Jedna z najväčších záhad Stonehenge je po 5 000 rokoch „vyriešená“. Vedci tvrdia, že prišli na jeho účel
- Vedci už dlhé roky vedú debaty o tom, ako a prečo bol Stonehenge - neolitický div južného Anglicka - postavený
- Vedci najnovšie tvrdia, že konečne rozuzlili záhadu, prečo monument vznikol
- Vedci už dlhé roky vedú debaty o tom, ako a prečo bol Stonehenge - neolitický div južného Anglicka - postavený
- Vedci najnovšie tvrdia, že konečne rozuzlili záhadu, prečo monument vznikol
Stonehenge je jednou z najobľúbenejších turistických atrakcií v Británii, pričom dominanta Wiltshire priťahuje každý rok 1,3 milióna návštevníkov.
To, akým spôsobom vznikali pred piatimi tisíckami rokov kamenné kruhy pri Salisbury, zhruba tušíme. Naše poznanie však naráža na otázniky hneď pri tej najzásadnejšej otázke – na čo mala megalitická inštalácia vlastne slúžiť?
Grandiózne kamene majú ďaleko od náhodnej spleti balvanov. Už len existencia majestátnych pravidelne usporiadaných monolitov nás núti myslieť si, že jej význam v sebe nesie niečo záhadné.
Najnovšie hypotéza publikovaná v časopise Archeology International tvrdí, že Stonehenge bol pravdepodobne postavený ako symbol zjednotenia starovekých obyvateľov Británie a aj prisťahovalcov z pevninskej Európy. Informuje Independent.
Zjednotil národy starovekej Británie
V celej krajine bolo objavených viac ako 900 kamenných kruhov, ale Stonehenge mal mať v rámci nich pre starovekých obyvateľov ostrova jedinečný význam, tvrdia autori štúdie. Ako na to prišli? Ich výskum stavia na nedávnych zisteniach, že obrovský oltárny kameň v srdci starovekého monumentu bol presunutý do južného Anglicka zo súčasného Škótska. Výskumníci tvrdia, že monolitický oltárny kameň váži viac ako 6 ton.
Domnievajú sa, že to mohol byť dar pre Ľudí z juhu. „Bolo to možno s cieľom upevniť alianciu alebo sa zúčastniť mimoriadnej spolupráce na diaľku, ktorú budova Stonehenge predstavovala a stelesňovala,“ vysvetlil výskumný tím.
Nová štúdia naznačuje, že bloky na stavbu pamätníka priniesli stovky alebo tisíce ľudí, pričom celá cesta pravdepodobne trvala takmer osem mesiacov. Všetky monolity známej pamiatky pochádzajú zo vzdialených oblastí. Ukazuje to, že toto miesto bolo natoľko dôležité pre ľudí, ktorí žili nielen v jeho blízkosti, ale aj v celej Británii, že na toto jediné miesto priniesli masívne monolity naprieč stovkami kilometrov.
Museli ťahať za jeden povraz
Vedci sa domnievajú, že pamiatka zjednotila národy starovekej Británie. Architektonická precíznosť a vzdialenosť zdrojov kameňov podľa vedcov naznačujú, že Stonehenge mal politický aj náboženský význam.
„Cestovanie po súši by poskytlo oveľa lepšie príležitosti na predstavenia, hostiny a oslavy, ktoré by prilákali tisíce ľudí, aby boli svedkami a účastníkmi výnimočnej udalosti,“ píšu vedci. „Skutočnosť, že všetky jeho kamene pochádzajú zo vzdialených oblastí, vďaka čomu je oproti podobným pamiatkam jedinečný, naznačuje, že kamenný kruh mohol mať politický aj náboženský účel – ako pamätník zjednotenia národov Británie oslavuje ich večné spojenie s ich predkami a vesmírom,“ uviedol v tlačovej správe hlavný autor štúdie Mike Parker Pearson.
Podľa jeho slov v čase, keď neexistovali telefóny a e-maily, bolo potrebné, aby ľudia v celej Británii doslova ťahali za jeden povraz, aby sa im podarilo postaviť takýto monument.
Ľudia boli prepojenejší, než sa predpokladalo
Monolity v centre neolitického zázraku, ktorým je Stonehenge, sa týčia z plochy Salisbury Plain vo Wiltshire v Anglicku a odrážajú éru, na ktorú sme už dávno zabudli. Zaujímavosťou je, že výskumy ukazujú, že viac ako polovica neolitických ľudí, ktorí žili v blízkosti oblasti Stonehenge, pochádzala z iného miesta. To podľa výskumníkov naznačuje dôležitosť lokality.
Výskumníci zistili, že tisíce ďalších kameňov rozmiestnených po celom Spojenom kráľovstve majú podobné vlastnosti ako Stonehenge. Vedci, ktorí porovnávajú podobnosti medzi starými kamennými kruhmi v Škótsku a Stonehenge v anglickej Salisbury Plain, naznačujú, že staroveké spoločnosti v týchto vzdialených oblastiach boli pravdepodobne oveľa prepojenejšie, ako sa pôvodne predpokladalo. To môže historikom pomôcť nadviazať spojitosť medzi rôznymi časťami britskej civilizácie.
„Tieto nové poznatky výrazne rozšírili naše chápanie toho, aký mohol byť pôvodný účel Stonehenge,“ uzavrel Parker Pearson.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti