Jedna z najhorších havárií v Južnej Kórei sa objasňuje. Vyšetrovatelia našli v motoroch pravdepodobnú príčinu nehody
- Letecká katastrofa v Južnej Kórei si vyžiadala 179 obetí
- V motoroch lietadla našli perie a vtáčiu krv
- Letecká katastrofa v Južnej Kórei si vyžiadala 179 obetí
- V motoroch lietadla našli perie a vtáčiu krv
Tragická havária lietadla Boeing 737-800 spoločnosti Jeju Air si 29. decembra na letisku Muan v Južnej Kórei vyžiadala 179 obetí. Vyšetrovatelia v piatok odhalili nové skutočnosti o možnej príčine nešťastia.
Podľa zdroja blízkeho vyšetrovaniu, ktorý sa zdôveril agentúre Reuters, sa v motoroch havarovaného stroja našli stopy vtáčej krvi a peria.
Juhokórejské ministerstvo dopravy sa k tomu odmietlo vyjadriť. Najhoršie letecké nešťastie v Južnej Kórei prežili len dvaja členovia posádky. Lietadlo pri pristávaní bez vysunutého podvozku zišlo z dráhy, narazilo do múra stojaceho za ňou a explodovalo.
Čierne skrinky nezaznamenali údaje
Asi štyri minúty pred haváriou jeden z pilotov podľa juhokórejských úradov ohlásil zrážku s vtákom a vyslal tiesňové volanie. Následne sa pokúsil pristáť na opačnom konci pristávacej dráhy.
Dve minúty predtým, ako pilot vyslal tiesňové volanie, riadenie letovej prevádzky vyzvalo posádku na opatrnosť, pretože v oblasti bola zaznamenaná prítomnosť vtákov.
Úrady minulý týždeň oznámili, že obe čierne skrinky lietadla prestali zaznamenávať letové údaje a komunikáciu pilotov približne štyri minúty pred nehodou. Podľa odborníkov to naznačuje, že v lietadle bola zrejme prerušená dodávka elektriny a nefungovali ani záložné zdroje, čo je nezvyčajné.
Svedkovia vtáky spomínali
Svedok nehody, 70-ročný Kim Yong-cheo, opísal dramatické momenty: „Videl som lietadlo klesať a myslel som si, že sa chystá pristáť, keď som zbadal záblesk svetla. Potom sa ozvala hlasná rana, po ktorej nasledoval dym vo vzduchu, a potom som počul sériu výbuchov.“
Ako sme už informovali, vyšetrovanie sa zameriavalo na dve hlavné príčiny – kolíziu s vtákmi a problémy s podvozkom. Videozáznamy zachytávajúce explóziu v motore naznačovali zrážku s vtákmi ihneď.
Letisko Muan pritom eviduje najvyšší počet incidentov s vtákmi v krajine. Medzi rokmi 2019 až augustom 2024 ich zaznamenali 10, čo súvisí s jeho polohou v blízkosti polí a pobrežia.
Geoffrey Thomas, editor Airline News, upozornil na ďalší možný faktor nehody: „Je trochu nejasné, či sa podvozok pri pristátí zrútil alebo nie, alebo či nebol vôbec vysunutý. Toto je skutočne vážny problém, na ktorý sa budú vyšetrovatelia zjavne veľmi zameriavať.“ Nevysunutý podvozok by mohol vysvetliť fatálne následky nehody.
Problém stretov vtákov s lietadlami sa v posledných rokoch zvyšuje, možno aj v dôsledku klimatickej zmeny. Pre predstavu, náraz 900-gramového káčera do lietadla letiaceho rýchlosťou 370 km/h môže vyvinúť silu až 4,8 tony. Letiská preto zavádzajú nové monitorovacie systémy vrátane umelej inteligencie.
Letisko odstráni betónové múry
Betónové bariéry na letiskách v Južnej Kórei budú po nehode lietadla spoločnosti Jeju Air, ktorá si vyžiadala desiatky obetí, upravené, uviedli v pondelok miestne úrady. Lietadlá bariéry používajú pri navigácii po celej krajine. TASR informuje na základe pondelkovej správy agentúry AFP.
„Bolo vyhodnotené, že deväť zariadení na siedmich letiskách prejde modernizáciou vrátane modernizácie lokalizéra a jeho základov. Letisko Muan bude jedným z týchto letísk,“ uvádza vyhlásenie juhokórejského ministerstva dopravy. Zmeny sa dotknú aj medzinárodných letísk v mestách Jeju a Kimhä, dodáva AFP.
Juhokórejskí a americkí experti haváriu naďalej vyšetrujú a sústredia sa na zodpovedanie otázok, ktoré sa objavili v súvislosti s lokalizérom a jeho umiestnením na konci pristávacej dráhy. Lokalizér je súčasť navigačného systému letiska, ktoré pomáha lietadlám pri pristátí a jeho súčasťou je betónový múr, ktorý slúži ako jeho základ, jeho prítomnosť na konci dráhy však zhoršila následky havárie, vysvetľuje AFP.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, Redakcia Startitup