Jeff Bezos hľadá liek na nesmrteľnosť. Do nového startupu pôjdu miliardy, povolaní sú najlepší vedci sveta
- Mnohí vidia za týmto rozhodnutím superboháča strach z jeho vlastnej smrteľnosti
- Pre Bezosa v podstate pracujú nositelia Nobelovej ceny, ktorí sa snažia biologicky preprogramovať – omladnúť – človeka
- Mnohí vidia za týmto rozhodnutím superboháča strach z jeho vlastnej smrteľnosti
- Pre Bezosa v podstate pracujú nositelia Nobelovej ceny, ktorí sa snažia biologicky preprogramovať – omladnúť – človeka
Jeden z najbohatších ľudí sveta, zakladateľ Amazonu a leteckej vesmírnej spoločnosti Blue Origin, Jeff Bezos vyhlásil ďalšiu vojnu proti starnutiu.
Píšeme „ďalšiu“, lebo podobné kroky tu už z jeho strany boli, napríklad keď v roku 2018 investoval do biotechnologickej spoločnosti Unity Technologies, ktorá sa tomu ľudskému „problému“ venuje.
Vlani sa Bezos pustil do ešte štedrejšieho podporenia novej biotechnologickej firmy – alebo biotechnologického startupu, ak chceme – s názvom Alto Lab.
„Nájsť život večný“ či „poraziť smrť“, aj takýmito vetami opisujú ciele tohto startupu svetové portály a médiá.
Ak by sme chceli byť o čosi faktickejší a presnejší, čo plánuje firma robiť, tak v skratke povedané: omladzovať naše bunky, napríklad pomocou pridania proteínov, čo by mohlo „opravovať“ naše telo, predísť rôznym chorobám a, v konečnom dôsledku, predlžiť nám život.
Témy sa po MIT Technology Review chytil aj známy Business Insider, ktorý pripomenul, že Bezos sa v júli minulého roka vzdal pozície generálneho riaditeľa Amazonu, s odôvodnením, že sa chce venovať iným projektom, filantropickým aktivitám a taktiež jeho vesmírnej spoločnosti Blue Origin.
Jedným z projektov je tak, zdá sa, boj proti ľudskému starnutiu.
Pre Alto Lab, ktorý by mal mať svoje pracoviská a sídla v Amerike, v Európe i v Ázii, pracujú už viaceré vedecké špičky.
Spomenúť môžeme nositeľa Nobelovej ceny za medicínu, ktorý sa venuje kmeňovým bunkám, Shinya Yamanaku. Ďalej napríklad spoludržiteľku Nobelovej ceny za chémiu, ktorá sa venuje úprave génov, Jennifer Doudna. Alebo bývalého vedúceho vedeckého pracovníka farmaceutického gigantu GlaxoSmithKline – Hala Barrona, ktorý bol zvolený za generálneho riaditeľa Alto Lab.
Vedecké esá sú, samozrejme, dobre platené a podľa niektorých uniknutých informácií si vedia zarobiť milión dolárov ročne.
Celkové financovanie startupu dosahuje miliardy dolárov, no Bezos nie je sám, kto za tým stojí. Ďalším kľúčovým investorom má byť miliardár ruského pôvodu Yuri Milner, ktorý zbohatol na Facebooku a Mail.ru.
Práve v jeho sídle sa ešte v roku 2020 mala stretnúť veľká skupina vedcov, ktorí prišli v maskách, aby diskutovali o tom, ako zabrániť starnutiu. Táto schôdza sa považuje za začiatok veľkého projektu, za ktorým finančne stojí aj Jeff Bezos.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: MIT Technology Review, Business Insider, Futurism, CBS News