Juhoafrický mutant môže znížiť účinnosť vakcíny Pfizer až o dve tretiny. Problém hlásia aj ďalší výrobcovia
- Nová štúdia ukazuje, že juhoafrický variant môže znížiť účinnosť vakcíny Pfizer až o dve tretiny
- Ide o laboratórnu štúdiu a výsledky môžu byť odlišné v reálnom prostredí
- Variant z Južnej Afriky spôsobuje problémy aj ostatným výrobcom
- Pfizer zatiaľ dôvod na obavu nevidí, snaží sa vyvinúť tretiu dávku vakcíny proti mutáciám
- Nová štúdia ukazuje, že juhoafrický variant môže znížiť účinnosť vakcíny Pfizer až o dve tretiny
- Ide o laboratórnu štúdiu a výsledky môžu byť odlišné v reálnom prostredí
- Variant z Južnej Afriky spôsobuje problémy aj ostatným výrobcom
- Pfizer zatiaľ dôvod na obavu nevidí, snaží sa vyvinúť tretiu dávku vakcíny proti mutáciám
Varianty koronavírusu môžu ovplyvniť aj účinnosť vakcíny proti koronavírusu. Doteraz presne nevieme, aký vplyv na účinnosť vakcín majú jednotlivé varianty, a hlavne obávaný variant z Južnej Afriky.
Nová laboratórna štúdia ukazuje, že juhoafrický variant môže znížiť účinnosť vakcíny Pfizer/BioNTech až o dve tretiny, informuje agentúra Reuters. Z výsledkov tak nie jasné, či bude vakcína proti tomuto variantu účinná.
Výsledky štúdie napriek tomu zistili, že vakcína bola stále schopná neutralizovať vírus a zatiaľ neexistujú dôkazy, že variant znižuje ochranu vakcín pred ťažkým priebehom ochorenia.
Ide o laboratórnu štúdiu, výsledky v reálnom prostredí sa môžu líšiť
Výsledky štúdie boli uverejnené v periodiku New England Journal of Medicine (NEJM). CNBC upozorňuje, že ide o laboratórnu štúdiu a výsledky môžu byť odlišné v reálnom prostredí.
Vedci z University of Texas Medical Branch (UTMB) vyvinuli pre štúdiu skonštruovaný vírus, ktorý obsahoval rovnaké mutácie v hrote spike proteínu ako vysoko nákazlivý variant koronavírusu, ktorý bol prvýkrát objavený v Južnej Afrike, a je známy ako B.1.351.
Vedci testovali skonštruovaný vírus na vzorkách krvi odobratej ľuďom, ktorí dostali vakcínu od spoločnosti Pfizer. Zistili dvojtretinové zníženie hladiny neutralizujúcich protilátok v porovnaní s účinkom na najbežnejšiu verziu vírusu, ktorá prevláda u amerického obyvateľstva.
Zatiaľ neexistuje stanovený štandard, ktorý by určoval, aká úroveň protilátok je potrebná na ochranu pred vírusom. Preto nie je jasné, či toto dvojtretinové zníženie spôsobí, že vakcína bude neúčinná proti juhoafrickému mutantovi.
„Aj keď zatiaľ presne nevieme, aká úroveň neutralizácie je potrebná na ochranu pred ochorením alebo infekciou COVID-19, naše skúsenosti s inými vakcínami nám hovoria, že je pravdepodobné, že vakcína Pfizer ponúka relatívne dobrú ochranu pred týmto novým variantom,“ uviedol Scott Weaver, riaditeľ Inštitútu pre ľudské infekcie a imunitu na lekárskej pobočke University of Texas a autor štúdie pre CNN.
Pfizer zatiaľ nevidí dôvod na obavy
Pfizer uviedol, že zatiaľ nie je dôvod neveriť, že ich vakcína neposkytovala ochranu pred spomínaným variantom. Spoločnosť dodala, že stále vyvíjajú potenciálnu tretiu dávku vakcíny, ktorá by mohla zabezpečiť ochranu pred novými variantmi koronavírusu.
„Spoločnosti Pfizer a BioNTech napriek tomu podnikajú potrebné kroky, uskutočňujú investície a vedú rozhovory s regulačnými orgánmi, aby boli schopné vyvinúť a dostať povolenie na aktualizovanú mRNA vakcínu, alebo takzvaný posilňovač. Začali sme hneď potom, ako bol kmeň, ktorý významne znižuje ochranu vakcíny, identifikovaný,“ uviedol Pfizer vo vyhlásení.
Znížená účinnosť sa preukázala aj pri vakcíne od spoločnosti AstraZeneca. Nepriaznivé správy prichádzajú aj od spoločností Novavax a Johnson&Johnson, ktoré vakcíny v Južnej Afrike testovali v rámci tretej fázy testovania.
Novavax vykázal, že vakcína bola zhruba na 90 % účinná pri testovaní vo Veľkej Británii, ale iba na 50 % účinná pri testovaní v Južnej Afrike, kde je dominantný variant B1.351. Podobné výsledky zaznamenal aj Johnson & Johnson so svojou jednodávkovou vakcínou. Ich vakcína bola na 72 % účinná v Spojených štátoch, ale iba na 57 % v Južnej Afrike.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: Reuters, CNN, CNBC