Jedna z najväčších morských záhad je vyriešená. Našli vrak lode, na ktorej zomrelo až 1 000 ľudí

  • SS Montevideo Maru sa potopila v roku 1942
  • Až doteraz nebolo známe, kde sa nachádza
  • Pri tragédii zahynulo viac ako 1 000 ľudí
Japonská loď SS Montevideo Maru, ktorá sa potopila počas druhej svetovej vojny. Trosky lode, na ktorej zomrelo viac ako 1 000 ľudí.
Wikimedia Commons Twitter/Andrew Greene
  • SS Montevideo Maru sa potopila v roku 1942
  • Až doteraz nebolo známe, kde sa nachádza
  • Pri tragédii zahynulo viac ako 1 000 ľudí

Viezla približne 1 089 vojenských zajatcov pochádzajúcich asi zo 16 rôznych krajín. Vyrazila z ostrova Papua Nová Guinea, niekdajšieho austrálskeho teritória a mierila na ostrov Chaj-nan. Dnes už ide o čínsku provinciu, no počas druhej svetovej vojny toto územie okupovalo Japonsko.

Japonská pomocná loď SS Montevideo Maru však svoju plavbu nikdy nedokončila. V rámci bitiek v Pacifiku ju 1. júla 1942 zasiahlo torpédo vystrelené z americkej ponorky. Loď plná nedobrovoľných pasažierov šla ku dnu a dodnes ide o najrozsiahlejšiu námornú tragédiu v histórii Austrálie, pri ktorej sa stratilo 850 príslušníkov austrálskych vojenských jednotiek.

Teraz, vyše 80 rokov po zmiznutí lode, sa námorníkom podarilo odhaliť jej trosky. Nachádzajú sa pri severozápadnom pobreží filipínskeho ostrova Luzon v hĺbke viac ako 4-tisíc metrov v Juhočínskom mori. Vo videu na Twitteri to potvrdil austrálsky vicepremiér Richard Marles.

V príhovore uviedol, že objav Montevideo Maru ukončil „jednu z najtragickejších kapitol v austrálskej námornej histórii“. 

„Neznáma lokácia Montevideo Maru predstavovala nezodpovedané otázky pre rodiny ľudí, ktorí v ten deň prišli o život,“  podotkol Marles.

Ocenenia

Ako uvádza CNN, austrálske autority sa po ukončení dlhodobého pátrania odvďačili všetkým zúčastneným. Ocenenia získali aj špecialisti na hlbokomorský prieskum a členovia austrálskych ozbrojených síl.

„Rád by som poďakoval tímu Silentworld a oddaným výskumníkom, vrátane armádneho tímu Unrecovered War Casualties. Nikdy sa nevzdali nádeje, že skutočne nájdu miesto posledného odpočinku Montevideo Maru,“ rečnil náčelník austrálskej armády generálporučík Simon Stuart.

„Táto strata siaha až desaťročia do minulosti a nám všetkým pripomína cenu ľudských životov vo vojne. Nezabúdajme,“ dodal.

K objavu sa na Twitteri vyjadril aj austrálsky premiér Anthony Albanese. „Mimoriadne úsilie, ktoré stojí za týmto objavom, je dôkazom naplnenia pretrvávajúceho slávnostného národného prísľubu Austrálie, že naša krajina si bude vždy pamätať a ctiť tých, ktorí jej slúžili,“ napísal premiér.

Pátracia misia

Podľa odhadov odborníkov BBC zahynulo na palube Montevideo Maru spolu 979 Austrálčanov (850 vojakov), 33 nórskych námorníkov a 20 japonských strážnikov spolu s posádkou.

Pátranie zorganizovala austrálska námorná archeologická skupina Silentworld Foundation. Napomáhala aj holandská spoločnosť Fugro zaoberajúca sa hlbokomorským prieskumom.

Vrak lokalizovali autonómnym podvodným vozidlom. Nachádza sa vo väčšej hĺbke než vrak Titanicu. Kapitán Roger Turner, technický špecialista pátracieho tímu, podotýka, že miesto je teraz „vojnový hrob“.

„Je to hrobka, s ktorou sa musí zaobchádzať s náležitým rešpektom,“ uviedol.

Do vraku sa nebude ďalej zasahovať a neodstránia z neho ani ľudské pozostatky či iné artefakty, sľúbili predstavitelia skupiny Silentworld.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Twitter/Richard Marles, CNN, Twitter/Anthony Albanese, Twitter/Andrew Greene, BBC

Najnovšie videá

Trendové videá