aj búrky. Pôsobia najmä na západe a severe krajiny. SHMÚ zároveň upozorňuje aj na smogovú situáciu v okolí Bratislavy a Pezinka. V sobotu zasiahli najmä sever krajiny búrky, ktoré napáchali veľké škody, no zdá sa, že počasie nepovedalo posledné slovo.

Podľa záberov z radaru sa na nás rúti doslova búrková obluda. V Česku už si pripísala prvé materiálne škody. Ako upozorňuje facebooková stránka Severe Weather Slovakia o.z., búrkové pásmo môže priniesť prívalový lejak, krúpy a najmä vietor, ktorý môže v nárazoch dosahovať až 25 m/s. Pozor by si mali dávať najmä obyvatelia západného Slovenska.

SHMÚ vydal na sobotu aj nedeľu výstrahu 2. stupňa pred búrkami.

 

Energetická kalamita

Podľa komentárov pod príspevkami vo facebookovej skupine Dopravný servis Kysuce vo viacerých obciach nejde elektrina. Miestni hlásia poškodené strechy či elektrické vedenie. Agentúra TASR píše, že silná búrka spôsobila na severe Slovenska energetickú kalamitu.

Bez elektriny je momentálne viac ako 40 000 odberných miest. Mimo prevádzky je približne 850 distribučných trafostaníc. Hovorca Stredoslovenskej distribučnej spoločnosti (SSD), Miroslav Gejdoš, pre TASR uviedol, že najhoršia situácia je od Púchova smerom na sever po Váhu. Podľa jeho slov búrka postihla všetky okresy Žilinského kraja.

Ešte stále robíme vyhľadávanie poruchových miest. Dispečeri vedia lokalizovať, kde zhruba sú výpadky len na väčších územiach. To vedia urobiť na diaľku. Konkrétne miesta musia vyhľadať elektrikári priamo v teréne. Dúfame, že sa nám poruchy podarí lokalizovať pomerne rýchlo a začneme ich odstraňovať,“ priblížil hovorca.

SSD momentálne nepozná rozsah vážnosti situácie, no počítajú s množstvom potrhaných vodičov a poškodených izolátorov. Dá sa predpokladať, že odberateľom sa dodávky elektriny neobnovia ani v noci, hovorí Gejdoš. „Ale je momentálne zbytočné predbiehať. Do nasadenia pôjdu všetci naši pracovníci, ktorí môžu,“ dodal.

Ľudia na Facebooku uverejňujú dopravnú situáciu na Kysuciach. Na viacerých miestach hlásia popadané stromy a neprejazdné cesty.

Príspevky na Facebooku potvrdzuje aj agentúra TASR, podľa ktorej sa severnými okresmi Slovenska prehnala silná búrka s nárazovým vetrom. Na cestách okrem spadnutých stromov hlásia aj záplavy. Informovalo o tom operačné stredisko žilinskej krajskej polície.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Situácia na cestách

V Žilinskom kraji búrka vyčíňala najmä v okresoch Bytča, Žilina a Čadca, uviedli policajti. Ako píše TASR, v Trenčianskom kraji je pre popadané stromy neprejazdná stará cesta medzi Púchovom a Považskou Bystricou. Na D1 na trase Trenčín – Ladce vodiči upozorňovali na hustý dážď s krúpami a viaceré odstavené autá na krajnici, informovala Zelená vlna.

Uzavretá cesta v oboch smeroch je medzi obcami Turčianky a Krásno v okrese Prievidza. Dopravní policajti tam dokumentujú dopravnú nehodu.

„Na základe doteraz zisteného k dopravnej nehode došlo tak, že vodič motorky dostal šmyk a narazil do protiidúceho vozidla. Na mieste sú všetky záchranné zložky,“ píšu trenčianski krajskí policajti na Facebooku.

Druhú stranu krajiny zvierajú horúčavy

Ako píše TASR, na juhu Slovenska môže byť v sobotu v niektorých okresoch 36 stupňov Celzia a pre okresy Bratislava a Pezinok platí upozornenie na smogovú situáciu pre prízemný ozón.

