Joga ako prevencia proti starnutiu mozgu: Nová štúdia odhaľuje výrazné benefity populárneho cvičenia
- Pokles kognitívnych funkcií zvyšuje riziko vzniku demencie
- Dýchanie, meditácia a relaxácia pomáhajú znižovať stres
- Pokles kognitívnych funkcií zvyšuje riziko vzniku demencie
- Dýchanie, meditácia a relaxácia pomáhajú znižovať stres
Cvičenie jogy sa už dlhé roky spája so zlepšením fyzického zdravia, flexibility a vnútorným pokojom.
Ako uvádza najnovšia štúdia, pokles kognitívnych funkcií sprevádzaný mozgovo-cievnymi ochoreniami zvyšuje riziko vzniku demencie či Alzheimerovej choroby u ľudí. Praktiky ako meditácia či joga boli zaradené medzi bezpečné techniky s efektívnymi účinkami na kognitívne funkcie u starších ľudí, u ktorých sa vyvíja kognitívny pokles.
Výskum opisuje, že cvičením jogy sa spevňuje naša myseľ, čo pomáha pri regulácii stresu. Docent medicíny, na Harvardskej lekárskej fakulte, Sat Bir Singh Khalsa, uvádza, „že cvičením jogy ide o optimalizáciu vášho fungovania a výkonu ako ľudskej bytosti vo všetkých úrovniach,“ cituje portál The Washington Post.
Joga, kľúč k ochrane pred starnutím
Vedci vykonali kontrolovanú štúdiu, v ktorej porovnávali tréning na zlepšenie pamäte s kundalini jogou. Portál Healthline píše, že ide o formu jogy, ktorá zahŕňa dychové cvičenia, opakované pózy a spievanie, ktoré majú v tvojom tele aktivovať energiu.
Do výskumu bolo zapojených 79 starších žien s rizikom vzniku Alzheimerovej choroby v dôsledku menopauzy alebo kardiovaskulárnych ochorení. Počas 12 týždňov certifikovaní inštruktori kundalini jogy učili polovicu respondentiek princípom jogy, ktorú následne mohli vykonávať a cvičiť doma. Druhá polovica absolvovala pamäťové tréningy. 63 žien dokončilo 24-týždňové sledovanie. Výsledkom tohto pozorovania je, že ženy, ktoré sa zúčastnili jogy, následne hlásili menej problémov s kognitívnymi poruchami, uvádza štúdia.
Účastníčky jogy dostali CD s 12-minútovou nahrávkou s jemnou hudbou v podmaze a návodom na cvičenie, ktoré praktizovali doma. Mali sedieť so zavretými očami, s chodidlami položenými na zemi a pritom spievať. Taktiež si mali predstaviť biely lúč, ktorý vychádza z čela, ktoré sa duchovne považuje za tretie oko. Pri spievaní sa palec mal dotýkať ostatných prstov so slovami Saa (ukazovák), Taa (prostredník), Naa (prsteník), Maa (malíček), čo v preklade znamená narodenie, život, smrť a znovuzrodenie.
Joga transformuje náš mozog
Docentka fyzikálnej terapie, ľudského pohybu a rehabilitačných vied, Neha Gothe, hovorí, že rozličné zložky jogy, ako dýchanie, meditácia a relaxácia, pomáhajú znižovať stres. Znižuje sa tým vystavovanie stresovému hormónu kortizolu a zápalom, ktoré sú spojené s kognitívnym poklesom. Náš mozog jednoznačne pracuje lepšie, keď sme menej vystresovaní, uvádza portál The Washington Post.
Ľuďom, ktorí pravidelne cvičia jogu, a podstúpili vyšetrenie mozgu pomocou röntgenu, zistili zvýšenie množstva šedej hmoty v hipokampe. Hipokampus je oblasť mozgu, ktorá zodpovedá za interorecepciu, čo znamená schopnosť vnímať vnútorné procesy a signály v našom tele. Vďaka tomu môžeme lepšie pochopiť telo, čo prispieva k sebauvedomovaniu a schopnosti chápať fyzické pocity.
Zdroje: Translational Psychiatry, The Washington Post, Healtline