Jedna z najväčších svetových ekonomík je v technickej recesii a už nie je tretia najväčšia

  • Ďalší prepad Japonska prichádza presne po dekáde
  • Klesla tak spotreba, ako aj kapitálové výdavky
Japonsko
Japonská ekonomika klesla na štvrté miesto v celosvetovom rebríčku, túto ázijskú krajinu predstihlo Nemecko Unsplash/Jezael Melgoza
  • Ďalší prepad Japonska prichádza presne po dekáde
  • Klesla tak spotreba, ako aj kapitálové výdavky

Japonsko patrí k tým krajinám, ktoré pre druhej svetovej vojne naštartovali svoju ekonomiku nevídaným spôsobom. France 24 podotýka, že počas rokov rozmachu v 70. a 80. rokoch minulého storočia niektorí predpokladali, že Japonsko sa stane najväčšou svetovou ekonomikou.

Katastrofické prasknutie japonskej bubliny aktív na začiatku 90. rokov však viedlo k niekoľkým „strateným desaťročiam“ ekonomickej stagnácie a deflácie.

Renomovaná agentúra Reuters v týchto dňoch priniesla informácie o tom, že krajina vychádzajúceho Slnka koncom minulého roka nečakane skĺzla do recesie, čím zároveň stratila titul tretej najväčšej ekonomiky sveta v prospech Nemecka a vyvolala pochybnosti o tom, kedy tamojšia centrálna banka začne opúšťať od desaťročia trvajúcej mimoriadne uvoľnenej menovej politiky.

Politico objasňuje detaily, a síce, že podľa údajov zverejnených vládou sa japonská ekonomika v poslednom štvrťroku 2023 prepadla o nečakaného 0,4 percenta. Ekonomika v predchádzajúcich troch mesiacoch klesla o 3,3 percenta, čo znamená, že krajina vstúpila do technickej recesie.

Britský The Guardian zdôrazňuje, že k tomuto negatívnemu posunu, ku ktorému došlo viac ako desaťročie po tom, čo Japonsko prepustilo druhé miesto Číne, došlo v dôsledku rady faktorov, ale najmä prudkému poklesu jenu voči doláru v priebehu posledných dvoch rokov.

Nemecko predbehlo Japonsko napriek nemalým domácim problémom

Slabší jen pohlcuje zisky z vývozu, keď sa zisky repatriujú. Japonská mena klesla oproti americkému doláru v rokoch 2022 a 2023 takmer o pätinu, vrátane sedempercentného prepadu v minulom roku.

Portál France 24 vysvetľuje túto skutočnosť tým, že čiastočne to bolo preto, že v snahe zvýšiť ceny Japonská centrálna banka udržiavala záporné úrokové sadzby, na rozdiel od iných veľkých centrálnych bánk, ktoré zvýšili náklady na pôžičky, aby bojovali s prudko rastúcou infláciou.

„Predbiehanie… vo veľkosti v dolárovom vyjadrení vďačí za mnohé nedávnemu kolapsu jenu. Reálny HDP Japonska v skutočnosti od roku 2019 prekonal nemecký,“ povedal Brian Coulton, ekonóm z prestížnej ratingovej agentúry Fitch. 

Nemeckí výrobcovia silne závislí od exportu boli obzvlášť tvrdo zasiahnutí prudkým nárastom cien energií v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu. Najväčšiu európsku ekonomiku brzdí aj zvyšovanie úrokových sadzieb v eurozóne zo strany Európskej centrálnej banky, ako aj neistota ohľadom jej rozpočtu a chronický nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily.

Za pokles môžu aj ďalšie faktory

The Guardian upozorňuje na to, že podobne ako Japonsko, aj Nemecko je chudobné na zdroje, má starnúcu populáciu a je silne závislé od exportu. Zatiaľ čo japonskí výrobcovia áut a ďalší exportéri ťažili zo slabého jenu, vďaka čomu sú ich tovary na medzinárodnom trhu lacnejšie, kríza pracovnej sily v krajine je horšia ako v Nemecku a krajina sa zatiaľ neúspešne snaží riešiť dlhotrvajúci problém s nízkou pôrodnosťou.

France 24 informuje, že najnovšie údaje ukázali, že japonská ekonomika sa v posledných troch mesiacoch roku 2023 medzikvartálne znížila o upravených 0,1 percenta, čo zaostalo za očakávaniami trhu, ktoré hovorili o 0,2 percentnom raste. Rast za tretí štvrťrok bol tiež revidovaný smerom nadol na negatívnych 0,8 percenta, čo znamená, že Japonsko bolo v druhej polovici roku 2023 v technickej recesii.

„Podobne ako v prípade Japonska, aj nemecká populácia klesá, no napriek tomu dosahuje stabilný ekonomický rast. Je to preto, že najmä od roku 2000 vládne orgány v Nemecku aktívne implementujú politiku na vytvorenie prostredia, ktoré firmám uľahčí fungovanie v krajine,“ dodal Toshihiro Nagahama, ekonóm z Dai-ichi Life Research Institute.

Problémy s natalitou logicky vedú k tomu, že japonská ekonomika má chronické problémy s pracovnou silou a v najbližšej budúcnosti sa neočakáva zlepšenie v tomto ohľade, aj napriek tomu, že krajina víta rekordný počet zahraničných pracovníkov, uvádza The Guardian. 

Reuters dodáva, že ďalšími faktormi, ktoré prispeli k negatívnemu vývoju japonskej ekonomiky, sú súkromná spotreba, ktorá tvorí viac ako polovicu ekonomickej aktivity a v porovnaní s trhovými prognózami nárastu o 0,1 % klesla o 0,2 % , keďže rastúce životné náklady a teplé počasie odrádzali domácnosti od stolovania a nákupu zimného oblečenia.

Kapitálové výdavky, ďalší kľúčový motor rastu súkromného sektora, klesli o 0,1 % v porovnaní s prognózami rastu o 0,3 %. Spotreba aj kapitálové výdavky už tretí štvrťrok po sebe klesli.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: The Guardian , Reuters, Politico, France 24

Najnovšie videá

Trendové videá