Jehovovi svedkovia: Podľa Biblie majú veriaci obmedziť kontakt s tým, kto odíde zo zboru, „ale každý sa rozhoduje sám“
- Jehovovi svedkovia prezradili, čoho sa držia a podľa čoho sa riadia
- V rozhovore sa otvorila aj otázka názoru na vojnu, voľby či prijatie transfúzie
- Jehovovi svedkovia prezradili, čoho sa držia a podľa čoho sa riadia
- V rozhovore sa otvorila aj otázka názoru na vojnu, voľby či prijatie transfúzie
Na celom svete ich je viac ako 8 816 000 a podľa výsledkov posledného sčítania obyvateľstva na Slovensku z roku 2021 sa k nim hlásilo 16 416 ľudí. Podľa niektorých sa Jehovovi svedkovia radia k sektám či k novým náboženským hnutiam.
Oni majú na túto otázku jasnú odpoveď. „Nie, sme kresťania, ktorí sa snažia čo najvernejšie držať príkladu Ježiša Krista a žiť podľa toho, čo učil.“ Na ulici ich bežne spoznáš ako stojacich ľudí pri stojanoch, kde ohlasujú Bibliu všetkým ľuďom.
Nehovoria o sebe ako o niečom nadprirodzenom či výnimočnom. „V podstate sme bežní ľudia, chodíme do práce, staráme sa o rodinu. Okrem bežných vecí si radi čítame Bibliu,“ povedal redakcii Startitup hovorca Jehovových svedkov v Bratislave Matúš Gablas.
My sme prijali pozvanie do ústredia Náboženskej spoločnosti Jehovovi svedkovia v Bratislave, kde sme absolvovali prehliadku samotnej budovy, rovnako ako „sály“, v ktorej prebiehajú zhromaždenia. V rámci prehliadky sme mali možnosť vidieť aj dve výstavy. Prvá prezentuje históriu publikovania Biblie na Slovensku a v Českej republike, druhá sa týkala histórie prenasledovania Jehovových svedkov v týchto krajinách počas 2. svetovej vojny a komunistického režimu.
Mnohí sa častokrát zamýšľajú nad tým, čoho sa držia Jehovovi svedkovia. Matúš Gablas to vysvetľuje takto: „My, ako svedkovia, sa snažíme držať biblického učenia tak, ako to robili raní kresťania v prvom storočí.“
Veriaci, svedkovia, sa spoločne stretávajú v prednáškových sálach, ktoré volajú „sála Kráľovstva“, kde si čítajú Bibliu a spolu rozoberajú jednotlivé pasáže.
„Na týchto miestach spoločne uctievame Boha, študujeme Bibliu, spoločne sa modlíme a spievame náboženské piesne. Súčasťou našich bohoslužieb sú tiež prejavy založené na Biblii a rozbory rôznych námetov formou diskusie,“ vyjadril sa Gablas.
Jehovovi svedkovia sa v ich prednáškových sálach školia, ako sa rozprávať s ľuďmi z Biblie. „V zbore vyučujú starší, tí, ktorí sú na to ustanovení, majú skúsenosti a zodpovedajú biblickým požiadavkám. Našich bohoslužieb, ako aj tohto školenia sa môže zúčastniť každý, kto chce.“
Kto môže byť Jehovov svedok?
Rozhovor bol realizovaný po vzniku článku uvedeného nižšie, po konzultácii so zástupcom médií Jehovových svedkov. Všetky názory prezentované v tomto rozhovore nemusia odrážať názory, súhlasné či nesúhlasné stanoviská redakcie Startitup. Rozhovor sme učinili len na redakčné účely s úmyslom priniesť objektívnu informáciu k téme Jehovovi svedkovia.
Hneď v úvode rozhovoru sme sa hovorcu Jehovových svedkov Matúša Gablasa pýtali, kto sa môže stať Jehovovým svedkom, respektíve, kto je pre to „vyvolený“.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Kto sa môže stať Jehovovým svedkom
- Prečo si myslia, že sa o nich hovorí ako o sekte
- Prečo neoslavujú narodeniny, meniny či Vianoce
- Čo má pre ľudí znamenať ich chodenie po domoch a hlásanie Biblie
- Prečo odmietajú podanie transfúzie
- Ako vnímajú Jehovovi svedkovia vojnové konflikty
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska