Jeremy Clarkson útočí na vedcov: „Kašlite na lockdowny. Ak zomrieme, tak zomrieme“
- Britskej kontroverznej hviezde sa už nepáci neustále sprísňovanie opatrení
- Jeho vyjadrenia však opäť treba brať s rezervou, hoci má s koronavírusom aj vlastné skúsenosti
- Britskej kontroverznej hviezde sa už nepáci neustále sprísňovanie opatrení
- Jeho vyjadrenia však opäť treba brať s rezervou, hoci má s koronavírusom aj vlastné skúsenosti
Brit Jeremy Clarkson je nepochybne známy všetkým fanúšikom automobilov, ktorí s obľubou sledovali jeho uštipačné komentáre a vtipy v motoristických šou Top Gear a neskôr Grand Tour na streamovacej platforme Amazon Prime Video.
Doma však zďaleka nerieši len autá. Aktuálne sa vysiela jeho show Clarkson’s Farm, kde sa za pomoci scenáristov snaží pestovať obilie či zemiaky a chovať ovce alebo iný dobytok.
Vďaka popularite a svojskému rozhľadu sa tak dnes vyjadruje aj k štátnym reguláciám pre farmárov alebo klimatickým zmenám – a v pravidelných stĺpčekoch v anglických denníkoch a rozhovorom aj prakticky ku čomukoľvek inému. Čitatelia sa vždy môžu spoľahnúť na to, že si nebude dávať žiadne servítky pred ústa, ani rozlišovať, či niekoho urazí, alebo nie.
Clarkson vs. koronavírus
Aktuálne sa jeho terčom stala britská skupina vedcov zo SAGE (Vedeckej poradnej skupiny pre núdzové situácie), ktorá na ostrovoch aktuálne rieši najmä pandémiu koronavírusu a vláde radí, ako ju ideálne manažovať.
„Keď to začalo, čítal som si o pandémiách a tie obvykle bývajú dlhé štyri roky,“ začína podľa Guardianu svoj rozhovor pre Radio Times teóriou, o ktorej si už možno počul, no vedci rozhodne nebudú plošne súhlasiť. Kým väčšiny z najsmrteľnejších pandémií sa ľudstvo zbavilo aj rýchlejšie, napríklad Čierna smrť tu bola 7 rokov, cholera 14 rokov a prvý mor 8 rokov. Navyše, ešte nikdy sme nečelili epidémii v spoločnosti s takýmto množstvom obyvateľov Zeme a takto jednoduchým cestovaním naprieč krajinami.
„Myslím, že politici by niekedy mali tým komunistom v SAGE povedať, aby zaliezli naspäť do svojich krabíc. Nechajte nás všetkých ísť životom, držiac si palce a s úsmevom na tvári,“ dodáva narážajúc na fakt, že zdravie a ochrana pred koronavírusom by mala podľa neho byť predovšetkým úlohou každého jednotlivca, nie primárne štátnych lockdownov, obmedzení a nariadení o rúškach.
„Vidím, že Boris (Johnson, britský premiér, poz. red.) to nechce otvárať a znova nás zavrieť. Ale ak to budú 4 roky… alebo ktovie, môže to byť 40 rokov,“ hovorí dnes 61-ročný novinár. „Ak to bude navždy, otvorte to a ak zomriete, tak zomriete,“ dodáva jasne.
Štátny lockdown alebo každého osobná zodpovednosť?
Jeremy Clarkson nie je s kritikou proti-covidových opatrení sám. Británia, ktorá už jednu dávku vakcíny podala aspoň 70,3 % obyvateľov a plne zaočkovala 57,7 % ľudí, aktuálne poľavila zo všetkých opatrení. Prudký nárast nakazených je na základe dát Our World in Data viditeľný, očkovanie ale zdá sa úspešne bráni prudkému nárastu úmrtí.
Napríklad Švédsko, s výnimkou obmedzení počtu ľudí v obchodoch a reštauráciách, nikdy nezaviedlo prísnejšie opatrenia a ochranné masky v hromadnej doprave boli od decembra 2020 len „odporúčané“, píše Euronews. Krajina napriek tomu podľa Worldometers vykazuje len 1 438 koronavírusových úmrtí na milión obyvateľov, vďaka čomu je v tomto nelichotivom rebríčku 39. na svete. Na porovnanie, Slovensko je 13. (2 296 mŕtvych / 1 mil. obyvateľov) a Česko dokonca 4.
Nevedno, či za to môže zdravšia populácia alebo napríklad povinné obohacovanie mliečnych produktov vitamínom D, ktorý podľa výskumov môže zohrávať dôležitú úlohu v zvládaní COVID-19. Švédska ekonomika sa však podľa Bloomberg.com už zotavila na pred-covidové hodnoty z úvodu roka 2020.
U nás to tak nie je a ďalšia vlna by vďaka nízkej zaočkovanosti na Slovensko zrejme opäť priniesla ďalšie lockdowny, keďže kapacity nemocníc môžeme iným krajinám len závidieť. Práve nedostatok lôžok môže za odklad iných plánovaných operácií a robí stratégiu „ak zomriete, tak zomriete“ celkom ťažko stráviteľnou.
Clarkson vie, o čom hovorí
Aspoň z pohľadu človeka, ktorý sa v decembri 2020 koronavírusom aj sám nakazil.
„Pretože mám 60, som tučný, a pretože som vyfajčil pol milióna cigariet a mal dvojitú pneumóniu, pravdepodobne zomriem, sám, v opustenom plastovom stane,“ napísal vtedy vo svojom stĺpčeku.
Nič také sa však nestalo a Clarkson tak žije a komentuje svetové udalosti ďalej. Jeho ostré vyjadrenia treba brať, ako vždy, s rezervou. Aktuálne totiž bola oznámená aj druhá séria Clarkson’s Farm a nový diel Grand Tour s prívlastkom Lochdown. Kolobeh interviews, z ktorých novinári dokážu vybrať najväčšie perličky, tak rozhodne nie je náhodný a bezúčelný.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: The Times, Bloomberg.com, Euronews, Guardian.co.uk