Jedny z posledných nezávislých novín v Rusku môžu prísť o licenciu. Novaja Gazeta ide pred súd
- V Rusku je v podstate zakázané šíriť informácie o vojne
- Spravodajstvo Novaja Gazeta kvôli tomu rieši regulačná agentúra
- V Rusku je v podstate zakázané šíriť informácie o vojne
- Spravodajstvo Novaja Gazeta kvôli tomu rieši regulačná agentúra
Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vydala Moskva mnoho reštrikcií týkajúcich sa nezávislých médií. Ako uvádza agentúra SITA, aktuálne chce ruský orgán Roskomnadzor, ktorý má na starosti reguláciu tamojších médií, odobrať licenciu nezávislým novinám Novaja Gazeta.
Hovorkyňa spravodajstva Nadežda Prusenková pre televíziu CNN uviedla, že noviny čelia dvom žalobám, na printovú aj online verziu. Obom hrozí, že po súdnom pojednávaní 15. septembra prídu o licenciu.
Právne kroky, ktoré orgán proti spravodajstvu podniká, sa majú týkať upozornení z 24. a 28. marca. V tom čase malo na dvoch spravodajských materiáloch na webovej stránke Novaja Gazeta chýbať označenie „zahraničného agenta“.
Spravodajstvo pritom už v marci uviedlo, že pozastavuje svoje operácie počas trvania vojny na Ukrajine. V Rusku totiž platí zákaz informovať o čomkoľvek ohľadom invázie, čo nie je v súlade s tamojším vládnym presvedčením.
Snaha predísť zablokovaniu
Novaja Gazeta sa týmito krokmi usilovala o záchranu, keďže jej vypnutie hrozilo už dlhodobo. Platné zákony Kremľa totiž v podstate zakazujú akúkoľvek kritiku ruskej ofenzívy na Ukrajine.
Formálne varovania boli podľa šéfredaktora Dimitrija Muratova odplatou za to, že jeho noviny o vojne informovali a usilovali sa odhadnúť straty a jej vplyv, či už na strane Ruska alebo na Ukrajiny.
Aktuálne sa spravodajstvo bude musieť obhajovať na súde. „Roskomnadzor požiadal súd, aby vyhlásil licenciu tlačového média Novaja Gazeta za neplatnú, pretože redakcia neposkytla svoj redakčný štatút v lehote stanovenej zákonom o médiách,“ uviedol úrad pre ruské spravodajstvo RBC.
Nie je jasné, prečo tak úrad urobil práve teraz
To, prečo sa regulačná agentúra rozhodla predložiť situáciu na súd práve teraz, jasné nie je. Nevedia to ani noviny, ktoré sa samy pýtali, „prečo sú žaloby podané štyri mesiace po vydaní varovaní“.
„Čo sa zmenilo? Je v tom politika? V čom už ale tá nie je?“ uviedlo médium s tým, že na súde bude bojovať za svoje práva.
„Čo urobí Novaja Gazeta? Pripravíme sa na súdy, budeme obhajovať za to, čím sme si istí. Pripravíme nové vydanie časopisu NO a reštartujeme našu webovú stránku a nové štúdio Novaja. Nelúčime sa,“ uvádza sa vo vyhlásení spravodajstva.
Podľa úradu Roskomnadzor „ruská legislatíva vyžaduje prísne dodržiavanie opatrení zameraných na zabránenie šíreniu zakázaných a nespoľahlivých informácií“.
„V kontexte informačnej vojny, ktorú rozpútal Západ proti našej krajine, by ochrana ruských občanov pred nebezpečnými materiálmi mala byť prioritou nielen pre ruské vládne agentúry, ale aj pre vlastníkov médií a internetových zdrojov,“ píše sa vo vyhlásení agentúry.
Zablokovaná stránka Novaja rasskaz-gazeta
Novaja Gazeta sú jednými z posledných zvyšných nezávislých novín v Rusku. 15. júla spustili webovú stránku Novaja rasskaz-gazeta. Tá však taktiež nevydržala dlho aktívna. Roskomnadzor sa činil už po siedmich dňoch. Zablokovali ju v nedeľu 24. júla za údajnú „diskreditáciu ruských ozbrojených síl“, uvádza VOA.
Novaja Gazeta bola aktívna od roku 1993 a stala sa jednou z najuznávanejších publikácií v postsovietskom Rusku. Šéfredaktor novín Dmitrij Muratov získal v roku 2021 Nobelovu cenu za mier.
Po tom, ako tento rok v prestali noviny vychádzať, sa niekoľko zamestnancov rozhodlo Rusko opustiť a pokúsiť sa o inú cestu, ako tamojší ľud informovať o dianí na Ukrajine. Spustili preto web Novaja Gazeta.Europe, ktorý však Roskomnadzor v Rusku taktiež zablokoval.
Zablokované alebo pozastavené sú už všetky hlavné nezávislé médiá vrátane rozhlasovej stanice Echo Moskvy a kanála Dozhd TV.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: SITA, The Guardian, Telegram, VOA