Jeho otec je úhlavným nepriateľom Izraela. „Zelený princ“ sa s ním však spojil, „aby zachraňoval životy“
- Syn zakladateľa teroristov vopred prezrádzal plány útokov Izraelčanom
- Druhý poukazoval na korupciu a prepychový život vodcov
- Syn zakladateľa teroristov vopred prezrádzal plány útokov Izraelčanom
- Druhý poukazoval na korupciu a prepychový život vodcov
Svätá zem. Aj takto expresívne sa hovorí krajine Blízkeho východu. Izraelu. Do zeme vstúpili Židia po štyridsaťročnom putovaní púšťou. Táto krajina má náboženský význam nielen pre kresťanov, ale pre ďalšie dve monoteistické náboženstvá – judaizmus, islam a kresťanstvo.
O konflikte a azda nikdy nekončiacich sporoch vie azda celý svet, práve preto názov „svätá zem“ nie je vždy pre túto krajinu vhodný a výstižný.
Máme tu dva národy – Izraelčanov (Židia) a Palestínčanov (Arabi, moslimovia + v menšine aj kresťania) –, ktoré sa tu, v skratke povedané, už minimálne desaťročia pretláčajú, kto tu má viac svoje miesto a komu táto krajina patrí, vrátane toho, komu patria niektoré z posvätných miest, ktoré sú posvätné pre jedných aj druhých.
O konflikte sa už nielen rozprávalo, ale došlo ku skutočným, absolútne neprípustným, činom. V sobotu ráno (7. 10.) teroristické hnutie Hamas z pásma Gazy, ktoré spadá pod správu Palestíny, odpálilo na Izrael tisíce rakiet.
Hamas je známou teroristickou organizáciou, ktorá vystupuje ako bojovník za Palestínčanov. Teroristi zvykli z Gazy posielať na Izrael rakety aj predtým, no nebolo to v takejto vyústenej forme. Pre jedných sú to „bojovníci za svoju krajinu“, pre druhú stranu krvaví teroristi.
V tomto článku si rozpovieme šokujúci príbeh synov Hassana Yousefa – zakladateľa a lídra tejto teroristickej organizácie –, od ktorých sa čakalo, že ako korunní princovia prevezmú otcovo dielo, boj za Palestínu, no stal pravý opak. Stali sa jeho známymi kritikmi, dokonca jeden z nich pomáhal Izraelu dolapiť jeho členov, aby, ako sám tvrdí, zachraňoval životy nevinných ľudí.
Prednes na pôde OSN, ktorý všetkých šokoval
Po spŕške kritiky na adresu Izraela od zástupcov rôznych krajín, ako porušuje a potláča práva Palestínčanov v Svätej zemi, sa mikrofónu na pôde OSN zrazu ujal mladý muž, ktorého reč očividne všetkých zaskočila a len sa prekvapene otáčali, kto to hovorí.
„Moje meno je Mosab Hassan Yousef. Vyrastal som v Ramalláhu ako člen Hamasu. Svoje slová adresujem palestínskej samospráve… Kto vám dal legitimitu? Palestínsky ľud vás nezvolil a nevymenoval vás, aby ste ich zastupovali. Ste samozvaní,“ znie prekvapivá reč Palestínčana na pôde OSN.
„Vaša zodpovednosť nie je voči vlastným ľuďom. Svedčí o tom vaše úplné porušovanie ich ľudských práv. V skutočnosti je palestínsky jednotlivec a jeho ľudský rozvoj vaším najmenším problémom. Unášate palestínskych študentov z kampusu a mučíte ich vo svojich väzniciach. Mučíte svojich politických rivalov. Utrpenie palestínskeho ľudu je výsledkom vašich sebeckých politických záujmov. Ste najväčším nepriateľom palestínskeho ľudu.“
„Ak by Izrael neexistoval, nemali by ste koho viniť. Rozdúchavate plamene konfliktu, aby ste si udržali svoju zneužívajúcu silu. Nakoniec túto platformu používate na zavádzanie medzinárodného spoločenstva a na zavádzanie palestínskej spoločnosti, aby verila, že za problémy, ktoré vytvárate, je zodpovedný Izrael,“ vraví.
Navyše, ako sa ukázalo, Mosab Hassan Yousef nie je len obyčajným členom, respektíve bývalým členom Hamasu, ale synom jeho zakladateľa a jedného z najznámejších lídrov tohto hnutia – Hassana Yousefa.
„Mnoho ľudí mu vďačí za svoje životy a ani o tom nevedia“
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Kedy začal Mosab Hassan Yousef pochybovať o Hamase?
- Aké videl rozdiely v praktikách Izraela a Hamasu?
- Čo si myslí o islame či napríklad kresťanstve?
- Čo Hamasu o niekoľko rokov neskôr verejne vyčítal pred svetom aj jeho brat?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom