Jeruzalem je po piatich dekádach mestom duchov: Reštaurácie otvárajú len pre vojakov a hasičov
- Prázdne ulice pripomínajú rok 1973
- Reštaurácie otvárajú iba pre vojakov či hasičov
- Prázdne ulice pripomínajú rok 1973
- Reštaurácie otvárajú iba pre vojakov či hasičov
Kým ešte pred dvoma rokmi si človek len ťažko vedel predstaviť, že by v dnešnej dobe plnej supermoderných a vyspelých zbraní mohol vypuknúť otvorený vojnový konflikt, od soboty sú hneď dva. Po Putinovej invázii na Ukrajinu, ktorá sa začala 24. februára minulého roka, Hamas v priebehu víkendu šokoval nielen Izrael, ale aj celý Blízky východ a svet.
The Times of Israel píše, že od soboty, teda asi len za štyri dni, prišlo o život až 900 ľudí v Izraeli a približne 560 v pásme Gazy. Aj vzhľadom na tieto zarážajúce čísla je pochopiteľné, že Izraelčania sa chránia ako len vedia.
Práve to podľa obyvateľov mesta Jeruzalem vedie k situácii, že pomery v tejto blízkovýchodnej krajine sa podobajú tým, ktoré boli pred päťdesiatimi rokmi na začiatku Jomkipurskej vojny, ku ktorej je táto ofenzíva Hamasu často prirovnávaná.
Atmosféra pripomína rok 1973
Zvyčajne rušné ulice Jeruzalema boli v pondelok až strašidelne tiché po tom, čo už tretí deň zúrili v pásme Gazy a jeho okolí smrtiace boje medzi Izraelom a palestínskymi teroristami, ktoré si vyžiadali stovky obetí, zranených či unesených.
„V uliciach som nevidela veľa ľudí, ale je to prirodzené, pretože sme vo vojne. Všetci máme obavy… tí, ktorí majú niekoho v armáde, sú veľmi znepokojení. Atmosféra okolo mesta mi pripomína rok 1973, keď arabské armády zaútočili na Izrael vo vojne, ktorá zničila celý národ,“ komentovala vzniknutú situáciu 70-ročná dôchodkyňa Sara pri prechádzke západnou časťou mesta po uličkách, ktoré sú za normálnych okolností plné miestnych a turistov, no v týchto dňoch zívajú prázdnotou.
France 24 dopĺňa, že v obchodnom centre First Station, ktoré bolo pred pár dňami počas židovského sviatku Sukot plné ľudí, obchody úplne zastavili svoje prevádzky, pričom veľká väčšina výkladov mala vyvesené nápisy „zatvorené“. Začiatok vojny má, samozrejme, ďalekosiahle následky, ktoré sa týkajú mnohých oblastí, vrátane škôl. Tie zatiaľ tento týždeň neotvorili svoje brány ako na východe, tak ani na západe mesta.
Zomierame zvnútra
Ako keby toho nebolo málo, v priebehu pondelka fúkal v Jeruzaleme silný vietor a obyvatelia hlavného mesta sa museli vysporiadať aj s dažďovými kvapkami, čo okrem neutešenej vojenskej a bezpečnostnej situácie, samozrejme, tiež prispelo k tomu, že ulice historického Jeruzalema boli poloprázdne.
„Máme pocit, že zomierame zvnútra. Znovu by som otvoril, avšak nie zajtra a ani pozajtra. Niektorí otvárajú svoje reštaurácie len preto, aby varili pre vojakov, hasičov a podobne. Ťažko sa nám dýcha. Ľudia celý deň pozerajú televíziu, pozerajú videá ľudí, ktorí boli unesení, a aj keď to nie sú ich deti, sú v šoku,“ cituje manažéra spomínaného obchodného centra First Station Itamara Taragana portál Ndtv.
56-ročná právnička Pamela Auerbachová, ktorá žije aj v USA, aj v Izraeli, vystúpila z jedného z mála otvorených obchodov, bio supermarketu, do podľa jej vlastných slov „tichého“ mesta. Zároveň dodala, že videla veľa mladých ľudí ponúkajúcich pomoc rodinám sužovaným vojnou.
„Jeruzalem je skutočne mesto duchov. Ľudia majú strach a obavy. Palestínčania žijúci na východe mesta musia chodiť do práce, ale obávajú sa, že by ich mohli izraelské sily kvôli vojnovému stavu zneužiť,“ podotkla May Bahbahová, ktorá je síce Palestínčankou, ale žije v Jeruzaleme.
Je však nutné podotknúť, že turistov je stále možné v Jeruzaleme vidieť, hoci v podstatne menšom počte. Viacerí z nich, sa obávajú, že nebudú mať možnosť opustiť krajinu letecky. Jason Lyons, ktorý prišiel zo Spojených štátov amerických, uviedol, že videá, ktoré videl na sociálnych sieťach, ukazujúce hrôzy bojov, sú „veľmi demoralizujúce“.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Times of Israel, France 24, Ndtv