Jeho nízkoenergetické bývanie je oceňovaným unikátom. Miroslav si nechal postaviť dom, aký inde nenájdeš

  • Známy architekt predstavil atypickú vilu, aká sa tak často nevidí
  • Človek sa tu veľmi rýchlo cíti ako ryba vo vode
BoysPlayNice
BoysPlayNice
  • Známy architekt predstavil atypickú vilu, aká sa tak často nevidí
  • Človek sa tu veľmi rýchlo cíti ako ryba vo vode

Marek Štěpán je skúsený architekt, ktorý navrhol vilu s pomerne netypickým usporiadaním. Keď sem človek vojde, pohybuje sa celkom prirodzene, ako ryba vo vode.

„Taký pohodový pobyt, kde podvedome všetko tušíte. Ide aj o prirodzenosť toku denného svetla, to dovnútra vchádza nielen veľkými oknami, ale aj kruhovými otvormi v streche. Keď som prišiel na prvú návštevu do už hotovej vily, moja jedenásťročná dcéra tam neplánovane zostala ďalšie tri dni. Proste sa jej tam páčilo,“ hovorí Marek Štěpán, ktorý je aj autorom koncepcie nízkonákladových a premiestniteľných domov.

Miesto, kde sa vila nachádza, má výhodnú polohu kúsok od historického centra mesta. Zároveň je v blízkosti veľkých parkov, ktoré priaznivo ovplyvňujú okolitú klímu. Veľkým kladom miesta je aj sieť sociálnych väzieb v okolí, napríklad pracovnej dostupnosti či dochádzky do školy.

Prianím klienta Miloslava Mixu bolo žiť veľa vonku, čo na malom, urbanisticky zložitom pozemku nebolo jednoduché splniť. Dvojpodlažná vila je zasadená do mierne svahovitého terénu a plne ho odráža vo svojom usporiadaní. Vytvára vnútornú obytnú krajinu, ktorá je smerovaná do seba, do akejsi, povedzme, obytnej introvertnosti.

Vila, v ktorej sa človek cíti ako ryba vo vode

Zároveň umožňuje priehľady do okolitého sveta, susedných záhrad a ulice. Vila má tri výškové úrovne, skôr by sa dali nazvať platformami. V úrovni ulice je vstupná betónová platforma, kde je umiestnené zázemie. Hlavná obytná platforma so spoločenskou časťou je o necelé poschodie vyvýšená nad úroveň ulice, oddychová časť je o ďalší polmeter vyššie.

Spoločenská a oddychová časť sú drevené, k sebe kolmé a nadväzujú na trávnaté átrium, ktoré je jadrom celého domu. Na átrium nadväzuje aj sauna s ochladzovacím bazénikom, ktorý funguje aj ako oddelenie od ulice.

Hlavné miesta vily sú kompozične zdôraznené. Napríklad nad jedálenským stolom je veľký kruhový otvor, ktorý ho zvýrazňuje prirodzeným svetlom. Krb, symbol tepla domova, je umiestnený v závere nástupnej osi do domu.

zdroj: BoysPlayNice

V spálni je umiestnený rozmerný romantizujúci motív Lysej hory. Fasády domu sú jednoduché, abstraktné. Smerom do ulice je predzáhradka nahradená dlhým črepníkom.

„Vila je variáciou na antický átriový dom. Konkrétne Atrium displuviatum, teda bezodkvapové átrium, ktoré opisuje Vitruvius vo svojich Desiatich knihách o architektúre. Je to átrium bez stĺpov a strešná voda je zvedená mimo neho,“ objasňuje architekt.

Konštrukčné a materiálové riešenie je jednoduché – spodok betón, vrch drevo. Suterén je riešený ako biela vodostavebná železobetónová vaňa z pohľadového betónu. Vonkajší obklad stien je z agátových drevených dosiek. Podlahy v interiéri sú drevené dubové a betónové, vonkajšie terasy sú opäť z agátových dosiek. Okná sú čierne hliníkové, zasklené izolačným trojsklom.

Dom je riešený v nízkoenergetickom štandarde. Vnútorná klíma je podporená núteným vetraním s rekuperáciou. Vykurovanie je podlahové – teplovodné v kombinácii s nástennými telesami. Voda je ešte dohrievaná solárnym panelom umiestneným na streche. Vzhľadom na výšku podzemnej vody je okolo suterénu prevedený vzdušník a pod átriom je zásobník na dažďovú vodu pre závlahu.

Vila získala aj titul Stavba roka. Cena jej bola udelená za dokonalú ukážku individuálneho bývania s vysokou účelnosťou, pôsobivou architektúrou, kultivovanosťou prostredia a nápaditým materiálovým spracovaním. Výsledkom práce architekta, dodávateľa a investora je prostredie úplne výnimočnej domácej pohody.

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Najnovšie videá

Trendové videá