Jedna pandémia nestačí? V Rusku našli vtáčí vírus u ľudí po prvý raz v histórii

  • Vírus vtáčej chrípky sme zaznamenali aj na Slovensku, nikdy predtým sa však nepotvrdil prenos zo zvieraťa na človeka
  • Ruské úrady už varovali WHO, zatiaľ nie je známe, či sa vírus dokáže šíriť aj medzi ľuďmi
kohút hydina
TASR/AP Photo/Hau Dinh
  • Vírus vtáčej chrípky sme zaznamenali aj na Slovensku, nikdy predtým sa však nepotvrdil prenos zo zvieraťa na človeka
  • Ruské úrady už varovali WHO, zatiaľ nie je známe, či sa vírus dokáže šíriť aj medzi ľuďmi

Prvé prípady nákazy človeka vírusom vtáčej chrípky na svete boli zistené v Rusku. Podľa televíznej stanice Rossija 24 o tom v sobotu informovala riaditeľka Federálneho úradu pre kontrolu práv a zdravia spotrebiteľov (Rospotrebnadzor) Anna Popovová.

Prenos vírusu H5N8 na človeka potvrdili pracovníci laboratória v Štátnom výskumnom centre virológie a biotechnológie Vektor.

hydina sliepky vtáčia chrípka chov
zdroj: TASR/AP Photo/Michael Probst

Popovová uviedla, že toto ochorenie bolo zistené u siedmich zamestnancov hydinárskej farmy v južnom Rusku, kde v decembri minulého roka zaznamenali ohnisko vtáčej chrípky. Vďaka okamžitému prijatiu príslušných opatrení sa podarilo šírenie infekcie zastaviť, dodala.

Šéfka Rospotrebnadzoru ďalej povedala, že všetci nakazení sa už z choroby vyliečili a sú v poriadku. Jej klinický priebeh bol u nich veľmi mierny.

Popovová zdôraznila, že vírus H5N8 sa môže prenášať z vtákov na človeka, ale zatiaľ neexistujú dôkazy o prenose medzi ľuďmi navzájom. Takúto schopnosť však vírus môže časom nadobudnúť, keďže neustále mutuje.

AstraZeneca zažíva v Európe vlnu odmietania. Čoraz viac ľudí sa ňou nechce dať zaočkovať, toto je pravý dôvod prečo

Objav týchto zmien, keď vírus ešte nezískal schopnosť prenosu z človeka na človeka, dáva nám všetkým, celému svetu, čas pripraviť sa na možné zmeny a včas reagovať adekvátne a zodpovedne — vyvinúť testovacie systémy a pripraviť očkovanie skôr, ako sa tento vírus stane pre ľudí patogénnejším a nebezpečnejším a nadobudne schopnosť prenosu z človeka na človeka,“ konštatovala Popovová. Dodala, že potrebné údaje boli pred niekoľkými dňami zaslané aj Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO).

Výskyt vtáčej chrípky, konkrétne vírusu H5N8 sme už v minulosti, ale aj tento rok zaznamenali aj na našom území. Ako informuje Štátna veterinárna a potravinová správa, aj tento rok bolo na Slovensku identifikované jedno ohnisko. 

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: TASR, ŠVPS

Najnovšie videá

Trendové videá