Jesenná hrozba: Takmer neviditeľné parazity prenášajú množstvo vážnych ochorení (AKO SA CHRÁNIŤ)

  • Jesenné mesiace neprinášajú len chladné počasie, ale aj zvýšenú aktivitu kliešťov
  • Zisti, ako sa vyhnúť ich útokom, aké ochorenia môžu prenášať a čo robiť pri náleze kliešťa
Výskyt kliešťov a nebezpečenstvo nakazenia sa kliešťovou encefalitídou
TASR/Radovan Stoklasa, Ján Krošlák
  • Jesenné mesiace neprinášajú len chladné počasie, ale aj zvýšenú aktivitu kliešťov
  • Zisti, ako sa vyhnúť ich útokom, aké ochorenia môžu prenášať a čo robiť pri náleze kliešťa

Mnohí z nás spájajú kliešte s jarou a letom, no pravda je, že ich aktivita ani na jeseň neklesá. Jesenné podmienky, ako sú zvýšená vlhkosť a mierne teploty, im vyhovujú, čo spôsobuje, že sú stále aktívne a nebezpečné.

Pre majiteľov psov a milovníkov prírody je to obdobie, keď je potrebné venovať zvýšenú pozornosť ochrane pred kliešťami.

Kliešte útočia aj na jeseň

Ako informoval Úrad verejného zdravotníctva SR pre TASR, kliešte sú aktívne, kým teploty neklesnú pod 5 °C a nevyskytne sa prvý sneh. Zvlášť im vyhovuje jesenná vlhkosť a mierne teploty, ktoré ich udržujú na povrchu a nútia hľadať hostiteľov, aby sa mohli napojiť a prežiť zimu.

Najčastejšie ich nájdeme v lesoch, ale aj v neudržiavaných trávnikoch v mestských oblastiach. Kliešte sú nebezpečné nielen pre ľudí, ale aj pre zvieratá, najmä psy, ktoré sa pri prechádzkach môžu ľahko stať obeťou týchto drobných parazitov.

Veterinár Józef Celušňák upozorňuje, že kliešte potrebujú krv, aby prežili zimu, preto sú na jeseň aktívne a nebezpečné.

Zdravotné riziká: Borelióza a encefalitída

Ako informuje televízia Markíza, kliešte sú známe tým, že prenášajú množstvo vážnych ochorení. Veterinárna lekárka Martina Karasová varuje pred najčastejšími chorobami, ktoré kliešte prenášajú na psy.

Medzi najbežnejšie patria borelióza, babezióza a kliešťová encefalitída. Tieto ochorenia môžu pri zvieratách spôsobiť vážne zdravotné problémy a pri oneskorení liečby dokonca smrť.

Medzi príznaky patria malátnosť, nechutenstvo a v niektorých prípadoch aj krvomočenie. Ak sa príznaky objavia, je dôležité neodkladať návštevu veterinára.

Aj pre ľudí predstavujú kliešte vážne riziko. Najčastejšie ochorenia, ktoré kliešte prenášajú na človeka, sú kliešťová encefalitída a lymská borelióza.

Kliešťová encefalitída je vírusové ochorenie, ktoré napáda centrálnu nervovú sústavu a môže viesť k dlhodobým neurologickým problémom, ako sú bolesti hlavy, únava, poruchy pamäti či dokonca ochrnutie.

Lymská borelióza je bakteriálne ochorenie, ktoré môže spôsobovať neurologické, kardiovaskulárne a kĺbové komplikácie, ak sa nelieči včas.

Ako sa chrániť pred kliešťami

Prevencia je kľúčom k ochrane pred kliešťami. Úrad verejného zdravotníctva odporúča pri každom pobyte v prírode alebo v mestskej zeleni dôkladne skontrolovať pokožku, najmä po návrate domov.

Oblasti, ktorým je potrebné venovať zvýšenú pozornosť, sú podpazušie, slabiny, miesta pod kolenami a vlasatá časť hlavy. Základom prevencie je aj vhodné oblečenie – dlhé rukávy, nohavice zakasané do ponožiek a použitie repelentu.

Ak sa kliešť už prisal, je dôležité ho správne odstrániť. Veterinári odporúčajú používať pinzetu a vyťahovať kliešťa pomalým ťahom bez točenia, aby sa predišlo jeho roztrhnutiu. Po odstránení je nevyhnutné ranu vydezinfikovať a dbať na čistotu jej okolia.

Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde

Jednou z možností ochrany je aj očkovanie proti kliešťovej encefalitíde, ktorá je obzvlášť nebezpečná pre ľudí žijúcich v rizikových oblastiach alebo často navštevujúcich prírodu.

Očkovanie je najúčinnejšou prevenciou proti tomuto závažnému ochoreniu, pretože na lymskú boreliózu zatiaľ neexistuje vakcína, a preto je potrebné sa chrániť inými spôsobmi.

Zdroje: TASR, tvnoviny.sk

Najnovšie videá

Trendové videá