Jednoduchý 10-sekundový trik odhalí, či máš vyššiu šancu zomrieť, tvrdia vedci. Skúsiť ho vie každý

  • Schopnosť stáť na jednej nohe je prepojená s rizikom predčasného úmrtia
  • Môže súvisieť s problémami dôležitých anatomických systémov
státie na jednej nohe
Ilustračná fotografia Archív Canva
  • Schopnosť stáť na jednej nohe je prepojená s rizikom predčasného úmrtia
  • Môže súvisieť s problémami dôležitých anatomických systémov

Vieš sa postaviť na jednu nohu? A ak áno, koľko na nej vydržíš stáť? Otázka sa ti môže zdať hlúpa, no často môže ísť o rozdiel medzi životom a smrťou. Viaceré štúdie totiž naznačujú, že strata schopnosti udržať rovnováhu môže byť prepojená s vyšším rizikom úmrtia, najmä v strednom a vyššom veku.

Ako v minulosti informoval portál NewScientist, jedna zo štúdií dokázala, že ľudia v strednom veku – teda približne medzi 40. a 60. rokom života – majú vyššiu šancu zomrieť v najbližších 7 rokoch, pokiaľ nedokážu stáť na jednej nohe aspoň 10 sekúnd.

Rovnováha, hoci bežnému človeku nepripadá ako nič špeciálne, je v skutočnosti neuveriteľne komplexný proces, ktorý zahŕňa spoluprácu viacerých anatomických systémov. Udržanie rovnováhy si vyžaduje správne fungovanie svalov, nervov, zraku, vnútorného ucha a ďalších senzorických systémov. Ak niekto rovnováhu udržať nevie, môže to znamenať, že jedna z týchto podstatných súčastí ľudského tela nefunguje tak, ako má.

Nejasné výsledky

Je teda medzi rovnováhou a dĺžkou života jasná spojitosť? Vedci tvrdia, že môže, no nemusí. Hlavnou slabinou spomínanej štúdie (a všetkých obdobných štúdií) je skutočnosť, že testy sú vykonávané na relatívne starších ľuďoch. Nie je pritom žiadnym tajomstvom, že čím vyšší vek človeka, tým väčšia je šanca na jeho úmrtie. To pritom nemusí vôbec súvisieť s rovnováhou.

Práve naopak, všetkých 123 účastníkov štúdie, ktorí tento svet opustili počas 7 rokoch nasledujúcich po nej, umrelo na následky respiračných, srdcovocievnych či onkologických ochorení. Žiadne z nich sa pritom nedajú priamo prepojiť na schopnosť udržať rovnováhu.

jóga
zdroj: Unsplash/Kaylee Garrett

Neznamená to však, že tzv. „10-sekundový test“ je úplný mýtus. Pád spôsobený stratou balansu, ako informuje The Guardian, je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) druhou najčastejšou príčinou úmrtí spôsobených neúmyselným zranením sa. Presnejšie ide až o 684 000 úmrtí ročne. Každý z týchto incidentov pritom môže byť priamo prepojený so stratou balansu.

A hoci neschopnosť udržať rovnováhu ešte nemusí nutne znamenať, že tvoj čas nadišiel, väčšinou predstavuje zhoršenie stavu jedného zo spomínaných senzorických systémov. Najčastejšie môže ísť o problém s vnútorným uchom, prípadne so zrakom – teda o neduhy, ktoré väčšinou dokáže vyriešiť návšteva lekára.

V každom prípade ide o problém

Samotná strata balansu teda sama o sebe nepredstavuje závažný problém, no lekári upozorňujú, že môže byť začiatkom cyklu postupne zhoršujúceho sa zdravotného stavu, a to najmä v prípade starších ľudí.

Osoby, ktoré majú problémy s rovnováhou, sa môžu totiž začať vyhýbať rôznym fyzickým aktivitám, ktoré by inak prispievali k udržiavaniu si zdravia. Môžu napríklad poľaviť v chôdzi, čo následne prispieva k oslabeniu svalov, čo ďalej zhoršuje ich schopnosť držať rovnováhu a z celej záležitosti sa napokon stane začarovaný kruh.

Aktivita v strednom veku je preto veľmi dôležitá. Posilňovanie svalov a cvičenia na zlepšenie rovnováhy môžu výrazne prispieť k jej udržaniu. Aktivity ako tai chi, joga a športy vyžadujúce ohýbanie kolien a členko, môžu zlepšiť rovnováhu a posilniť posturálne svaly.

Jednoduché pravidelné cvičenia na rovnováhu, ako státie na jednej nohe s pokrčeným kolenom, môžu tiež výrazne prispieť k udržaniu a zlepšeniu celkového zdravotného stavu.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: NewScientist, The Guardian

Najnovšie videá

Trendové videá