Jedovaté škorpióny na úteku: Na Liptove zmizol chovateľovi nebezpečný druh z Južnej Ameriky
- Nečakaná dráma na severe Slovenska
- Jedného stále nenašli
- Nečakaná dráma na severe Slovenska
- Jedného stále nenašli
V Liptovskom Petrovi sa odohrala nebezpečná udalosť, keď mladistvému chovateľovi ušli dva škorpióny. Jeden z nich bol šťastne odchytený na chodbe bytového domu vďaka rýchlej reakcii susedov. Druhý škorpión však aj napriek opakovaným pokusom s UV lampami ostáva na úteku.
Starostka obce oznámila Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe, že v spoločných priestoroch bytového domu bol nájdený jeden exemplár škorpióna titius serrulatus. Po kontrole a dôkladnom vyšetrovaní sa zistilo, že chovateľ nadobudol obidva škorpióny 22. apríla 2024 cez online inzertný portál za 12 eur.
„Boli chované v plastovom boxe (35x23x13 cm) s lignocelom a dekoráciami (kôra, kameň). Plastový box bol uzatvorený plastovým vrchnákom s vyvŕtanými dýchacími otvormi, cez ktoré pravdepodobne škorpióny utiekli. Kŕmené boli každého 1,5 až 2 týždne (cvrčkami) a substrát bol vlhčený každé 3 dni. Chovateľ si nevšimol ich neprítomnosť od posledného kŕmenia, čo je cca 2 týždne od nájdenia škorpióna v spoločných priestoroch,“ uvádza ŠVPS SR.
Chovateľa bude riešiť polícia
Box a spoločné priestory opakovane prehľadávali pomocou UV lámp, no druhého škorpióna nenašli. Kvôli netradičnej situácii museli dokonca vykonať dezinsekciu celého bytového domu. Majiteľ škorpiónov bude čeliť trestnému oznámeniu. RVPS Liptovský Mikuláš uložila chovateľovi opatrenie so zákazom chovu nebezpečných druhov živočíchov bez príslušných povolení a začala priestupkové konanie.
Dôvodom, prečo je titius serrulatus nebezpečný, je jeho jedovaté bodnutie. To môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Jed tohto druhu škorpióna totiž obsahuje neurotoxíny, ktoré môžu vyvolať silné bolesti, opuchy, svalové kŕče a v niektorých prípadoch aj závažné neurologické symptómy.
U detí, starších ľudí a osôb s oslabenou imunitou môže byť bodnutie škorpióna obzvlášť nebezpečné. V niektorých prípadoch môže viesť až k smrti. Jedna štúdia ho dokonca označuje za najnebezpečnejšieho škorpióna južnej Ameriky.
Ďalšie utečené zviera
Škorpióny neboli v posledných dňoch jediné zatúlané zvieratká. Pravdepodobne si zachytil prípad kravy na turistickom chodníku, ktoré v posledných dňoch obletela sociálne siete. Zatúlanú kravu, ktorá sa počas minulého víkendu ocitla pri Barikádovom vodopáde v Slovenskom raji, žiaľ napokon utratili.
Jalovica, ktorá v prostredí Ferraty HZS Kyseľ nemala čo robiť a stále nie je celkom jasné, ako sa do ťažko dostupného terénu vôbec dostala, patrila družstvu zo Smižian. Jeho predseda Rudolf Uhliar pre TASR potvrdil, že zviera usmrtili priamo na mieste a jeho ostatky previezli na bitúnok.
„Zviera za doposiaľ nejasných okolností zbehlo od svojho stáda pasúceho sa v okolí Smižianskej Maše. Prekonalo úctyhodnú cestu náročným a mimoriadne exponovaným terénom – cez Prielom Hornádu pod Tomášovský výhľad, ďalej popri Bielom potoku dolinou Tomášovská Belá a následne uviazlo vo ferrate v Kyseli,“ priblížila Správa Národného parku Slovenský raj na sociálnej sieti.
Situácia, keď sa hospodárske zviera dostalo takto hlboko do ťažko prístupného terénu národného parku, patrí podľa ochranárov do kategórie mimoriadne ojedinelých. Domnievajú sa, že samostatne by sa mu to nepodarilo. Je tak pravdepodobné, že ho od stáda mohli odlákať a na ceste mu „pomôcť“ nezodpovední turisti alebo rekreanti.
Majiteľ zvieraťa, poľnohospodárske družstvo Smižany, vyvinul maximálnu snahu zviera priviesť späť a zachrániť. Pre náročný terén to však nebolo možné a život vyčerpaného zvieraťa sa skončil na mieste, kde sa ani nemalo ocitnúť.
„Nedokázali sme kravu odtiaľ dostať bez toho, aby sa nezranila, cestu späť by nezvládla, takže sme ju na mieste usmrtili. Následne sme vykonali domácu zakáľačku a celé zviera sme po častiach zviezli dole do podhoria na bitúnok, kde ju prehliadol veterinárny lekár. Zviera zrejme využijeme pre vlastnú spotrebu,“ dodal Uhliar s tým, že doposiaľ sa nestretli s tým, aby sa im zviera zatúlalo do takého nedostupného terénu.
Zdroje: ŠVPS SR, National Library of Medicine, TASR