Časť Slovákov zaplatí 3 840 eur, iným hrozí 200-tisícová pokuta. Vláda chystá veľký „lov na podnikateľov“ (PREHĽAD)
- Zdá sa, že podnikatelia sa poriadne zapotia
- Štát chystá kroky proti falošným živnostníkom
- Po rokoch sa znovu obnovila aj daňová licencia
- Zdá sa, že podnikatelia sa poriadne zapotia
- Štát chystá kroky proti falošným živnostníkom
- Po rokoch sa znovu obnovila aj daňová licencia
Štát začal tento rok „hon na podnikateľov“. Okrem toho, že vláda pripravuje veľký záťah na falošných živnostníkov, po rokoch sa vrátila daňová licencia. Túto daň prvýkrát zaviedli v roku 2014.
Poslednýkrát sa daňová licencia platila v roku 2018 za zdaňovacie obdobie roku 2017. V decembri 2023 Národná rada SR schválila konsolidačný balíček, ktorý od 1. januára 2024 znovu zaviedol daňovú licenciu.
Mastné pokuty za zamestnávanie na živnosť nelegálne
Ministerstvo práce už pred niekoľkými mesiacmi oznámilo, že chce zakročiť proti takzvaným fiktívnym alebo núteným živnostiam. Hlavným zámerom tohto opatrenia je zvýšiť kontroly zo strany inšpektorátov práce.
Ako informoval rezort financií, ak by boli všetci fiktívni zamestnanci riadne zamestnaní, odvedené dane a odvody by sa zvýšil až o 648 miliónov eur. Podľa portálu Peniaze.sk ide o teoretický príklad, keďže v každej krajine EÚ neexistuje menej ako sedem fiktívnych živnostníkov.
Za zamestnávanie na živnosť nelegálne môžu byť pokuty medzi 2 000 a 200 000 eurami. Ak sa to týka viacerých osôb, minimálna pokuta je 5 000 eur. Živnostník, ktorý takto pracuje, môže dostať sankciu 331 eur. Ak sa zdá pokuta nízka, zamestnávateľovi hrozia oveľa prísnejšie sankcie.
Zamestnávatelia, ktorí porušia pravidlá, narazia na problémy pri účasti na verejných obstarávaniach a stratia možnosť získavania financií od štátu.
Ako informoval na sociálnej sieti Jozef Mihál, odborník v oblasti pracovného práva, sociálneho zabezpečenia a dane z príjmu, medzi „fiktívnych“ živnostníkov v súčasnosti majú patriť aj asistenti poslancov NR SR a rôzni poradcovia na ministerstvách.
Minimálna daň pre právnické osoby
Ako sme spomenuli už vyššie, po rokoch sa opäť vrátila aj daňová licencia. Tá predstavuje minimálnu daň, ktorú musí daňovník zaplatiť, bez ohľadu na to, či za zdaňovacie obdobie vykázal zisk alebo stratu.
V zákone o dani z príjmov sa tento pojem označuje ako „Minimálna daň pre právnické osoby“.
Zmena v zákone o dani z príjmov začala platiť od 1. januára 2024. Ako informuje portál Jaspis, minimálna daň pre právnické osoby sa začne uplatňovať od zdaňovacieho obdobia, ktoré sa začína týmto dátumom. To znamená, že právnické osoby zaplatia túto minimálnu daň prvýkrát v roku 2025 za zdaňovacie obdobie roku 2024.
Kto musí platiť daňovú licenciu?
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.