„Studený front spojený s tlakovou nížou so stredom nad južnou Škandináviou sa nad strednou Európou naďalej vlní. Pred ním k nám pokračuje od juhozápadu prílev vlhkého a veľmi teplého, pôvodom tropického vzduchu,“ píše ústav.

Výstrahy

Na krajnom západe, ale aj v Trenčianskom či Žilinskom kraji hlásia prechodne zväčšenú oblačnosť. Najvyššia denná teplota sa pohybuje približne 31 až 36 stupňov Celzia. Horúčavy hrozia v okresoch Krupina, Lučenec, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Komárno, Levice, Nové Zámky, Šaľa, Dunajská Streda a Galanta.

V Žilinskom kraji a pod Vysokými Tatrami teplota klesá na úroveň okolo 29 stupňov. Na horách vo výške 1 500 metrov nad morom hlásia okolo 21 stupňov.

Pre okresy takmer celého Bratislavského, Banskobystrického, Košického kraja vydali výstrahu prvého stupňa. Taktiež aj pre okresy Partizánske, Nitra, Topoľčany, Zlaté Moravce, Hlohovec, Piešťany a Trnava. SHMÚ očakáva miestami 33 až 34 stupňov Celzia.

Výstrahy pre vysokými teplotami platia od 13.00 do 18.00 hod.

Výstraha pred búrkami platí do 13.00 hod. Týka sa to okresov Malacky, Senica, Skalica, Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Výstrahu druhého stupňa hlásia v okresoch Skalica, Senica a Myjava na krajnom západe.

Výstrahy pred vysokými teplotami
zdroj: Reprofoto: SHMÚ

Nočná sobota a ranná nedeľa

Veľmi podobné počasie nás čaká aj počas druhého víkendového dňa. V noci zo soboty na nedeľu má byť na našom území spočiatku jasno až polooblačno, miestami sa môže vyskytnúť prechodne zväčšená oblačnosť.

Búrky však môžu pokračovať. Hrozia najmä v Trenčianskom a Žilinskom kraji miestami, inde len ojedinele.

V noci môže spolu spadnúť okolo 30 mm zrážok.

Najnižšia nočná teplota nás čaká na úrovni 22 až 17, v údoliach miestami okolo 15 stupňov, píše SHMÚ.

Koniec víkendu

Nedeľa sa bude svojím počasím výrazne podobať sobote.

Opäť nás čaká teplota vo výške 31 až 36 stupňov, na Orave a pod Tatrami okolo 29 stupňov Celzia. Môžu sa vyskytnúť aj búrky a spadne okolo 15 mm zrážok.

Čaká nás ochladenie

Ešte v pondelok má počasie vyzerať v podstate takisto, podotýka ústav. Naďalej hrozia prehánky a búrky a čaká nás nesmierne dusné a teplé počasie. Teplota neklesne, hrozia 36-ky.

Avšak už v utorok by sa to mohlo začať meniť. Nad našou oblasťou sa bude vlniť studený front. Podľa SHMÚ by už denná teplota nemala prekonať 32 stupňov Celzia, pričom pre väčšinu územia už bude platiť predpoveď 20 až 26 stupňov.

Streda bude ešte chladnejšia, pričom zvlnený studený front postúpi z našej oblasti ďalej na východ. Za ním k nám začne prúdiť od severozápadu chladnejší vzduch. Najvyššia denná teplota by už na celom území mala dosahovať 21 až 26, na severe miestami okolo 19 stupňov.

Po zvyšok týždňa nás čaká „teplotne normálne“ obdobie, píše SHMÚ. Teplota sa začne opäť štverať nahor, no nemala by prekročiť hranicu 29 stupňov Celzia.

Zdroje: TASR, SHMÚ, Facebook/Dopravný servis Kysuce, Facebook/Polícia SR - Trenčiansky kraj, Facebook/Severe Weather Slovakia o.z.

Najnovšie videá

Trendové videá