Johnson vyzýva svetových lídrov: Toto nie je film, bomba je skutočná

  • Johnson vyzval svetových lídrov na dôrazné kroky na ochranu klímy
  • Smetiari a zametači vstúpili do štrajku paralelne so začiatkom COP26
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok flickr/NPS Climate Change Response, TASR/AP Photo/Alberto Pezzali
  • Johnson vyzval svetových lídrov na dôrazné kroky na ochranu klímy
  • Smetiari a zametači vstúpili do štrajku paralelne so začiatkom COP26

Počas včerajšieho dňa sa v Glasgowe začal klimatický summit OSN známy aj pod skratkou COP26. Udalosť potrvá až do 12. novembra.

COP26 je dôležitým podujatím, na ktorom sa schádzajú lídri zo všetkých krajín sveta, aby sa dohodli na tom, ako zintenzívniť celosvetové opatrenia na riešenie klimatickej krízy, informuje Európsky parlament na svojom webe.

Bomba je skutočná

V pondelok otvoril zasadnutie svetových lídrov na klimatickom summite OSN (COP26) britský premiér Boris Johnson. Varoval, že svet musí konať proti globálnemu otepľovaniu teraz, inak smeruje ku katastrofe. Budúce generácie podľa neho vystavia lídrom odsudzujúci verdikt, ak nebudú konať rozhodne. Informovali o tom agentúry AFP a televízia Sky News.

„Hnev a netrpezlivosť sveta bude nezastaviteľný, pokiaľ neurobíme z tejto konferencie COP26 v Glasgowe moment, keď začneme brať vážne klimatickú zmenu a postavíme sa reálne k uhliu, autám, peniazom a stromom,“ vyhlásil Johnson v úvodnom prejave.

Britský líder spomenul fiktívneho agenta Jamesa Bonda, keď uviedol, že filmy o ňom sa často končia tak, že je pripútaný k bombe a snaží sa ju deaktivovať.

„Sme dnes zhruba v rovnakej pozícii… ako James Bond,“ povedal Johnson účastníkom. „Tragédiou však je, že toto nie je film a bomba je skutočná,“ zdôraznil s tým, že svet je v súčasnosti na hodinách súdneho dňa „minútu pred polnocou“.

Johnson tiež hovoril o takmer apokalyptickom svete, ak globálne teploty stúpnu nad dva stupne Celzia oproti úrovni spred priemyselnej revolúcie – niekoľkonásobne totiž vzrastie výskyt sucha i vĺn horúčav, pričom pri ničivom oteplení o štyri stupne Celzia by zmizli celé mestá.

COP26 summit
zdroj: TASR/AP Photo/Alberto Pezzali

Kopeme si hroby

Generálny tajomník OSN António Guterres počas dnešného dňa povedal, že svetoví lídri musia na klimatickom summite OSN konať tak, aby „zachránili ľudstvo“ a ochránili planétu. Zároveň varoval, že v súčasnosti si spaľovaním fosílnych palív a ničením životného prostredia „kopeme vlastné hroby“.

Guterres sa takto podľa agentúry AFP vyjadril v prejave, ktorý predniesol v úvode zasadnutia svetových lídrov na COP26. Guterres uviedol, že na vrchole jeho zoznamu priorít pre summit COP26 je požiadavka, aby krajiny dodržiavali záväzok obmedziť globálne otepľovanie na 1,5 stupňa Celzia oproti hodnotám spred priemyselnej revolúcie vyplývajúci z Parížskej klimatickej dohody z roku 2015.

Generálny tajomník OSN tiež podotkol, že šesť rokov, ktoré prešli od dosiahnutia parížskej klimatickej dohody, bolo vôbec najteplejších šesť rokov v histórii meraní. Guterres ďalej lídrov svetových ekonomík vyzval na tzv. dekarbonizáciu a postupné ukončenie používania uhlia na výrobu elektriny.

Uviedol tiež, že svetoví lídri musia prejaviť „maximálne ambície“, aby bol aktuálny klimatický summit úspešný.

„Je čas povedať dosť. Dosť už bolo surovosti voči biodiverzite. Dosť bolo zabíjania sa uhlíkom. Dosť bolo zaobchádzania s prírodou ako so záchodom. Dosť bolo pálenia, vŕtania a ťažby… Kopeme si vlastné hroby,“ povedal v prejave.

COP26 summit
zdroj: TASR/AP Photo/Alberto Pezzali

Odpadky sa budú hromadiť..

Okrem vyššie spomínaných prejavov je nutné poukázať aj na smetiarov a zametačov ulíc v  Glasgowe. Tí vstúpili v pondelok do štrajku za zvýšenie miezd. Ako bolo uvedené vyššie, v tomto škótskom meste sa v nedeľu začal kľúčový klimatický summit OSN, v rámci ktorého vystúpia s prejavmi desiatky svetových lídrov.

Smetiari a zametači začali štrajkovať minútu po polnoci, približuje agentúra AP. Dôvodom bolo, že sa ich odborovému zväzu nepodarilo dosiahnuť dohodu s vedením mesta v spore o zvyšovanie platov.

Britský odborový zväz GMB informoval, že štrajk bude pravdepodobne prebiehať celý prvý týždeň klimatickej konferencie OSN známej aj pod skratkou COP26, ktorá má stanoviť nové globálne ciele pre znižovanie emisií. Konferencia sa v Glasgowe začala v nedeľu a potrvá do 12. novembra.

Zúčastní sa na nej viac ako 120 svetových lídrov, a tiež tisíce diplomatov, aktivistov, vedcov a novinárov.

V Glasgowe, ktorý medzičasom napĺňa svoju povesť jedného z najdaždivejších britských miest, sa tak v dôsledku štrajku budú na uliciach zrejme hromadiť odpadky.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá